Franks Gordons: Zīlē un zelē, kāds būs 2017. 14
Ar alvas liešanu vien nepietiek: gan gudri, gan pārgudri analītiķi ņemas zīlēt, kas draud notikt 2017. gadā. Zīlējot tiek zelēti divi vārdi: Tramps – žurnāla “Time” gada cilvēks – un Putins, kurš varbūt pelnījis “gada necilvēka” titulu, ņemot vērā viņa “ērgļu” uzlidojumu traģiskās sekas Sīrijā.
Ņujorkas ziņu dienests “Bloomberg”, kas pirms gada pareģoja gan Britānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, gan Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās, arī šoreiz publicējis savu “pesimista ceļvedi” 2017. gadam.
“Bloomberg” uzdevumā 146 analītiķi, ekonomisti un stratēģi izsvēruši gan iespējamus, gan mazticamus variantus, kas mūs jaunajā gadā sagaida. Ļoti izteiksmīgs un zīmīgs ir šāds slēdziens: “ASV un Eiropa, kas gadu desmitiem bija politiskās stabilitātes bastions, tagad eksportē politiskus riskus uz pārējo pasauli.”
Eiropā nepatikšanas, īpaši ekonomikas jomā, var sagādāt Grieķija, un par riska faktoriem var kļūt Lielbritānija un Polija, kur panākumus gūst, kā teikts ziņojumā, populisms.
“Bloomberg” analītiķi pareģo, ka Francijas prezidenta vēlēšanās uzvarēšot Marina Lepēna – radikālās “Nacionālas frontes” līdere. Francijā paredzams arī referendums par šīs valsts izstāšanos no Eiropas Savienības: pēc “Brexit” – “Frexit”? Vācijā, pareģo “Bloomberg” pesimisti, parlamenta velēšanās Angela Merkele cietīšot sakāvi, un viņas ieilgušajai kanclerībai tiks pielikts punkts. Un Itālijā par premjerministru varot kļūt kustības “Piecas zvaigznes” līderis Bepe Grillo, kurš ierosināšot referendumu jautājumā par eiro aizstāšanu ar veco labo itāļu liru.
Donalds Tramps ievadīšot pamatīgu finansiālu reformu, bet 2016. gada vēlēšanu zaudētāju protesta kustība kļūšot asāka, un tās smagpunkts būšot Kalifornija.
Drūms ir “Bloomberg” analītiķu pareģojums, ka prezidents Tramps grasās iesaldēt (“to suspend”) ASV dalību NATO un tad arī ANO.
Un ko Krievijas prezidents Putins? “Bloomberg” paredz, ka viņa vadībā Krievija atgriezīšoties starptautiskajā arēnā, kā mēdz teikt franči – “en grace” – ar grāciju. Vai tas nozīmē, ka tai daudz kas tiks piedots?
Te mēs nonākam pie grāmatu apskata, kas publicēts žurnāla “The New York Review of Books” jaunākajā numurā. Apskatā aplūkotas piecas nesen iznākušas grāmatas par Krieviju un tās priekšteci Padomju Savienību. Apskata autors ir Roberts Kotrels, bibliogrāfiskā žurnāla “The Browser” redaktors, kurš bijis “The Economist”, “Financial Times” un “The Independent” korespondents Honkongā, Tokijā, Parīzē, Briselē un Maskavā.
Visplašāk Kotrels analizē pirmo no aplūkojamajām grāmatām – “2017: War with Russia”, tās autors ir britu ģenerālis Ričards Širets, kurš no 2011. līdz 2014. gadam bija otrais svarīgākais komandieris NATO militārajā struktūrā. Širets apraksta ļoti iespējamu scenāriju: 2017. gadā Krievijas karaspēks no Doņeckas un Luhanskas iebrūk Ukrainā un trijās dienās okupē pusi no tās. Un, tā kā Ukraina nav NATO dalībvalsts, NATO reakcija izpaliek. Tūdaļ seko Krievijas agresija pret Baltijas valstīm. Latvijas krievvalodīgo protesta demonstrāciju Rīgā izmanto tur iefiltrētie Krievijas specvienību ļaudis, lai provocētu haosu. Krievu snaiperi no slēpņiem nošauj trīs demonstrantus, radot ieganstu Krievijas karaspēka iebrukumam. No Pleskavas tiek izsēdināts gaisa desants Rīgā, un pēc četrām stundām seko tanku vienības. Tas pats notiek arī Lietuvā un Igaunijā.
Pārsteigtie NATO vēstnieki Beļģijā spēj vienoties tikai par divu mīnukuģu (vienu britu, vienu vācu) sūtīšanu uz Rīgu, apliecinot atbalstu. Krievu lidmašīnas nogremdē šos kuģus, un tikai tagad Vācija negribīgi atzīst, ka tas ir karš starp Krieviju un NATO. Taču Baltija ir jau zaudēta un Krievija liek saprast, ka uz katru mēģinājumu atgūt Baltiju tiks atbildēts ar kodolieročiem…
Grāmatas recenzents Roberts Kotrels raksta: “Manas galvenās mājas (“my principal home”) ir Latvijā, un tāpēc šis “uz faktiem balstītais pareģojums” zināmā mērā attiecas uz mani personiski.” Roberts Kotrels ir precējies ar latvieti Solveigu Silkalni, kura strādā Latvijas vēstniecībā Londonā. Ģimenes mājvieta ir Latvija, un Robertam pieder grāmatveikals “Robert’s Books”.
Nu ko lai saka par drūmajām prognozēm? Priekšā daudz nezināmā. Putins ir neaprēķināms, Tramps arī, turklāt vēl impulsīvs. Atliek vērot un cerēt, ka pesimisti būs kļūdījušies.