Kā ieziemot felīcijas? 0
“Pavasarī dārzā iestādīju felīcijas. Diemžēl neko nezinu par šo augu ieziemošanu.” EVITA KANDAVAS NOVADĀ
Zelta felīcija (Felicia amelloides) pieder pie kurvjziežu dzimtas, un auga izcelsme ir Dienvidāfrikā. Veido slaidu, nelielu krūmiņu (40 cm) ar nelielām ovālām, aromātiskām lapām. Smaržīgie ziedi ir līdzīgi margrietiņām – ar ziliem mēlziediem un dzeltenu vidu (stobrziediem). Augi piemēroti dobju malām, robežstādījumiem un audzēšanai traukos. Ārvalstīs zelta felīcija ir ļoti pieprasīta, tāpēc stādaudzētavās katru gadu apsakņo milzum daudz spraudeņu. Felīcijas var sēt, tomēr tad tās uzzied vēlu. Labāk iegādāties stādus – tos pārdod no aprīļa beigām, taču vislabāk pirkt maija beigās, jo augus tūlīt var stādīt laukā.
Felīcijas audzē saulainā vai viegli noēnotā vietā. Augi necieš slapjumu pie saknēm, it sevišķi aukstā laikā. Tāpēc, audzējot konteinerā, jānodrošina caurlaidīgs augsnes maisījums un pietiekami daudz drenāžas caurumu traukā. Konteinerā iestādītā puķe jānoliek siltā vietā, bet ne karstā pusdienas saulē.
Ja augs netiks pienācīgi laistīts, pumpuri sačokurosies, bet ilgstošā sausumā pat nobirs daļa lapu. Pareizi kopjot, felīcija bagātīgi ziedēs līdz pat oktobrim. Ja augam sāk veidoties mazāk ziedu, jālieto šķidrais minerālmēslojums. Lai ilgāk ziedētu, vecie ziedi jāizkniebj, lai neveidotos sēklas. Lai augi saglabātu kompaktu formu, tie regulāri jāsaīsina.
Zelta felīcijas šķirnes: ‘Felicitara Blue’ (dobju augs ar stingru lapojumu un augšup vērstiem ziliem ziediem), ‘Aurea’ (raiblapaina – lapām ir dzeltenas maliņas, un dažas lapas ir pilnīgi dzeltenas).
Felīcijas parasti audzē kā viengadīgus augus, tomēr var arī pārziemināt gaišā, no sala pasargātā, bet vēsā un labi vēdināmā vietā, kur temperatūra nav zemāka par 0 °C. Miera periodā augus laista vien tik daudz, lai neiekalstu saknes. Pavairo ar dzinumu spraudeņiem pavasarī.