Ziepes, zobu pasta, ožamais spirts. Ar ko vislabāk notīrīt sudraba rotaslietas? 0
Sudraba rotaslietas apkārtējās vides ietekmē apsūbē, tajās sakrājas atmirušās ādas šūnas, kosmētikas līdzekļu pārpalikumi un citi netīrumi. Lai tās atgūtu savu sākotnējo izskatu, mājas apstākļos iespējams veikt rotu tehnisko apkopi. Kā to izdarīt, stāsta rotkalis Viesturs Meirāns.
Ziepjūdenī
– Rotaslietas, kuras aktīvi valkā, tik ātri nenosūbē, bet tās, kuras ilgstoši nekustinātas guļ lādītē, diezgan strauji zaudē spožumu, nomelnē, – zina teikt speciālists un kā pirmo šo juvelierizstrādājumu tīrīšanas veidu piemin mazgāšanu siltā ziepjūdens šķīdumā. – Vecā katliņā vai zupas kausiņā ielej ūdeni, ierīvē dažas skaidiņas veļas ziepju, ievieto apsūbējušās sudraba vai zelta rotas un karsē uz lēnas uguns. Taukvielu pārpalikumi (no krēmiem, pārtikas produktiem u.c. saskarsmes avotiem), kas uzkrājušies rotās, izšķīst. Var pievienot mazliet ožamā spirta (kādus 5 – 6 pilienus uz 200 ml), taču tad māja piepildīsies ar spēcīgu smaku. Pēc karsēšanas rotaslietas izņem no ziepjūdens šķīduma un ar zobu suku izberž netīrumus. Beigās gredzenu vai ķēdīti noskalo tekošā ūdenī un noslauka ar mīkstu drāniņu. Noteikti jāņem vērā, ka nedrīkst karsēt rotas, kurās iestrādāti akmeņi!
Ziepjūdens ar ožamo spirtu no rotām noņem tumšos plankumus un apsūbējumu, piešķir mirdzumu. Švīkas un skrāpējumus gan tik viegli nav iespējams likvidēt, tas pa spēkam ir profesionāliem meistariem juvelierdarbnīcā.
Ar zobu pastu
Sudraba rotaslietas var pulēt ar klasisku zobu pastu (zeltlietas nemēdz apsūbēt, tāpēc tik agresīva tīrīšana tām nav nepieciešama).
– Želejveida vai balinošās zobu pastas neder, jāizvēlas tās, kuru sastāvā ir smalki malts krīta pulveris, – skaidro Viesturs Meirāns. – Pastu uzspiež uz zobu sukas un maigi notīra rotas. Pēc tam noskalo un nosusina ar papīra salveti vai mīkstu drāniņu.
Sudraba rotaslietām ar glancētu, gludu virsmu šī metode nav piemērota, jo zobu pasta, ja tā ir ļoti abrazīva, var radīt švīkas.
Ar speciālām salvetēm
Juvelierizstrādājumu veikalos sudraba un zelta tīrīšanai var iegādāties speciālus šķīdumus, pastas un salvetes (piemēram, lupatiņas pulēšanai un tīrīšanai Silber un Gold, tīrīšanas šķidrumu zeltam un sudrabam Goldbad un Silberbad, kā arī Silver Quick).
– Drāniņās ir ieaustas mikroskopiskas šķiedras, kas, nonākot mehāniskā saskarē ar rotaslietu, no tās “izvelk” netīrumus. Nelielus laukumus, stingri paberžot ar šādu drāniņu, var efektīvi notīrīt un nopulēt. Pēc apstrādes apsūbējis sudraba gredzentiņš izskatās kā jauns.
Ar ultraskaņu
Ja sakrājies daudz apsūbējušu sudraba rotaslietu vai negribas mājās ķēpāties ar to tīrīšanu, var doties uz juvelieru darbnīcu, kur tās notīrīs ar ultraskaņas mazgāšanas ierīci.
– Ievadot speciālu mazgāšanas līdzekli ar ultraskaņas ierīces palīdzību, iespējams izdabūt netīrumus pat no vissīkākajām rotaslietas porām. Turklāt šis pakalpojums nav dārgs – no pusotra līdz diviem latiem, – piemetina rotkalis.
UZZIŅA
• Rotaslietu tīrīšanai nedrīkst lietot abrazīvus pulverus, saimniecības pastas un līdzekļus, kuru sastāvā ir skābe.
• Pēc jebkuras tīrīšanas rota rūpīgi jānoskalo un jānoslauka. Ja to nedara, iežuvušus ūdens traipus likvidēt var tikai juvelierdarbnīcā.
• Juvelierizstrādājumus vēlams noslaucīt ar flaneļa drāniņu vai zamšādas gabaliņu arī pēc katras nēsāšanas.
• Gredzenus un ķēdītes nevajadzētu atstāt vannas istabā, jo mitrums rotām kaitē.
• No dažādiem materiāliem darinātās rotaslietas nedrīkst glabāt kopējā lādītē. Starp metāliem notiek ķīmiska mijiedarbība, sudrabs straujāk oksidējas, zelts noklājas ar plankumiem, cieš arī bižutērija – zaudē spožumu, savukārt mākslīgo pērļu virtenēm nobružājas perlamutra virskārta.