Ziemeļu tango enerģija 0
11. janvārī koncertzālē “Palladium” pirmo reizi Rīgā uzstāsies pasaulē atzītā elektroniskā tango mūziķu grupa “Electrocutango” no Norvēģijas.
Oslo mūziķu grupu “Electrocutango” dēvē par vienu no visdinamiskākajām, inovatīvākajām un oriģinālākajām elektroniskā tango novirziena grupām pasaulē. Tango virziens ar krietnu elektronikas “piešprici”, dēvēts arī par 21. gadsimta tango, aizrāvis ne vienu vien mūziķi pasaulē – līdz šim mūsu publika baudījusi tā pazīstamāko pārstāvju “Gotan Project” sniegumu.
Elektroniskā tango virzienā jaunas vēsmas nesošie norvēģi “Electrocutango” mūziku balsta tā dēvētās tanguero mūzikas buķetē, bet tajā ieskanas arī Puertoriko, Brazīlijas, džeza un mūsdienu mūzikas ritmi. Grupa plaši pazīstama ar savu albumu “Felino”, kas tiek uzskatīts par elektroniskā tango žanra klasiku.
“Electrocutango” dibinājis Sverre Indriss Joners ir norvēģu mūziķis. Lai arī “Electrocutango” dzimtene ir vēsā Skandināvijas zeme, mūziķi uzstājušies gandrīz visās lielākajās Eiropas pilsētās, bet par viņiem zina arī tango karaļvalstī Buenosairesā, komponists un aranžētājs, kurš rakstījis mūziku teātriem, filmām un orķestriem. Viņš radījis mūziku lugai “Tanghost”, kura atpazīstamību guvusi, uzstājoties kopā ar pasaulslaveno horeogrāfu un tango dejotāju Pablo Veronu. Jonera mūzikā ieskanas Salgana un Pjacollas stīgas, taču viņš radījis improvizācijas par šķietami nesavienojamām lietām – Brāmsu un Grīgu, bet reizē – par “ABBA” un Džeimsa Bonda melodijām.
Turklāt viņš lieto šo ekskluzīvo parfīmu savā īpašā veidā, radot ritmiski bagātīgas un sarežģītas kompozīcijas. Mūziķim 2011. gadā par koncertēšanu Buenosairesas Nacionālajā tango akadēmijā dzejnieks Horacio Ferrera piešķīra godpilno akadēmijas biedra nosaukumu.
Šajā pašā gadā klajā nāca arī “Electrocutango” jaunākais albums “Adrenalina” – nosaukums, kas patiesībā ļoti trāpīgi raksturo visu mūsdienu tango mūzikas apvienības garu un efektu, kādu viņu muzicēšana atstāj uz klausītāju. Pat ja mūziķi it nemaz netiecas pašmērķīgi atstāt iespaidu uz publiku, šo uzdevumu paveic viņu pašpietiekamā profesionālā meistarība un improvizācijas spēja, tieši pēdējā apvienību atšķir no klasiska tango izpildītājiem, kas pieturas pie kanona. Meistarības un improvizācijas kokteilis rada neticamu viegluma izjūtu žanrā, kas taču patiesībā radīts, lai atspoguļotu divu partneru attiecību kolīzijas visā to krāšņumā un sarežģītībā, protams, runa ir par tango deju. Un mūziķi it nemaz neapvainojas, ja viņu priekšnesuma laikā sākas deja – patiesībā tas ir pat vēlams.
Pašlaik grupas sastāvā ir pieci mūziķi: kopā ar Joneru muzicē bandeonists Mikaels Augustsons, vijolnieks Ods Hanisdāls, kontrabasists Steinars Haugeruds un perkusionists Antonio Torners. Elektronikai, kas, protams, ir elektroniskā tango neatņemama sastāvdaļa, tomēr šajā ansamblī ir tikai skanējumu bagātinoša loma.
“Electrocutango” koncerts Rīgā tiek rīkots Starptautiskā Argentīnas tango festivāla “Riga Tango Winter Fest 2014” ietvaros. Festivāls veicina dažādu tango stilu izpausmes un attīstību tango dejā un mūzikā, nododot publikai vērtēšanai ne tikai klasiskās, bet arī modernās tango vērtības populāru tango mākslinieku izpildījumā.
Varbūt noder
Koncerts 11.I 19.30 koncertzālē “Palladium”
Biļetes – “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv
Cena: 21,34 EUR