Un nu dodamies uz Avinurmi, dēvētu par Igaunijas galdnieku galvaspilsētu. Pirms meklējam kādu koka meistaru, nolemjam ieiet restorānā. Taču izrādās, ka te var ne tikai iedzert labu kafiju un nobaudīt nacionālās virtuves brīnumus, bet arī aplūkot un nopirkt dažnedažādas koka lietas. Jauna, enerģiska sieviete, kam uz priekšauta izšūts vārds “Evelin”, ir šā iestādījuma saimniece. Kad vēlos uzzināt ko vairāk, viņa pastāsta, ka Avinurmē darbojas 15 kokapstrādes ražotņu, viena no tām pieder viņas, tas ir, Strausu ģimenei. Biznesu uzreiz pēc neatkarības atjaunošanas uzsākuši viņas vecāki, tagad tajā iesaistījusies arī Evelīna ar vīru. Pārsteidz preču daudzveidība – te ir gan pienaini balta masīvkoka mēbeles, gan rotaļlietas, visvisādi virtuves piederumi, lādes, grozi un vāceles. Pagrabstāvā pirts- lietas – no tovera līdz lāvai, kā arī divas darbnīcas: vienā interesenti var apgūt grozu pīšanas māku, otrā – prasmi izcept gardu maizi. Izrādās, traukam, kurā jāliek ieraugs un jāmīca mīkla, ir jābūt no koka. Tāpat arī karotēm un lizēm. Protams, visu nepieciešamo inventāru var nopirkt uz vietas. Produkcija tiek pārdota ne vien Igaunijā, bet arī eksportēta uz Skandināvijas valstīm un Vāciju. 0
Saule jau laižas uz rietu, kad esam sasnieguši izdaudzināto Kauksi pludmali, kur dziedošās smiltis. Nopeldamies un laižam uz mūsu pēdējo naktsmītni – Mētaguses SPA, kas izveidots 1796. gadā celtā muižā. Savulaik muiža piederējusi fon Rozenu ģimenei, bet tagad ir pašvaldības īpašums. Muižas lepnums – skaistas ozolkoka durvis, koka kāpnes un gaumīgi griestu gleznojumi. Taču ar to vien bijis par maz, lai pievilinātu tūristus, tāpēc nolemts uzbūvēt baseinu, pirtis un šautuvi. Ciematā dzīvo ap 300 cilvēku, viņiem reizi nedēļā atļauts baseinu apmeklēt par brīvu. Bet mums SPA kompleksa apmeklējums ir kā piedeva nakšņošanai viesnīcā. Vakarā izstaigājam muižas parku, bet nākamā rītā – pašu muižu. Jauks atradums – Medību muzejs, kas ierīkots dārznieka namiņā.
Mūsu pēdējais lielais pieturas punkts – Tērbata. Ak, zinu, izklausīsimies pagalam konservatīvi, bet man pat nav īpaši jāpierunā vīrs, lai mēs vēlreiz iegrieztos restorānā “Asian Chef”. Šoreiz esam gudrāki – ēšanai uz vietas pasūtinām tikai augļu salātus, bet kraukšķīgos cāļu spārniņus, pīli Pekinas mērcē un piedevas jau uzreiz lūdzam sapakot līdzņemšanai.