“Ziemeļkorejieši ir kā tas mistiskais zvērs – tu viņu neredzi, bet viņš kaut kur tur ir,” komentē Rajevs situāciju Krievijā 0
“Ziemeļkorejieši ir kā tas mistiskais zvērs – tu viņu neredzi, bet viņš kaut kur tur ir,” tā TV24 raidījumā “Par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu” ironiski sacīja NBS rezerves pulkvedis un 14.Saeimas deputāts (frakcijām nepiederošs) Igors Rajevs, komentējot izskanējušu vēsti, ka, pēc ASV aplēsēm, Ziemeļkoreja ir nosūtījusi apmēram 10 000 karavīru uz apmācību Krievijā. Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir brīdinājis pirmdien, 4.novembrī, ka Krievijas Kurskas apgabalā Maskava jau ir izvietojusi 11 000 Ziemeļkorejas karavīru, atsaucoties uz Ukrainas izlūkdienestu informāciju.
Vērtējot no militārā viedokļa, Rajevs norādīja, ka šajā konfliktā 3 tūkstoši vai 10 tūkstoši Ziemeļkorejas karavīri Krievijā “nav tie skaitļi, kas kaut ko būtisku mainīs”. Viņš pieļāva, ka viņi varētu mēģināt ieņemt Sudžu Krievijā, kas atrodas Kurskas apgabalā. “Bet arī tad ir jāatceras, ka tās ukraiņu brigādes, kas karo šajā virzienā Kurskas reģionā, tās ir gandrīz trīs gadus karojušas – tās ir ar kaujas pieredzi. Es neredzu, ka korejieši veiks tur kaut kādu kardinālo kara lūzumu tāpēc, ka viņi parādījās,” analizēja NBS rezerves pulkvedis Rajevs TV24 raidījumā.
Rajevs uzsvēra, ka viņa iepriekš teiktais ir militārais aspekts, runājot par Ziemeļkorejas karavīriem Krievijā. “Mēs nezinām, kādas vienības ir saformētas, mēs nezinām, kāds būs viņu aprīkojums un bruņojums. Es personīgi nesaprotu, kā Krievijas armija viņus vadīs? Tur ir ļoti daudz jautājumu,” konstatēja Rajevs. Savukārt politiski Ziemeļkorejas karavīru klātbūtne Krievijā “varētu spēlēt par labu Ukrainai,” uzskata militārais eksperts.
“Vairākas starptautiskās organizācijas jau izteikušās, arī Rites kungs [NATO ģenerālsekretārs] un fon der Laeiena [Eiropas Komisijas prezidente], ka tā tiks uzskatīta par būtisku eskalāciju, ja tā lieta notiks, un attiecīgi ir iespējas rīkoties un spert atbildes soļus. No vienas puses, tā ir tāda politiskā retorika, kura jums ļauj fleitēt un manervēt. Bet ja parādās divas korejiešu brigādes tur Kurskas apgabalā, tad ne NATO valstis, ne Eiropas Savienība nevarēs nereaģēt uz šo jautājumu, un skaidrs, ka būs politiskais un informatīvais spiediens, bet es domāju, ka tas materializēsies arī papildu militārā palīdzībā Ukrainai,” domā Rajevs.
Līdz ar to arī tie jautājumi, kas “tagad ir uzkārušies”, ir iegansts, lai atkal pie tiem atgrieztos un mēģinātu tos pavirzīt uz priekšu, uzskata NBS rezerves pulkvedis, analizējot Ziemeļkorejas karavīru klātbūtni Krievijā TV24 raidījumā “Par karu Ukrainā kopā ar Igoru Rajevu”.
Jau vēstīts, ka Ziemeļkoreja atbalstīs Krieviju līdz uzvarai Ukrainā, tā vizītes Maskavā laikā paziņoja Ziemeļkorejas ārlietu ministre Čve Sonhi, vēstīja LETA šā gada 1.novembrī.
Pieaugot bažām par izolētās valsts karavīru iesaisti karā Ukrainā, Maskavā Čve tikās ar Krievijas ārlietu ministru Sergeju Lavrovu. Rietumvalstis paziņojušas, ka Krievijā ir tūkstošiem Ziemeļkorejas karavīru, kas tiek gatavoti nosūtīšanai uz fronti Ukrainā. “Mēs atkārtojam, ka vienmēr stingri atbalstīsim mūsu biedrus Krievijā līdz uzvaras dienai,” viņa teica pēc tikšanās ar Lavrovu.
Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs atzinīgi novērtēja ciešās saites starp abu valstu armijām un specdienestiem. Maskava šovasar parakstīja savstarpējās aizsardzības paktu ar Phenjanu. “Starp abu valstu militārajiem spēkiem un specdienestiem ir izveidojušās ļoti ciešas saites,” teica Lavrovs. “Tas arī ļaus atrisināt nozīmīgus drošības mērķus mūsu un jūsu pilsoņiem”.
Lavrovs sacīja, ka Maskava ir “dziļi pateicīga mūsu korejiešu draugiem par viņu principiālo nostāju attiecībā uz notikumiem Ukrainā”. Neviens no ministriem nepieminēja Rietumu paziņojumus par Ziemeļkorejas karaspēka izvietošanu. Lavrovs un Čve atklāja piemiņas plāksni par godu Ziemeļkorejas pirmā vadoņa Kima Irsena vizītei PSRS 1949.gadā.
Kā jau tika ziņots šā gada 28.oktobrī, tad Ziemeļkoreja ir nosūtījusi apmēram 10 000 karavīru uz apmācību Krievijā, paziņoja ASV. Phenjana, ar kuru Maskava ir parakstījusi savstarpējas aizsardzības paktu, jau sūta ieročus Krievijas karam pret Ukrainu, bet tās karavīru ierašanās nozīmētu jaunu eskalāciju bruņotajā konfliktā.
Kā liecina jaunākā informācija, tad Krievijas Kurskas apgabalā Maskava jau ir izvietojusi 11 000 Ziemeļkorejas karavīru, tā pirmdien, 4.novembrī, pavēstīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, atsaucoties uz Ukrainas izlūkdienestu informāciju.
“Šodien bija arī atsevišķs [Aizsardzības ministrijas] Galvenās izlūkošanas pārvaldes un Ārējās izlūkošanas dienesta ziņojums par Ziemeļkorejas karaspēku Krievijas teritorijā,” sacīja Zelenskis. “Kurskas apgabalā jau ir 11 000 karavīru. Mēs redzam, ka ziemeļkorejiešu skaits palielinās, bet partneru reakcija nepalielinās,” norādīja prezidents.
Maskava nenoliedz, ka uz Krieviju nosūtīti Ziemeļkorejas karavīri, un nekomentē ziņojumus par plāniem iesaistīt ziemeļkorejiešus kaujas operācijās pret Ukrainas armiju. Rietumvalstis uzskata, ka Ziemeļkorejas karaspēka iesaistīšana ir nopietna konflikta eskalācija.
Plašāk skatieties pievienotajā video!
Pilnu TV24 raidījumu “Par karu Ukrainā kopā ar Igoru Rajevu” variet skatīties video šeit: