Kodolnoslēpumi, tehnoloģijas un spēks – Ziemeļkoreja un Irāna. Šī būs jaunā “ļaunuma ass” jeb pret-Rietumu alianse 0
Phenjanu un Teherānu vieno savas pretenzijas pret ASV, un tās varētu apmainīties ar bezpilota lidaparātu un kodolnoslēpumiem topošā pretrietumnieciskā bloka ietvaros. Ziemeļkoreja veido jaunas saites ar līdzīgi domājošām valstīm un nostiprina senākas alianses ārpus spēcīgajām kaimiņvalstīm Krieviju un Ķīnu. Šķiet, ka pēdējā laikā Irānas režīms īpaši interesē Phenjanu un Ziemeļkorejas līderi Kimu Čenunu, par to plašāk raksta Deutsche Welle.
“Tāpat kā Aukstā kara laikā, arī tagad veidojas divi bloki, un Ziemeļkoreja to uzskata par labu iespēju nostāties kopā ar Irānu un sakārtot opozīciju ASV,” sacīja Universitātes Ziemeļkorejas sabiedrības un kultūras profesors Kims Suns Kjons
Ziemeļkoreja, iespējams, arī to uzskata par labu iespēju pārdot Teherānai ieročus un militārās tehnoloģijas un pretī iegūt kaut kādu ekonomisku labumu, jo pret abām valstīm ir noteiktas spēcīgas sankcijas, kas ierobežo to spēju iegūt daudzas lietas citviet.
Aprīļa beigās Ziemeļkoreja nosūtīja augsta līmeņa ekonomikas un tirdzniecības ekspertu delegāciju deviņu dienu vizītē uz Teherānu, kas ir pirmā šāda misija kopš 2019. gada. Tā kā abas valstis joprojām par detaļām ir mazrunīgas, analītiķi ir izteikuši minējumus par iesaistītajām sarunām – militārās tehnoloģijas, tostarp kodolieroči un ballistiskās raķetes.
Irāna noliedz sarunas par kodolprogrammu
Teherāna gan noraidīja pieņēmumus, ka delegāti apsprieduši sadarbību kodoltehnoloģiju jomā. Irānas Ārlietu ministrijas pārstāvis Nasers Kanaani nosodīja ārvalstu medijus par “neobjektīvām spekulācijām, publicējot nepatiesas un nepamatotas ziņas”.
Nākamajā dienā Ziemeļkorejas valsts mediji nosodīja Vašingtonas jauno sankciju kārtu pret Irānu kā “netaisnīgu”. Tiek uzskatīts, ka Teherāna ir nodrošinājusi Krievijai tūkstošiem bezpilota lidaparātu izmantošanai Maskavas karā pret Ukrainu, un Irāna arī 13.aprīlī sāka bezpilota lidaparātu un raķešu uzbrukumus Izraēlai, atriebjoties par uzbrukumu Irānas vēstniecībai Sīrijā. Jaunākā sankciju kārta ir vērsta uz Irānas spēju ražot un izmantot bezpilota lidaparātus.