Ziemeļkoreja neveiksmīgi mēģina kosmosā palaist raķeti 0
Raķetes palaišana bija iecerēta par godu komunistiskās valsts dibinātāja Kima Irsena 100. dzimšanas dienai, kas tiks atzīmēta svētdien. Ar raķetes palīdzību Ziemeļkoreja vēlējās palaist Zemes orbītā mākslīgo pavadoni, uzsverot, ka tas tikšot darīts miermīlīgos nolūkos. Taču ASV un to sabiedrotie uzskata, ka Ziemeļkorejas patiesie mērķi bija veikt slēptu ballistiskās raķetes izmēģinājumu, apejot ANO rezolūcijas, kuru mērķis ir apturēt Phenjanas kodolprogrammu.
Kā piektdien apstiprināja Ziemeļkorejas oficiālā ziņu aģentūra, satelīts nav spējis ieiet iepriekš noteiktajā orbītā. “Zinātnieki, tehniķi un eksperti šobrīd izmeklē neveiksmes cēloni,” vēsta aģentūra.
Tikmēr Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija ziņo, ka raķete startēja plkst.7.39 (plkst.01.39 pēc Latvijas laika), eksplodēja gaisā un tās atlūzas iekrita Dzeltenajā jūrā. “Ziemeļkorejas raķete lidoja aptuveni minūti vai divas, līdz tā eksplodēja gaisā,” teikts ministrijas paziņojumā. “Tādējādi raķešu izmēģinājums cietis neveiksmi.”
Atšķirībā no iepriekšējiem gadījumiem, Ziemeļkoreja šoreiz atzinusi neveiksmi. Lai gan arī 1998. un 2009. gadā tā piedzīvoja neveiksmes, cenšoties palaist Zemes orbītā satelītus, toreiz Phenjana apgalvoja, ka viss noticis veiksmīgi un mērķis ir sasniegts. Tiesa gan, šoreiz Ziemeļkoreja raķetes neveiksmīgo startu apstiprināja tikai četras stundas pēc palaišanas.
Raķetes pirmā pakāpe iegāzusies jūrā aptuveni 165 kilometrus uz rietumiem no Dienvidkorejas galvaspilsētas Seulas. Dienvidkorejas jūras flote piektdien sākusi operāciju ar mērķi izcelt no jūras raķetes atlūzas. Tikmēr ANO Drošības padome sasaukusi ārkārtas sēdi, lai izteiktu nopēlumu Ziemeļkorejas mēģinājumam palaist raķeti. Tomēr maz ticams, ka tiks noteiktas jaunas sankcijas pret komunistisko valsti. Visticamāk, tajā tiks pieņemts paziņojums, kurā izteikts nosodījums Ziemeļkorejas rīcībai.
Ziemeļkorejas mēģinājums palaist tāla darbības rādiusa raķeti piektdien izpelnījies ārkārtīgi asu starptautiskās sabiedrības nopēlumu. ASV, Dienvidkoreja un Japāna Phenjanas mēģinājumu palaist raķeti nodēvējušas par “provokatīvu rīcību”. “Veicot provokatīvas darbības, Ziemeļkoreja sevi vēl vairāk izolē, un tērē naudu ieročiem un propagandai, kamēr Ziemeļkorejas ļaudis cieš badu,” norādīja Baltā nama pārstāvis Džejs Kārnijs. Savukārt Dienvidkorejas Aizsardzības ministrija uzsver, ka raķetes palaišanas mēģinājums uzskatāms “par skaidru pārkāpumu attiecībā uz ANO rezolūciju, kas aizliedz jebkāda ballistisko raķešu tehnoloģijas palaišanu. Tā ir provokatīva rīcība, kas apdraud mieru un drošību”.