Ko tad Amerikā šodien uzskata par trūcīgu cilvēku? 1
Maija: Dažādos Amerikas štatos summas mazliet atšķiras. Parasti, ja cilvēks nopelna mazāk kā 10 000 dolāru gadā, viņu uzskata par trūcīgu un viņa medicīniskos izdevumus sedz štats, kurā viņš dzīvo.
Kāpēc medicīna Amerikā ir tik dārga?
Jānis: Tāpēc, ka tā ir pilnīgi privāta, ārsti paši no valsts vai štatu budžetiem naudu “pa taisno” nesaņem. Iznāk, ka viņi teorētiski var prasīt, ko vien vēlas. Gribēt jau var, cita lieta, vai viņi to arī saņem. Piemēram, pastāv federālā “Medicare” apdrošināšana. Tā rūpējas par senioriem, vecākiem par 65 gadiem. Ārsti, kuri noslēguši līgumu ar šo apdrošināšanu, saņem vien tik, cik tā apņēmusies maksāt un ne centa vairāk.
Maija: Ja pacients vispār nav apdrošināts vai varbūt ir apdrošināts kompānijā, ar kuru ārstam nav noslēgts līgums, tad ārsts par savu pakalpojumu prasa pilnu cenu. Piemēram, alergologs, pie kura es patlaban strādāju, šādam cilvēkam par pirmo vizīti prasītu 500 dolārus.
Vai arī amerikāņi šodien aizvien biežāk cieš no alerģijām?
Maija: Taisnība! Visvairāk cilvēki sūdzas par ziedputekšņu un putekļu ērcītes izraisītām alerģijām. Neatceros, ka pirms gadiem trīsdesmit bērnu vasaras nometnē, kur es strādāju par medmāsu, kādam bērnam būtu bijuši līdzi inhalatori, ko izmanot elpas trūkuma jeb astmas gadījumos. Tagad tā jau ir ikdiena gandrīz vai katram trešajam pilsētas bērnam.
Jānis: Manuprāt, pie vainas ir pārāk sterilā vide, kurā uzaug bērni, it īpaši jau Amerikas lielpilsētās. Mēs vairs nedzīvojam vienkāršu, dabisku dzīvi. Agrāk bērni spēlējās brīvā dabā, cepa smilšu kūkas, rāva no dobes burkānu un tūlīt tādu pašu arī ēda. Tā veidojās dabiska imunitāte. Tāpēc šodien varam tikai aicināt vecākus sūtīt savus bērnus skautos un gaidās – tā izaugs ne vien patriotiska, uzņēmīga, bet arī stipra un veselīga paaudze.
Latviešu skautiem – 100
Skautisms un gaidisms ir jaunatnes neformālās izglītības kustība, kuras mērķis ir audzināt jaunatni par krietniem un derīgiem savas valsts un pasaules pilsoņiem. Kustība šobrīd apvieno vairāk nekā 50 miljonus bērnu, jauniešu un pieaugušo visā pasaulē, 800 – Latvijā.
1917. gadā zēni un jaunieši noorganizēja skautu pulciņus Rīgā, Cēsīs un Alūksnē. Šis gads tiek uzskatīts par skautisma sākuma gadu Latvijā. Latviešu skautismam ir bagāts mūžs – aktīva darbība Latvijas brīvvalsts laikā, sākoties padomju okupācijai, daudzi vadītāji tika izsūtīti vai nošauti, citi devās bēgļu gaitās. Kustība turpinājās bēgļu nometnēs, vēlāk trimdā.
1988. gadā pēc Latvijas Tautas frontes pārstāvja prof. J. Freimaņa lūguma trimdā esošie skauti un gaidas uzņēmās atjaunošanas lomu. 1990. gadā tika dibināta “Latvijas skautu un gaidu centrālā organizācija”, kas darbojas joprojām.
Dati: Latvijas skautu un gaidu kustība