FOTO. Ziemassvētku tirdziņi ir atpakaļ! Kādi tie ir Latvijā, mēs zinām, bet kādi tie ir citās valstīs? 28
“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Līdz Ziemassvētku vakaram palikušas trīs nedēļas, visām Eiropas Savienības valstīm drudžaini gatavojoties gada svarīgākajiem svētkiem. Lielā daļā ES valstu pēc divu gadu pārtraukuma tūristi un pilsētu iedzīvotāji atkal var doties atpūsties uz pilsētu centrālajās daļās izvietotajiem Ziemassvētku tirdziņiem.
Kādi tie ir Latvijā, mēs zinām, bet kādi tie ir citās valstīs? To šonedēļ apskata trīs “Latvijas Avīzes” korespondentes Somijā, Vācijā un Zviedrijā.
Tirdziņš Stokholmas centrā – Zviedrijā vecākais tirdziņš
Gunta Enerūta, Zviedrijā
Pirmajā Adventē Zviedrijā mājām apkārt apvijas priecīgas un gaišas svētku virtenes, izgaismojot gaidīšanas laiku līdz Ziemassvētkiem.
Tāpat kā visur pasaulē tas ir laiks, kad ēsts un dzerts tiek ievērojami vairāk nekā pārējā gada laikā.
Ziemassvētku tirdziņam Stokholmas vecpilsētā ir sena vēsture. Tā pirmsākumi meklējami jau viduslaikos, bet pašreizējā veidā tas notiek kopš 1915. gada. Tie ir 32 koka namiņi, kuros var atrast siera nažus no brieža ragiem, burciņas ar ērkšķogu ievārījumu un pašdarinātām sinepēm, keramikas krūzītes, adītus cimdiņus, neiztrūkstošos metāla un keramikas eņģelīšus, dažāda veida meža gaļu, grauzdētas mandeles un virkni citu labumu.
Lieliska vieta Stokholmā visai ģimenei ir Skansens, kurā var izjust tradīcijas un vēsturi. Tur notiek, piemēram, sveču iedegšana, dejas ap Ziemassvētku eglīti un koncerti ar Ziemassvētku mūziku.
Šogad 3. decembrī pirmo reizi Stokholmā Jūras vēstures muzejā tiek organizēts arī Baltijas valstu Ziemassvētku tirdziņš, kurā ar saviem rokdarbiem un darinājumiem piedalīsies triju Baltijas valstu amatnieki un pārtikas ražotāji, kuri dzīvo Zviedrijā.
Tur varēs iegādāties pēc lietuviešu, igauņu un latviešu senām tradīcijām ražotus amatniecības izstrādājumus un gardumus: rotaslietas, filcētas un tamborētas somas, austas segas, ādas somas, ziepes, koka kaklarotas un lina izstrādājumus, Ziemassvētku kartītes un apgleznotus tekstilizstrādājumus, keramiku.
“Mūsu mežā Ziemassvētku tirdziņi ir mikroskopiski, kur daži draugi un paziņas tirgo pašdarinātas lietiņas, ir loterija, ugunskurs metāla grozos, mierīgas sarunas un bezalkoholisks karstvīns,” tā savu Ziemassvētku tirdziņu apraksta Ilze Fridriksone no Dorotēas.
Tirdziņu dalībniekiem jābūt saskaņā ar vidi
Gunta Pāvola, Somijā
Somijā pēc trīs gadu pārtraukuma Helsinku galvenajā – Senāta – laukumā baltās Doma baznīcas priekšā atgriezies Somijas pazīstamākais Ziemassvētku tirdziņš (“Tuomaan markkinat” – somu val.), kurš 2020. gadā notika internetā, bet pagājušajā gadā – Helsinku galvenajā tirgus laukumā jūras malā.
Dāvanām tirgus laukumā ir paredzēta sava rinda, kārumiem – sava. Papildus somu tradicionālajiem ēdieniem – kāļu, burkānu, kartupeļu sacepumiem, cūkas cepetim, dažādām zivīm, biešu salātiem, ko somi sauc par rasolu un pasniedz ar saputotu krējumu, Ziemassvētku zvaigžņu formas maizītēm un tradicionālajam saldajam karstvīnam – tiek piedāvātas arī picas, austrumsomu belašs “lertsi”, kā arī Helsinkos darināts viskijs un džins.
Šogad tirdziņa dalībnieku izvēlē Helsinku pilsēta pievērsusi lielu uzmanību sociālajai atbildībai, bet tirdziņa ietekme uz vidi tiek vērtēta ar Somijas ekokompasa sertifikāta palīdzību.
Lai saņemtu sertifikātu, ir jābūt vides programmai, jāievēro vides likumi un prasības, kā arī jāiesniedz ziņojums par vides programmas realizāciju.
Senāta laukumā stalti slejas arī Helsinku pilsētas galvenā Ziemassvētku egle. Helsinki un bijusī Somijas galvaspilsēta Turku arī šogad sacenšas par lielākās egles uzstādītāja titulu: Helsinku egle šogad ir 20 metrus augsta, bet Turku – par trim metriem augstāka.
Savukārt, ja ņem vērā egles izcelsmi, tad uzvarētāja šogad ir autores dzīvesvieta Vantā: 16 metrus augstā egle ir augusi pilsētas mežā atšķirībā no Helsinku egles, kas atvesta no Tūsulas, un Turku egles no Loimā.
Tūristu netrūkst
Laine Aizupe, Vācijā
Savukārt Vācijas pilsētā Heidelbergā tūristu tik daudz, ka var nākties gaidīt pat rindā. Heidelbergas Ziemassvētku tirdziņš atrodas pašā gleznainās vecpilsētas sirdī un ir izkaisīts pa vairākiem laukumiem.
Ja ir vēlme apskatīt visus 140 stendus un izbaudīt katra laukuma īpašo atmosfēru, tad jāieplāno teju visa diena.
Turklāt, tā kā šis ir pirmais gads kopš pandēmijas sākuma, kad nepastāv vairs nekādi ierobežojumi attiecībā uz maskām vai apmeklētāju skaitu, tad nedēļas nogalēs Ziemassvētku tirdziņš jau tā tūristu iecienītajā Heidelbergā ir pārblīvēts.
Kur noteikti doties, ja ir relatīvi maz laika? Viss atkarīgs no interesēm un apmeklētāju vecuma. Ja esat kopā ar maziem bērniem, tad apskates vērts ir Ziemas mežiņš Graudu laukumā. Adventes laikā tas ir izrotāts ar simt dažādu izmēru eglītēm, kuras ieskauj baltās pārdošanas teltis ar gardumiem un karstvīnu.
Laukuma vidū bērni var izbraukt ar meža vilcieniņu un apskatīt gaumīgi izveidoto kristīgo Ziemassvētku ainu. Arī ceļojot bez maziem bērniem, šis laukums ir perfekts visiem, kam nepatīk lielas burzmas.
Daudz dzīvīgāks ir tirdziņš Tirgus laukumā, jo atrodas pa ceļam uz studentu ballīšu vietām un ir vienmēr labi apmeklēts. Taču arī šeit var nākt ar mazākiem bērniem, jo pašā laukuma sirdī ir veclaicīgs karuselis.
Bet visvairāk iepirkšanās un izēšanās iespēju ir Universitātes laukumā, turklāt šeit var izbraukt arī ar vairāk nekā simt gadus veco karuseli, kas izskatās kā no senas pastkartes.
Aktīvāka dzīvesveida piekritēji var Ziemassvētku sajūtu viegli noķert, popsīgas svētku mūzikas pavadījumā slidojot Kārļa laukumā ar skatu uz pilsdrupām.