Ziemas sīpoli. Kas jāievēro to stādīšanā? 1
“Vai Vidzemē var stādīt un audzēt ziemas sīpolus, piemēram, šķirnes ‘Shakespeare’ sīksīpoliņus, ko piedāvā vairākas firmas? Kas galvenokārt jāievēro to stādīšanā un kopšanā?” Svetlana Šibalova
Nelielā daudzumā ziemas sīpolus Latvijā audzē kopš pagājušā gadsimta beigām. Šim nolūkam izveidotas speciālas šķirnes, ko paredzēts stādīt rudenī, pa ziemu atstāt uz lauka un novākt pavasarī (Latvijas klimata apstākļos tas varētu būt jūnija sākumā). Ziemas sīpolus audzē tieši agrīnās ražas dēļ, bieži vien pārdod ar visiem lokiem. Šie sīpoli nav piemēroti uzglabāšanai.
Šķirne ‘Shakespeare’ ir selekcionēta Anglijā un tur šie sīpoli pārziemo itin labi. Tas ļauj cerēt, ka pārziemos arī Latvijā. Šķirnei raksturīgi ovāli iegarenas formas sīpoli ar tumši brūnu mizu.
Latvijā biežāk audzē firmas “Bejo” piedāvāto šķirni ‘Radar’. Tā ir agrīna, ražīga, veido apaļu sīpolu ar brūnu mizu. Nīderlandē audzē arī šķirni ‘Troy’, kuras sīksīpoli ir piemēroti stādīšanai gan pavasarī, gan rudenī.
Latvijā šo sīpolu audzēšanu ierobežo nepastāvīgie laika apstākļi ziemā (visbīstamākais ir kailsals un ūdens peļķes, kas ilgi paliek uz lauka), tāpat audzētāju neprasme apkarot slimības. Nereti sīpoli it kā labi pārziemo, sāk ataugt un pēkšņi aiziet bojā.
Audzētāji vaino pavasara salnas, bet patiesībā vainīga ir neīstā miltrasa. Primārā infekcija var būt sīksīpolos, bet uz jauno sīpolu lapām vējš bieži vien atnes sporas no inficētiem pārtikas sīpolu laukiem. Vasaras beigās Latvijā šī infekcija vairāk vai mazāk atrodama visos sīpolu laukos, tāpēc sporu daudzums gaisā var būt gana liels.
Ziemas sīksīpolu optimālais stādīšanas laiks ir septembra beigās vai oktobrī, kamēr augsne vēl pietiekami silta (+10…+12 °C). Augsni sagatavo kā parasti, pamatmēslojumā iestrādājot 30 g/m2 kālija sulfāta. Rudenī sīksīpolus stāda nedaudz dziļāk, nekā to dara pavasarī, bet ļoti vēlu (novembra sākumā) stādītos pat papildus apsedz ar 6 – 8 cm biezu kūdras kārtu, ko pavasarī atrauš. Protams, tas iespējams tad, ja šos sīpolus audzē nelielā platībā.
Parasti sīpoli rudenī apsakņojas, parādās pat loki. Līdzko tie ir 5 – 6 cm gari, vērts apsmidzināt ar Ridomil Gold MC 68 d.g., tā pasargājot no inficēšanās ar neīstās miltrasas ierosinātāja sporām. Kaut gan paši loki ziemā nosalst un atmirst, ierosinātājas sēnes micēlijs caur lapu audiem nokļūst sīpolā, pārziemo un agri pavasarī turpina attīstību, bieži vien nobeidzot augu. Laikus veikta apstrāde ar fungicīdu novērš infekcijas izplatīšanos. Arī pavasarī, līdzko sāk ataugt lapas, ir svarīgi atkārtot smidzinājumu ar šo pašu vai citu piemērotu un pie mums reģistrētu fungicīdu. Jāņem vērā, ka Ridomil Gold MC MC 68 d.g. aizsargā arī jaunās lapas, kas izaug 10 – 14 dienu laikā pēc apstrādes. Turpretī, piemēram, Acrobat Plus spēj pasargāt tikai tās, uz kurām smidzināšanas laikā nonācis darba šķidrums. Pirmo pavasara smidzinājumu dažkārt kavē laika apstākļi un pārāk mitra augsne. Kamēr tā apžūst tiktāl, ka var tikt uz lauka, sīpoli var būt jau stipri cietuši. Mazākā platībā tas ir vienkāršāk, jo var izmantot uz muguras pārnēsājamus smidzinātājus.
Pavasarī svarīgi dot slāpekļa papildmēslojumu – amonija vai kalcija nitrātu (40 – 50 g/m2), to atkārto ar divu nedēļu intervālu. Pārējie kopšanas darbi ir cīņa ar nezālēm, sausā laikā – arī laistīšana.