Neogotiskā Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta trīs gadus. Ķieģeļi vesti no vietējā cepļa, kaļķi dedzināti no Daugavas krastos iegūtā dolomīta.
Neogotiskā Vecsalienas (Červonkas) muižas pils celta trīs gadus. Ķieģeļi vesti no vietējā cepļa, kaļķi dedzināti no Daugavas krastos iegūtā dolomīta.
Foto no Daugavpils TIC arhīva

Ievērojot mājsēdes nosacījumus, var izlaist kādu līkumu pa Latviju. Ko apskatīt Latgalē? 0

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Ja pasaule nebūtu sagriezusies kājām gaisā pandēmijas dēļ, mēs jau noteikti būtu izkaluši plānus jaunajai vasaras tūrisma sezonai. Diemžēl pirmo reizi trīsdesmit gadu laikā februāra pirmās nedēļas nogale pagāja bez tradicionālās tūrisma izstādes – gadatirgus “Balttour” Ķīpsalā – Baltijā lielākā nozares pasākuma, kurā ikviens varēja izvēlēties sev tīkamāko ceļojuma galamērķi gan pasaulē, gan tepat Latvijā.

Izteikt prognozes, vai un cik ātri tūrisms atkopsies, vēl neņemsies neviens, taču skaidrs, ka pasaule jau ir mainījusies un līdzi tai būs jāmainās arī tūrismam un mūsu ceļošanas paradumiem.

Piedzīvojums sākas galvā

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudziem vēl patīkamā atmiņā jautrie Tūrisma rallija braucieni, kurus rīkoja “Atpūtas bāzes.lv”, lai pamudinātu ceļotājus, draugu kompānijas sēsties savās mašīnās un apceļot Latvijas interesantākās vietas, no kontrolpunktiem pārvedot skaistas fotogrāfijas un daudz pozitīvu emociju.

Šobrīd, ārkārtas stāvokļa laikā, kad pulcēšanās un arī šādi izklaides pasākumi ir liegti, tomēr var atrast iespēju un motivāciju doties ceļā. Tiesa gan, tikai ģimenes, vienas mājsaimes lokā. Tomēr izkustēties ir daudz labāk nekā sēdēt mājās pie televizora vai datora un žēloties par ierobežojumiem.

Slinkumu pie malas – sastādi maršrutu, sēdies mašīnā un izbrauc Latvijas skaistos, sniegotos ceļus pats uz savu roku. Izplāno, lai, sākoties mājsēdes laikam, tu būtu mājās vai viesnīcā, jo, braucot uz Latgali, ar vienu dienu būs par maz.

Uz Latgali pēc sniegotām atmiņām

To atgādina arī latgalietis, tūrisma eksperts Aivars Mackevičs, kurš iesaka apmesties lielajā Daugavpils viesnīcā “Park hotel Latgola”, lai no turienes dotos uz Krāslavu un atpakaļ, izmantojot ceļus abpus Daugavai.

Daudzi mazie ceļi varētu būt aizputināti vai slikti iztīrīti, tādēļ viņš aicina būt uzmanīgiem un sekot līdzi braukšanas ap­stākļu vērtējumam “Latvijas valsts ceļu” mājas lapā. Tomēr ziema Latgalē ir jāizbauda, kaut gan sniega sega novadā ļoti nevienmērīga – Dagdas apkaimē teju 30 centimetru, bet netālu no Daugavpils Sēlijas pusē (Subatē, Ilūkstē) vien nieka deviņi.

Pat tad, ja valda slikti laika apstākļi, Daugavpilī ir ko redzēt. Droši var izstaigāt Daugavpils cietokšņa teritoriju un doties uz Tūrisma informācijas centru (Rīgas ielā 22A), kura skatlogos apskatāmi starptautiskos simpozijos tapuši latviešu un ārzemju keramiķu darbi. Keramika ielās izgājusi arī citviet – novada kultūras centra “Vārpa” (Dobeles ielā 30) skatlogā izstādīta Sanktpēterburgas keramiķes Anastasijas Čarinas mākslas darbu grupa “Augusts”.

Reklāma
Reklāma

“Ja ceļu uz Krāslavu sākam Sēlijas pusē, noteikti jāpiebrauc pie skaistās neo­gotikas stilā celtās Vecsalienas (Červonkas) muižas pils (1870), kurai līdzās ir trīs hektārus liels brīva plānojuma parks ar 14 eksotisku koku sugām. Veselīgu izklaidi svaigā gaisā nodrošinās zirgu sēta “Klajumi” Baltkrievijas pierobežā, kur var doties vairāku stundu ilgos ziemas pārgājienos, sēžot zirga mugurā. Protams, ierašanās arī te ir iepriekš jāsaskaņo pa tālruni,” teic A. Mackevičs.

Tālāk viņš iesaka apskatīt Krāslavu un grāfu Plāteru pili, kuru būvēja 26 gadus. Sākumā ticis izvēlēts baroka stils, bet 18./19. gs. mijā pils pārbūvēta pēc klasicisma principiem un līdz ar to šāds arhitektūras stilu sajaukums starp Latgales pilīm ir vienīgais.

Atceļā uz Daugavpili pa otru Daugavas krastu var iegriezties Slutišķu sādžā (rakstos minēts jau 1785. gadā), kur gan vecticībnieku lauku sēta būs slēgta, taču saglabājušās Latgales zemnieku mājokļiem raksturīgās taisnstūra guļbūves ēkas, kas nosegtas ar divslīpju vai četrslīpju jumtiem, bet māju ārējā apdarē un dekoros jūtama slāvu ietekme. Grezni veidotās logu apmales un karnīzes gandrīz nevienā mājā neatkārtojas, liecinot par namdaru fantāziju. Markovas pilskalna pakājē sākas dabas izziņas taka.

Ja nav bail nomaldīties un auto ir 4X4 piedziņas apvidnieks, var mēģināt nokļūt līdz iespaidīgajai Slutišķu kraujai (norāde ir tikai no autoceļa Krāslava–Daugavpils). Vēl tālāk uz Daugavpils pusi dabas parkā “Daugavas loki” pieejams Vasargelišķu skatu tornis, no kura paveras lielisks skats uz upi – Rozališķu līkumu, kas attēlots uz atjaunotās Latvijas desmit latu naudas zīmes.

Rīgas līča ledus brīnumi

Foto: Zigmunds Bekmanis

Jau otro nedēļu turpinoties salam, pamazām sāk aizsalt Rīgas līcis. Ar šobrīd valdošajiem ziemeļaustrumu vējiem, vižņi un tikko izveidojušies ledus gabali tiek dzīti uz Kurzemes austrumu krastu un jau tuvākajā laikā meteorologi prognozē ledus sablīvēšanos posmā no Rojas līdz Kolkai un Irbes šaurumā.

Jūra nemitīgi elpo (viļņojas) pat tad, kad šķiet jau aizsalusi, un sasalšanas procesā veidojas interesanti vižņu raksti pludmalē un ledus krāvumi, kādus neesam redzējuši vairākus gadus.

Sala laikā var labāk saprast arī Latvijas vēsturi, dodoties uz Ziemassvētku kauju vietām, kur pirms vairāk nekā simts gadiem latviešu karavīri spelgonī varonīgi stājās pretim vācu armijas pārspēkam. Ieejot Ziemassvētku kauju muzeja (Valgundes pag.) nocietinājumos un blindāžā, līdz kaulam var sajust apstākļus, kādos vajadzēja karot mūsu zēniem. Daudzi guva ne tikai ievainojumus, bet arī apsaldējumus.

Esot Jelgavas novadā, ieteicams doties uz atpūtas vietu “Tīreļu stallis”, kur atvērta jauna pastaigu vieta – “Zirgu iela”, ko var apmeklēt dienas gaišajā laikā. Pastaiga zirgu sabiedrībā ir bezmaksas.

Smelties idejas ģimenes ceļojumiem var dažādos veidos – gan pārlapojot kādreiz iegūtus tūrisma bukletus, gan lasot atsauk­smes sociālajos tīklos un uzklausot draugu ieteikumus.

Taču Aivars Mackevičs iesaka vispirms zvanīt pilsētu un novadu tūrisma informācijas centriem un izvaicāt par aktualitātēm un apskates vietām, kuras var droši apmeklēt. Viņi arī pandēmijas laikā ne tikai strādā, bet arī pieņem apmeklētājus klātienē.

Kas zina, varbūt pašu organizētais pirmais tūrisma rallijs pamudinās turpināt un iesaistīties citās līdzīgās aktivitātēs, kas tiks rīkotas vasarā. Pirmais pieteikums jau ir – biedrība “EVE autosports” informē, ka 2021. gada 19. jūnijā plānots otrais tūrisma auto–moto rallijs “Līgo Saldus 2021”, solot ģimenēm un draugu kompānijām aizraujošus piedzīvojumus, nopietnus un nenopietnus uzdevumus marš­rutā, kas iepazīstinās ar Saldus novada tūrisma objektiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.