Spīgana. Ziemas pirts – sezonas priekšrocība ir iespēja izmantot sniegu un skujeņus 0
Iveta Gulbe, “Spīgana”, AS “Latvijas Mediji”
Mēs dzīvojam fantastiskā klimata joslā, kurā Visums mūs aplaimo ar četriem gadalaikiem. Ziema ir gadalaiks kad pirtī ienesams sniegs un skujeņi – egle, priede, kadiķis.
Sniegs darbojas kā enerģētiskais attīrītājs. Sniegu pirtī iespējams izmantot dažādos variantos.
Guļot uz lāviņas, sniegu iespējams izkārtot ap galvu, tas novērsīs ātru galvas sakaršanu. Svarīgi, lai sniegs nepieskartos galvas ādai, jo tas neveicinās labsajūtu.
Sniegu var pievienot aukstajam ūdenim, tādējādi iegūstot ledusaukstu ūdeni, kas palīdz iegūt spēcīgāku kontrastu veldzēšanās procesā.
Pēršanās brīdī, kad ķermenis īpaši sakarsis, pērējs sniega pikas met pret pērtuves griestiem, virs peramā. Tā uz ķermeņa aktivizējas adrenalīnu izraisošas sajūtas.
Ja sniegs tikko uzsnidzis un ir pūkains, tajā iespējams iegulties. To nedara, kad uz sniega veidojusies sērsna, jo tā iespējams savainoties. Iepriekš vēlams ar roku pārbaudīt, vai sniega sega ir pietiekami mīksta. Neapšaubāmi, sniegs ir aukstāks par āliņģī esošo ūdeni, bet bieži vien pirtsmīlim vieglāk baudīt sniega peldi, nevis izmantot āliņģa iespējas.
Sniega piku var uzlikt uz karstajiem pirts krāsns akmeņiem. Sniegam lēni kūstot, gariņš veidosies lēni un ilgākā laika periodā. Ar to gan nevajadzētu daudz aizrauties, jo tā tiek dzesēti pirts krāsns akmeņi.
Īpašām sajūtām ar sniega piku var masēt ķermeni. Dzesējamās procedūras gan veicamas, kad ķermenis uzkarsēts.
Vērtīgie skujeņi
Egles, priedes un kadiķi ir skujeņi, bez kuriem nav iedomājami ziemas pirts prieki. Skujeņu pirts slotas gatavo tūlītējai lietošanai, nevis ilgstošai uzglabāšanai. Ja gadījusies situācija, ka slotas tiks izmantotas pēc pāris dienām, tad slotiņas iepriekš sadzirda, ieliekot kātus ūdenī, līdzīgi kā ziedus vāzē, un uzglabā vēsā vietā. Lietojot skujeņu slotas, procesu vēlams nobeigt ar lapu slotām, ķermenim izbaudot maigumu un labsajūtu. Ja nav iepriekšējas pieredzes ar skujeņu slotām un ir maiga āda, tad pirmajā reizē var izpērt tikai kāju pēdas, jo uz pēdām āda ir piec-reiz biezāka.
Glāstošā egle
Egle sazemē, dod zemes enerģiju, stabilizē. Vasarā egle ir enerģiju ņemoša, ziemā – dodoša. Tā ir dezinficējoša un attīroša. Eglei ir blīva un spēcīga sievišķā enerģija. Ar egli neper, bet visādi glauda un slauka.
Gaismas koks kadiķis
Kadiķi lieto jebkurā gadalaikā. Kadiķis ir gaismas koks, dabiska antibiotika, tas palīdz attīrīt galvu no nevēlamām domām, palīdz sagremot situācijas, samazina apetīti, tam ir urīndzenoša iedarbība, tas der podagrai un reimatisma sāpēm. Kadiķim piemīt vīrišķā enerģija. Sausu kadiķa zariņu kūpina telpas enerģētiskai attīrīšanai. Kadiķa slotiņu pērtuvē ienesot sasalušu, iegūstams īpaši spēcīgs aromāts. Pieredze rāda, ka šobrīd cilvēki kļūst alerģiskāki, arī kadiķis nereti var izsaukt alerģisku reakciju.
Daudzpusīgā priede
Priede palīdz enerģētiskai imunitātei, māca cienīt sevi, pārdzīvot kritiku un aizvainojumus, aktivizē dzīvesprieku.
Priežu slotiņas izmanto gan pēršanā, gan pirtsmīļa ķermeņa slaucīšanā.
Priežu slotiņas pirtsmīlim var palikt zem nierēm un tās izšūpināt. Sēdus stāvoklī noliek slotiņas zem nieru rajona ar rokturiem uz malām, tad uzguļas virsū. Pērējs satver slotu rokturus un izšūpina tā, ka šūpojas viss ķermenis.
Ziemassvētku pirts ir īpaši dziedinoša, tāpēc izmanto laiku savas labsajūtas aktivizēšanai!
Skujeņu slotiņas izmanto arī kompresēm, tās iepriekš iemērcot karstā ūdenī.
Skujas izmanto arī skrubja gatavošanā, svaigi samaļot gaļas mašīnā. Sibīrijas baltegle ir mīkstāka.
Skuju bagātība izmantojama, arī gatavojot kāju vannīti, gadījumos, kad nav iespēja apmeklēt pirti vai pirms pirts pasildīt kājas un izbaudīt spēcinošu aromterapiju, jo skujeņi ir bagāti ar ēteriskajām eļļām.
Lai ēteris izdalītos vairāk, zaram veido skrāpējumus. Šādus zarus ar brūcēm iespējams ienest arī pērtuvē un novietot vietā, kur intensīvu kustību veic pirts gars, tādējādi iegūstama spēcīga aromterapijas procedūra.
Es visbiežāk izmantoju priedes koka zarus.