Ziemas miegs? Tikai ne centīgam dārzniekam! 0
Arta Ciša, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Kur čaklam dārzkopim smelties iedvesmu un enerģiju ziemas vidū, kad dārza darbi sarukuši līdz telpaugu apčubināšanai un krājumu uzmanīšanai? Leduspuķu, sarmas ziedu un lāsteku augšanai dārznieks nav nepieciešams. Bet dārzam zem sniega segas un istabas augiem rūpes nepieciešamas arī šobrīd.
Kas janvārī darāms dārzā?
Stāsta agronome Ārija Rudlapa
Laiks lūkot, kā klājas ziemojošajiem augiem
• Ap jaunu koku stumbriem var piemīdīt sniegu, lai pa apakšu nestaigā grauzēji un nebojā koku mizu.
• Sniegotās dienās pat vairākas reizes jānopurina sniegs no skuju kokiem. Īpaši zem tā cieš kokaugu klājeniskās formas.
• Sala laikā var apsalt no sniega notīrītais mauriņš, kas atrakts taciņām. Jārēķinās, ka pavasarī tas, iespējams, būs jāatjauno.
• Ja sniega ļoti daudz, vēlams nemest pārlieku biezā kārtā uz puķu dobēm: piemēram, lavandām tas nepatiks. Toties hostas nedusmosies par tādu nastu, tāpēc tās iemīļotas stādīšanai ceļmalās.
• Ja ir spēks un patikšana, sniegu var savest siltumnīcā, lai pavasarī tas sniedz valgmi kūstošajai zemei.
Daži darbi dārza labiekārtošanai
• Lapu koki un krūmi ir bez lapām un ļauj saskatīt lieko, kas apgriežams. Ja netraucē sals un sniegs, šos darbus var paveikt arī ziemā, vienlaikus ievācot… ko dārzā var ievākt ziemā? Protams, ka zarus. Augļu koki un ogulāji tajos ir uzkrājuši daudz vērtīgu vielu. Dārza kopējs ziemas pastaigā var sagriezt ķiršu, upeņu, ābeļu, bumbieru, kā arī citu augļu koku un ogulāju zarus garšīgām ziemas tējām.
• Zarus nevajadzētu griezt ļoti aukstā laikā, jo tas var kaitēt augiem. Darbu ieteicams apvienot ar vainagu veidošanu vai krūmu formēšanu. Izgriež krusteniski saaugušos zarus un tos, kas tiecas stāvus pret debesīm. Iespējams, ka kopējam nepatiks arī zemu noliekušies zari, kas vasarā traucēs pļaut zāli.
Janvārī var veidot visas egļu šķirnes, izņemot Kanādas egli ‘Conica’. Var apgriezt zarus un, ja egles ir koptā dzīvžogā, arī galotnes.
Plānot un sapņot!
• Ziemā katrs sevi cienošs dārzkopis pērk, iemaina un krāj ne tikai sēklas, gumus, bumbuļus un dažādu augu stādus, bet mēdz iegādāties arī preses izdevumus un grāmatas par sev tuvajām dārzkopības tēmām. Ir laiks pārlapot žurnālus, grāmatas un parakties interneta vietnēs. Internetā “izstaigāt” slavenus dārzus un pamācīties, kā kopt augus gan tradicionāli, gan neparastāk.
Zināšanai!
Istabas augi pie logiem aukstā laikā var apsalt. Labāk tos nocelt un, kamēr ārā valda sals, atrast piemērotāku vietu.