Foto: Valdis Semjonovs

Ziemas košā dīva – puansetija. Kā kopt un uzziedināt vēlreiz 2

SIA Sedumi siltumnīcās pašlaik uzziedējusi puansetiju ziedu jūra – 1,2 hektāru platībā vienkopus tūkstošiem krāsainu Ziemassvētku zvaigžņu! Par to, kā aprūpēt krāšņās svētku vēstneses un kā panākt, lai tās ilgi un skaisti ziedētu, stāsta realizācijas vadītāja Agita Vaivode un direktors Sarmis Kalniņš.

Reklāma
Reklāma

Izaug sešos mēnešos

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Dārzniecībā Ziemassvētku zvaigznes re­alizācijas stadiju sasniedz piecos sešos mēnešos. Puansetiju laiks sākas jau jūnija beigās, kad puķkopji no Ugandas saņem stādaudzētavas apsakņotus jaunstādus.

Lai izaudzētu kvalitatīvu produkciju, jāpieliek daudz pūļu. Stādiem vasarā jāno­drošina vienmērīga gaisa temperatūra – tām nepatīk krasas temperatūras svārstības, kā arī pārmērīgs karstums, kas var radīt augu lapu bojājumus. Puansetiju audzēšanai jēkabpilieši izmanto dažādu izmēru podus – 10–12 cm (šajos podiņos puķes audzē ar vienu vai trim tā sauktajiem ziediem) un 25 cm diametra podus. Katrā lielajā podā stāda trīs augus, lai iegūtu kuplu krūmu ar vismaz 7–9 galotnēm.

Lai intensīvi krāsotos

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai puansetijas veidotu kompaktu, zarotu krūmu, tās augustā galotņo. Papildapgaismojums šīm puķēm nav vajadzīgs, jo tās ir īsās dienas augi – pielapes krāsojas īsās dienas apstākļos un 20–22 °C temperatūrā. Ja augs tumšajā diennakts laikā tiek pakļauts mākslīgajam apgaismojumam, pielapes nekrāsojas, bet paliek zaļas. Šis arī ir galvenais iemesls, kāpēc puansetijām mājas apstākļos nekļūst intensīvi sārtas augšējās lapas. Audzējot istabā, augi jau oktobrī ir jāēno (jānosedz) ar melnu plēvi vai citu tumšu materiālu, kas nelaiž cauri gaismu. Aptumšo no sešiem vakarā līdz astoņiem rītā. Dārzniecībā puansetijas uzziedina bez tumšošanas, jo audzēšanai izvēlētas šķirņu grupas, kurām pielapes sāk sārtoties oktobra otrajā pusē, respektīvi, kad dienas un nakts attiecība ir atbilstīga audzēšanas procesam.

Ziemas saulgriežiem piestāv sarkanās

Puansetijas ir ļoti daudzveidīgas – dažādu toņu sarkanas, baltas, rozā, dzeltenas, aprikožu oranžas, arī divkrāsainas, lāsumainas, ar gludām vai krokotām pielapēm. Dārzniecībā audzē piecu šķirņu puansetijas, kuras radījusi firma Selecta One. Selekcionāri, strādājot pie šķirņu uzlabošanas, ik gadu audzētājiem piedāvā arvien kompaktākas, pret slimībām un kaitēkļiem izturīgākas puansetijas ar intensīvi krāsotām pielapēm.

Sarmis Kalniņš piebilst, ka Latvijā vispieprasītākās joprojām ir sarkanās Ziemassvētku zvaigznes, sevišķi šķirne ‘Christmas Glory’, jo latviešiem Ziemassvētki asociējas ar sarkanu krāsu.

Skaistums novītis

Puansetijām nepatīk straujas temperatūras maiņas. Ja lielveikalos gaisa temperatūra ir 15–16 °C robežās, augi jūtas labi. Tiklīdz tā ir zemāka, puķes izjūt stresu, rezultātā sāk birt apakšējās lapiņas. Lapbiri var izraisīt arī pēkšņs caurvējš.

“Kā atšķirt svaigus augus no pastāvējušiem? Salīdzinājumā ar citiem augiem puansetijām ir īss pārdošanas laiks – līdz divām nedēļām, tāpēc veikalos šīs puķes ilgi nestāv. Pirmā pazīme, kas liecina, ka puansetijas tirgotavās pavadījušas vairākas dienas, – mainījies vizuālais skats, proti, augi ir novītuši, jo veikalu darbinieki parasti tos nelaista. Ja puansetijas iekaltētas, tās pēc laistīšanas var atdzīvināt, vienīgi tām no apakšas sāk dzeltēt un birt lapas,” stāsta Agita Vaivode.

Nereti pircēji nemaz neaizdomājas par to, kā telpaugus transportēs uz mājām, ja ārā gaisa temperatūra ir zem nulles. Pat ja puansetija tikai jāaiznes no veikala līdz mašīnai, tas ir pietiekami ilgs laiks, kurā augs var tikt sabojāts sala ietekmē. Tāpēc, iegādājoties lielveikalos, ieteicams podiņu rūpīgi ietīt papīrā vairākās kārtās, lai nepiekļūtu aukstums. Liel­audzētāji, piegādājot veikaliem puansetijas, tās vienmēr iepako celofānā un pēc tam agrotīklā vai kartona kastēs.

Reklāma
Reklāma

Kad nopirktais augs jau aizgādāts uz mājām, nevajag to novietot karstā vietā, bet pamazām pieradināt pie siltuma. Vispirms kādu laiku ļauj tam vēl pastāvēt ietītam, pēc tam papīru var noņemt.

Ziemassvētku zvaigznes ir trauslas, jutīgas pret mehāniskiem bojājumiem. Ja transportējot augiem aizlūst lapas, izdalās indīgā baltā piensula, lapiņas nomelnē.

Kā kopt krāšņo telpaugu

Puansetijas mūs priecē 1,5–2 mēnešus. Tas, vai augi tik ilgi ziedēs, atkarīgs no kopšanas. Audzētāji vērš uzmanību, ka augsnei podiņā arvien jābūt mitrai, tomēr nevajadzētu pārlaistīt, citādi augi aizies postā sakņu kakla puves dēļ. Nedrīkst liet ūdeni uz lapām – uz tām var parādīties plankumi.

Puansetiju novieto gaišā vietā 16–22 °C temperatūrā, bet ne radiatoru tuvumā, jo karstais, sausais gaiss saīsina mūžu (siltumnīcās gaisa mitrums ir pietiekams – 60–70%, kamēr dzīvokļos – tikai ap 30%).

Arī pēc uzziedēšanas augi vēlas saņemt barības vielas, tāpēc katrā laistīšanas reizē ieteicams ūdenim pievienot ļoti vājas koncentrācijas pilnmēslojumu, kas paredzēts ziedošiem augiem.

Ja pēc svētkiem vēlas puansetijas saglabāt, tās turpina audzēt uz palodzes, bet ne tiešos saules staros. Augiem pēc noziedēšanas aptuveni divus mēnešus ir atpūtas periods, tāpēc šajā laikā vēlams nodrošināt 13–15 °C temperatūru. Laistīšanu šajā laikā samazina, nepieļaujot sakņu kamola iekalšanu. Vēlāk augus pārstāda lielākos podos, irdenā, ūdens un gaisa caurlaidīgā, trūdvielām bagātā augsnē. Veģetācijas periodā par jebkuru nepatikšanu puķes ziņos ar lapu nomešanu, kam par iemeslu visbiežāk ir iekaltēšana vai pārliešana. Veicot tumšošanu, augi ziedēs arī nākamajā gadā, bet ne tik bagātīgi, tiem veidosies sīkākas lapas, bet augums liels.

Kur iegādāties

Jēkabpilieši jau piecus gadus puansetijas realizē lielākajos tirdzniecības tīklos Latvijā: Rimi, Maxima. Veikalos vietējā audzējuma Ziemassvētku zvaigznes maksā no 1,50 līdz 10 eiro atkarībā no podu izmēra un ziedu skaita krūmā.

UZZIŅA

Nereti puansetiju krāšņās pielapes dēvē par ziediem, lai gan ziedi ir pavisam necili – mazi, zaļgandzelteni, krāsaino augšlapu ieskauti. Lielražošanā podos audzē gan maza, gan liela auguma krūmus. Brīvā dabā krūmi var izaugt pat 3–4 metrus augsti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.