Ziemas ķiplokiem apdzeltējuši gali… Ieteikumi glābšanas misijai 5
Ziemas ķiplokiem tādi kā apdzeltējuši gali. Vai mēslot un ar ko, vai irdināt? Kas būtu darāms ar vasaras ķiplokiem? Jautā Brigita Tukumā.
“Ķiplokiem trūkst mitruma, tāpēc vispirms tos vajadzētu labi salaistīt,” skaidro ķiploku audzētājs ar 18 gadu pieredzi Guntis Klūga no Auces novada.
Rušina un mēslo
Pēc tam augsni dobē uzirdina. Taču to dara ļoti saudzīgi, lai netraumētu sakņu sistēmu. Vislabāk augsni uzrušināt ar rokas kaplīti – zaru ķepiņu. Pēc tam dod papildmēslojumu, vislabāk šķidrā formā. Tad augs tūliņ saņems barības vielas. Piemēram, iegādājoties ūdenī šķīstošu mēslojumu Kristalons (šajā attīstības fāzē vajag zaļo pulveri). Kaisot granulas, barības vielu uzņemšana notiks lēnāk, turklāt sausajā laikā īpaši gausi. Ķiploku audzētājs par labākajiem uzskata vācu ražojuma minerālmēslus, taču tie ir dārgāki un nopērkami specializētos veikalos.
Laucinieki labi var iztikt arī bez minerālmēsliem, ja ir pieejama virca.
Barošanas ūdeni gatavo, ņemot vienu daļu vircas un desmit daļas ūdens.
Dažkārt iesaka ķiplokiem uzkaisīt pelnus, taču pieredzes bagātais audzētājs ir pret šādu metodi.
Stāda vasaras ķiplokus
Vasaras ķiplokus vajadzētu steigšus stādīt zemē. Šim nolūkam atrod labus vietējos klonus (veikalos nopērkamās šķirnes nav īpaši labas – veidojas mazas galviņas). Laukos no kaimiņiem nereti var dabūt labas lielas galviņas, kuras pavairotas gadiem.
Vasaras ķiploku stādīšanai ieteicams izrakt vadziņu, tajā iebērt trūdvielas (komposts, satrūdējuši kūtsmēsli) un iestādīt daiviņas.
Vasaras ķiplokiem drīkst stādīt visas daiviņas, nevis tikai malējo vainagu.