Ziemas beigās un pavasara sākumā gaidāms sniegots laiks, liecina ticējumi 1
21.decembra vakarā ir ziemas saulgrieži, astronomiskā rudens beigas un ziemas sākums, bet atbilstoši senajām tradīcijām pienācis ziemas vidus, pēc kura sākas ceļš pretī gaismai. Ziemas saulgriežus senlatvieši dēvējuši gan par Ziemassvētkiem, gan par Bluķa vai Dvēseļu vakaru.
Ziemas saulgrieži Latvijā šogad atnāk praktiski bez sniega un sala, daudzviet ir zaļa zāle un ziemāju lauki, upes un ezeri pārsvarā brīvi no ledus. Sinoptiķi prognozē brāzmainu dienvidrietumu vēju, nelielu lietu un pozitīvu gaisa temperatūru.
Ticējumi vēsta, ka silts ziemas sākums nozīmē aukstas un sniegotas ziemas beigas, turklāt melni vai zaļi Ziemassvētki dara baltas Lieldienas. Šis ticējums piepildījās 2011.-2012.gadā, kad decembra beigās gaisa temperatūra Latvijā pakāpās līdz +10 grādiem, bet Lieldienās vietām bija desmit grādu sals, arī sniega Lieldienās bija vairāk nekā Ziemassvētkos.
Arī šā gada Lieldienas daļā Latvijas bija sniegotākas nekā iepriekšējie Ziemassvētki, piemēram, Alūksnē Pirmo Ziemassvētku rītā bija 25 centimetrus dziļš sniegs, bet Pirmo Lieldienu rītā sniega kārtas augstums sasniedza 53 centimetrus, divas dienas vēlāk – jau 60 centimetru. 2012.gada Ziemassvētkos gaisa temperatūra visā valstī pakāpās līdz +2..+5 grādiem, bet 2013.gada Otrās Lieldienas nebija siltākas par -1..+1 grādu.
Saskaņā ar latviešu tautas ticējumiem vējš, kas pūš saulgriežu vai ekvinokcijas laikā, dominēs visu gada ceturksni, it īpaši pirmajā mēnesī. Šogad ziemas saulgriežos pūš dienvidrietumu vējš, un atbilstoši ticējumiem arī janvāris gaidāms visai silts, mitrs un vējains.
Arī sinoptiķu prognozes vēsta, ka tuvākajā laikā stabils sals un sniegs Latvijā nav gaidāms, un janvāris kopumā būs siltāks nekā ierasts. Tomēr amerikāņu “Climate Forecast System” prognoze liecina, ka Latvijā silta būs ne tikai ziema, bet arī pavasaris.
Atbilstoši ticējumiem silta ziema ar mazu sniega daudzumu vēsta par aukstu un slapju vasaru. Savukārt sinoptiķu apkopotā statistika par laikapstākļiem pēdējos gadu desmitos šādu sakarību neuzrāda – pēc siltām ziemām piedzīvotas gan vēsas, gan karstas vasaras.