Ziema nav apavu draugs. Lai apavi ilgi kalpotu, tie pareizi jākopj. Vērtīgi ieteikumi 0
Ja apavus nekopj un pareizi neuzglabā, pat viskvalitatīvākie zābaki un kurpes mitruma, sniega, sala, sviedru, temperatūras straujas maiņas, biežas samirkšanas un izžūšanas dēļ drīz vien zaudē formu, kļūst cieti, izskatās novalkāti.
Vakarā, nevis no rīta
Kopšana atšķiras atkarībā no apavu materiāla (tas norādīts uz piktogrammas). Ideālā variantā vajadzētu būt diviem pāriem rudens un diviem pāriem ziemas zābaku, kā arī vismaz tikpat pāriem kurpju pārējiem gadalaikiem, lai tos ik pārdienu varētu mainīt. Apavus nedrīkst nepārtraukti un ilgstoši pakļaut mitruma iedarbībai, it īpaši sviedriem. Pirms atkal velk kājās, tiem jāļauj pilnībā izžūt. Tādējādi iespējams paildzināt zābaku un kurpju lietošanas laiku un saglabāt sākotnējo izskatu.
Apavi ik dienu jātīra nevis pirms iziešanas no mājas, bet pārnākot no dienas gaitām. Šādi jārīkojas tāpēc, ka putekļi un netīrumi nosēžas uz ādas, tā zaudē taukvielas un elastību.
Samirkuši apavi jāžāvē istabas temperatūrā, nevis uz radiatoriem vai citām sildierīcēm. Žāvējot ļoti karstā vietā, āda kļūst cieta (it īpaši tur, kur izveidojušies sāls nosēdumi), neizturīgāka un sāk plaisāt.
Lai zābaki vai kurpes žāvējot saglabātu sākotnējo izskatu, ieteicams izmantot speciālus ieliktņus vai saburzītas avīzes, kas arī labi uzsūc mitrumu. Samirkuši apavi vienas nakts laikā neizžūs, tāpēc nepieciešams otrs pāris, ko valkāt pārmaiņus.
Pareizais apavu krēms
Kad zābaki vai kurpes izžuvuši, ar mīkstu birstīti vai drāniņu notīra smiltis un citus netīrumus, pēc tam nosusina ar sausu drāniņu. Ja apavi ir ļoti netīri vai cietuši no sāls nosēdumiem, var izmantot speciālus šampūnus, kas, iekļūstot materiāla dziļākajos slāņos, efektīvi tīra, šķīdina sāls kārtiņu. Šampūns der visu veidu apaviem, bet gludākas ādas, nabuka un zamša tīrīšanai tiek ražotas arī putas. Ja ir mitrs laiks, apaviem uzsmidzina impregnējošu līdzekli. Pēc apstrādes apavus (izņemot zamša, nabuka, lakādas, auduma) ieziež ar piemērotas krāsas krēmu, kas paredzēts konkrētam materiālam.
Jāpievērš uzmanība apavu krēma sastāvam. Ja tajā ietilpst dabiskais vasks, palmu eļļa vai lanolīns, āda ne vien tiek pabarota, bet arī aizsargāta no netīrumiem un mitruma. Savukārt krēmi ar parafīnu tikai nodrošina spīdumu.
Kas vēl jāzina
Gumijas zābaki ar laiku noveco, pat nevalkāti pēc trim gadiem zaudē stiprību, it īpaši, ja nonāk saskarē ar benzīnu, minerāleļļām. Šādus apavus no ārpuses mazgā ar ūdeni, kam pievienots mazgāšanas līdzeklis. Berzt nedrīkst, jo smiltis var sašvīkāt gludo virsmu.
Lakāda izskatās efektīgi, bet uz tās diemžēl redzams katrs niecīgākais skrāpējums, pirkstu nospiedumi, zūd arī spīdums. Lai to novērstu, lieto lakādu kopjošo aerosolu.
Ja kurpju iekšzole ir no dabiskās ādas un krāsota ar dabiskajām krāsvielām, tā mitruma un siltuma iedarbībā dažkārt krāso zeķes un pēdas (sintētiskā iekšzole to nedara). Tāpēc apavus apstrādā ar speciālu aerosolu (piemēram, līdzekli Color stop).
Savukārt nelielas skrambiņas ādas apaviem var novērst ar t.s. retušētāju. Ja bojājums ir lielāks vai apavu tonis zaudējis intensitāti, var uzsmidzināt ādas krāsu.
Lai novērstu nepatīkamo aromātu, kājām pastiprināti svīstot vai valkātājam ciešot no sēnīšu slimības, apavu kopšanas līdzekļu arsenālā jābūt arī mitrumu uzsūcošām iekšzolītēm, dezodorantiem un antiperspirantiem. Piemēram, vietējais ražotājs SIA “ITLA” piedāvā atsvaidzinātājus ar pretsēnīšu un pretbakteriālu iedarbību, ko smidzina apavu iekšpusē, arī uz zeķēm un kājām, bet SIA “Kvadro” ražo apavu dezodorantu.
Ja apavi ilgi nav valkāti vai mazliet spiež, izmanto speciālu līdzekli, piemēram, zīmola “Coccine” ražojumu. To izsmidzina zābaku vai kurpju iekšpusē un apavus uzreiz velk kājās. Āda kļūst mīkstāka un mazliet paplešas.