Foto: Fotolia

Ziema jau pie sliekšņa. Ko var sēt dārzā, pat ja ir nelieli mīnusiņi? 0

Lai gan šķiet, ka dārza darbiem novembra otrajā pusē ir jāmet miers, mēs gribam atgādināt, kas jāievēro, sējot dārzeņus vēlā rudenī, lai nākamajā gadā, novācot ražu, būtu prieks par paveikto. Tādējādi var iegūt ātrāku ražu, turklāt sēkliņas zemē var guldīt arī nelielos mīnusiņos.

Reklāma
Reklāma

Dobju sagatavošana rudens darbiem

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Dobju sagatavošanai ir būtiska loma, jo tikai kvalitatīvi apstrādāta un auglīga zeme var pienācīgi aizsargāt sēklas, kurām ziemu nāksies pavadīt zem klajas debess.
Sēšanai labāk izvēlēties paaugstinātas dobes, bet tās var būt arī parastā augstumā, tikai tad tām noteikti jābūt aizsargātām ar dēļiem, šīferi vai kādu citu materiālu. Tāds norobežojums neļaus pavasara plūstošajiem ūdeņiem noskalot sējumu un ilgāk palīdzēs saglabāties sniegam uz dobēm.
Dobju veidošanai izvēlieties augstāko un saulaināko vietu, kur pavasarī visilgāk kavējas saulīte. Ja jums jāveido dobe uz atklāta lauka, tad parūpējieties par vēju aizsargājošām konstrukcijām. Ja esat pārliecināti, ka ziema varētu būt bez sniega, tad apklājiet dobi ar mulču vai egļu zariem, lai pasargātu no izsalšanas un vismaz daļēji aizstātu sniega kārtu.

Dobes noteikti jāsagatavo laikus, neļaujot termometra stabiņam noslīdēt zem nulles. Augsni nepieciešams mēslot, izvēloties mēslojumu ar zemu slāpekļa saturu. Ar kapļa vai grābekļa vienu malu izveidojiet vadziņas 3-5 cm dziļumā, pēc tam pārklājiet dobi ar plēvi, lai izvairītos no pārlieku liela mitruma. Atsevišķos maisos sagatavojiet materiālu dobju mulčēšanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad temperatūra stabili turēsies zem nulles, sēklas iesējiet 1,5-2 reizes vairāk nekā to darītu parasti, apberiet tās ar sagatavoto augsni, tad apklājiet to ar egļu skujām, agrotīklu vai koku lapām. Zemei jābūt apklātai aptuveni 15 cm dziļumā, turklāt jāatceras, ka lapas viegli var nopūst vējš, tādēļ jāpadomā par to nostiprināšanu. Laistīt iestādīto noteikti nav nepieciešams, pavasara kūstošais sniegs nodrošinās pietiekamu mitrumu.

Ko sēj pirms ziemas?
Ir grūti izlemt, ko sēt pirms ziemas , lai jau nākamajā gadā pēc iespējas agrāk baudītu svaigus dārzeņus un garšaugus? Mēs sagatavojām apskatu, kuras kultūras pārcietīs ziemas salu.

!!! Nekādā gadījumā sēklas nevajag mērcēt.

Kā aprūpēt stādiņus pavasarī

Pirmie asni parādīsies agri – tad, kad par pavasara sēju vēl netiek domāts. Laika apstākļi vēl tobrīd būs skarbi, tādēļ trauslajiem dzinumiem būs nepieciešamas papildu rūpes.
Ja dobes ir ierīkotas siltumnīcā, tad pirmie asni parādīsies ļoti agri, kad naktīs vēl ir sals, bet dienā saule mānīga, tādēļ nepieciešams stādījumus pārklāt ar vairākās kārtās salocītu agroplēvi. Ja sējāt atklātā laukā, tad līdz ar dzinumu parādīšanos, tie ir jāapsedz ar kādu blīvu materiālu. Tas ražai ļaus par vienu vai divām nedēļām nobriest ātrāk.
Bieži vien pēc asnu parādīšanās traucēklis to tālākai augšanai un saules staru baudīšanai izrādās zemes cietā virskārta, kas izveidojusies ziemas laikā, tādēļ nepieciešams uzmanīgi uzirdināt zemi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.