Foto: Uldis Muzikants

Svētku nedēļā veidojam košu ziedu kompozīciju svētku krāsās. Darba gaita soli pa solim 3

Ir sācies sarkanbaltsarkano ziedu laiks. Tie ir pats skaistākais rotājums un piešķirs svinīgu un patriotisku noskaņu telpai visu valsts svētku nedēļu.

Reklāma
Reklāma

Kuri ziedi labākie?

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tradicionāli vispopulārākie ziedi valsts svētku nedēļā ir sarkanās un baltās mārtiņrozes un krizantēmas. Tie ir gan izturīgi, gan ar atšķirīgām ziedu formām, kas ļauj veidot dažādas kompozīcijas.

Pirms likšanas vāzē jānorauj lapas kāta daļai, kas atradīsies ūdenī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grieztiem ziediem ūdeni vāzē maina katru dienu, ar asu nazi slīpi iegriežot auga kātu.

Siltās telpās ilgāk skaistumu saglabās ziedoši telpaugi, piemēram ciklamenas podiņos. Tās var nolikt vienas pašas, izvēloties piemērotas krāsas kašpo, vai izmantot kompozīcijām.

Ciklamenas visvairāk jāsargā no pārliešanas. Labāk aplaistīt katru dienu, ūdeni mazām porcijām uzlejot uz tasītes.

Galda dekors traukā

Viegli un ātri pagatavojama kompozīcija, kurā izmantots telpaugs – snieg-ogas. Izvēlas piemērotas krāsas un lieluma trauku. Tas varētu būt balts vai sarkans.

Kā pirmo ieliek puķu podiņu, tad glāzi, kurā iestiprina sveci. Lai svece turētos stabili, glāzē ieber sāli. Kompozīcijas virspusi apber ar maziem ābolīšiem, dzērvenēm. Regulāri nolasa nobrūnējušās odziņas.

Sniegogas pēc skaistuma zaudēšanas labāk izmest, jo telpās tās neaugs.

Ja kompozīcijā izmantotās ciklamenas vai citi telpaugi turas ilgi, reizi mēnesī visus telpaugus var apliet ar tiem paredzētu mēslošanas līdzekli.

Kompozīcijai izraudzīti ziedi, augi un sveces sarkanā un baltā krāsā, kas padara to īpaši efektīgu.

Kompozīcijas dominante ir stabila svece.

Mainot sveces krāsu, kompozīcija iegūs citu raksturu.

Kompozīciju veido šādi.

1. Izvēlas lielu un stabilu šķīvi vai paplāti. Jārēķinās, ka kompozīcija būs smaga.

2. Uz paplātes liek ar ūdeni piesūcinātus oāzes ķieģelīšus. Tos piestiprina pie paplātes, apsienot ar auklu. Vietā, kur aukla tiek tīta pāri oāzei, apakšā paliek kociņus – lai aukla neiegrieztos irdenajā oāzē.

Reklāma
Reklāma

3. Sarkanus ziemas ābolus ar lupatiņu nopulē līdz spīdumam un uzsprauž uz iesmiņiem. Tos sasprauž oāzē.

4. Paredz vietu svecei un kompozīciju ap to veido simetrisku. Resna svece stabili turēsies arī tāpat, tomēr drošības labad vēlams ielikt svečturītī.

5. Ap sveci sprauž ziedus: baltas krizantēmas un rozes, tumšsarkanas antūrijas un citas.

6. Kompozīcijas pamatni piepilda ar akmensozola lapām. Izmantotās ir iegādātas jau speciāli apstrādātas, taču skaistus zariņus ar lapām dārzā var atrast arī tagad, piemēram, ozola lapas, mahonijas, mētras mežā. Skujas labāk neizmantot, jo tad kompozīcija atgādinās sēru floristiku.

Oāzei, kurā iestiprināti ziedi, katru dienu uzlej nedaudz ūdens. Pareizi būtu tā, lai traukā zem oāzes vienmēr ir mitrums.

Pašu oāzi nevajag taustīt, lai pārbaudītu tās mitrumu. Saspiestajā vietā zudīs čaganums, un augi vairs nevarēs uzņemt ūdeni.

Ziedi vāzē

Vienmēr gaumīgi izskatās vāzē ielikti ziedi, piemēram, sarkans amarillis ar rudenīgām odziņām. Dažādi dekoratīvie zariņi nopērkami veikalos, un tos var lietot ilgstoši, atkal papildinot ar jauniem ziediem un kompozīcijām.

Kompozīciju veidošanai universāla ir cilindriskas formas stikla vāze.

Amariļļa kātam ūdens vāzē nav jālej (tie bieži mēdz nopūt). Kāts ir pamatīgi piesūcināts un spēs izplaucēt ziedus no saviem krājumiem.

Padoms

Ziedus labāk iegādāties puķu veikalos, kur tiem nodrošināta istabas temperatūra. Tad ir garantija, ka arī mājās labi turpinās ziedēt.

Ja iegādājas ziedus, kas turēti aukstuma kamerās, var gadīties, ka tie jau ir veci un atšķirīgā temperatūrā (ienesti siltā telpā) vairs nespēs pielāgoties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.