Foto – Anda Krauze

Zieds pie zieda, līdz tiekam pie tamborētas jakas 0

Autores: Ilze Vasile, Māra Lapsa

Materiāli

Īru mežģīnes ir tamborējuma tehnika, kurā izmanto atsevišķi tamborētas daļas – puķītes, lapiņas, joslas vai ģeometriskas figūras. Tās var sašūt, satamborēt vai apvienot abas savienošanas metodes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Īru mežģīnes tamborē no visdažādākajiem materiāliem: kokvilnas, lina, vilnas, mohēras, viskozes vai citas gludi savērptas dzijas. Izvēli nosaka tas, cik plānu vai biezu jaciņu grib tamborēt. Der izvēlēties gludu dziju, jo būs viegli saskatāmas cilpiņas, kas ievērojami atvieglos darbu. Linu var droši likt kopā ar kokvilnu un viskozi. Savukārt vilnas jaciņai šo materiālu var apvienot ar mohēru, viskozi, kašmiru vai zīdu.

Lai taptu izstrādājums īru mežģīņu tehnikā, vajadzēs dzijai piemērota resnuma tamboradatu, šujamo adatu, saspraudes, šķēres, papīru piegrieztnei, porolonu.

Darba gaita

Vispirms uztaisa piegrieztni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izvēlētos motīvus, var nokopēt konkrētu kompozīciju, bet tad tamborējot ļoti precīzi jāievēro elementu forma un darbam jābūt precīzam. Bet īru mežģīņu burvība slēpjas tieši daudzveidībā, tāpēc var brīvi improvizēt un tamborēt sev tīkamus elementus, kurus savieno izvēlētajā kompozīcijā.

Vispopulārākā ir īru tamborētā roze un lapas, arī trīslapu āboliņš un trīsstūris. Motīvus veido atsevišķi, tāpēc tos drīkst tamborēt citā, nevis pamatnes krāsā.

Kad notamborēts pietiekams daudzums motīvu, tos izgludina un pēc tam ar kniepadatām piestiprina pie piegrieztnes, kas novietota uz porolona gabala. Porolons nepieciešams, lai varētu ērti savienot elementus – vieglāk izlocītos starp tamborētajiem elementiem.

Ja starp ziediņiem un lapiņām veidojas pārāk lielas atstarpes, starp tām var notamborēt ķēdīti vai tukšajos laukumos iešūt tamborētus mazus aplīšus un lapiņas.

Beigās veic malu apdari. Izstrādājumu, kam jau piešķirta jakas forma, aptamborē ar gaisa cilpiņu ķēdīti. Nākamās malas apdares rindas veido no īsajiem vai garajiem stabiņiem. Apdari tamborē sev vēlamajā platumā.

Kā veidot motīvus

Lapas motīvs īru tamborējumā

Uzmet 18 gaisa cilpiņas.

1. rinda. Tamborē 1 īso stabiņu trešajā un katrā no nākamajām 14 gaisa cilpiņām, 3 īsos stabiņus pēdējā gaisa cilpiņā; pēc tam tamborē pamata pīnītes otru pusi, tamborējot 1 īso stabiņu katrā nākamajā no 15 gaisa pīnītēm. Apgriež uz otru pusi.

2. rinda. Tamborē 1 gaisa cilpiņu un 1 īso stabiņu katrā stabiņā no centra, 3 īsos stabiņus centra stabiņā, 1 īso stabiņu katrā stabiņā, līdz palikuši 3 stabiņi. Apgriež uz otru pusi.

Atkārto tās pašas darbības, līdz lapa ir vēlamajā lielumā.

Trīslapu āboliņš

Uzmet 17 gaisa cilpiņas.

Lai izveidotu aplīti, tamborē savienojuma stabiņu 10. gaisa cilpiņā no tamboradatas, kātiņam atstājot 7 gaisa cilpiņas.

Pirmo lapiņu tamborē vienā aplī: 3 īsie stabiņi, 3 vienkāršie stabiņi, 5 divkāršie stabiņi, 3 vienkāršie stabiņi un 3 īsie stabiņi.

Reklāma
Reklāma

Otrajai lapiņai uzmet 10 gaisa cilpiņas, tamborē savienojuma stabiņu tajā pašā 10. gaisa cilpiņā, kā veidojot savienojumu pirmajai lapiņai. Turot pret sevi to pašu tamborējuma pusi, tamborējumu pagriež par 90° un otrajā riņķī tamborē 3 īsos stabiņus, 3 vienkāršos stabiņus, 5 divkāršos stabiņus, 3 vienkāršos stabiņus un 3 īsos stabiņus.

Lai veidotu trešo lapiņu, atkārto visu tāpat, kā tamborējot otro lapiņu.

Tamborē savienojuma stabiņu tajā pašā 10. gaisa cilpiņā, tam apkārt – kātiņu ar 1 īso stabiņu katrā cilpiņā.

Īru roze

Lai veidotu aplīti, uzmet 8 gaisa cilpiņas ar savienojuma stabiņu.

1. rinda. Tamborē 1 gaisa cilpiņu, 16 īsos stabiņus pa apli, savienojuma stabiņu pirmajā īsajā stabiņā.

2. rinda. 1 gaisa cilpiņa, īsais stabiņš pirmajā īsajā stabiņā, * 5 gaisa cilpiņas, izlaiž 1 īso stabiņu, 1 īsais stabiņš nākamajā īsajā stabiņā*, atkārto no * līdz * vēl 6 reizes, 5 gaisa cilpiņas, savienojuma stabiņš pirmajā īsajā stabiņā.

3. rinda. Savienojuma stabiņš pirmajā lokā, 1 gaisa cilpiņa, pēc tam katrā lokā * 1 īsais stabiņš, 5 pusstabiņi, 1 īsais stabiņš * savienojuma stabiņš pirmajā īsajā stabiņā (8 rožlapiņas).

4. rinda. Katras ziedlapiņas aizmugurē tamborē 1 gaisa cilpiņu, tad 1 īsais stabiņš 2. rindas pirmajā gaisa cilpiņā, * 6 gaisa cilpiņas, 1 īsais stabiņš nākamajā īsajā stabiņā 2. rindā*. Atkārto no * līdz * vēl 6 reizes. Tad 6 gaisa cilpiņas, savienojuma stabiņš pirmajā īsajā stabiņā.

5. rinda. Savienojuma stabiņš pirmajā lokā, 1 gaisa cilpiņa, * 1 īsais stabiņš, 6 pusstabiņi, 1 īsais stabiņš.* Tamborē katrā lokā. Savienojuma stabiņš pirmajā īsajā stabiņā.

Lai veidotu vairākas ziedlapiņu kārtas, tamborē vairākas rindas, katrā lokā palielinot gaisa cilpiņu skaitu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.