Ziedputekšņi var būt ne tikai dzeltenīgi, bet arī pelēcīgi un pat zilgani – krāsu nosaka augi, no kā putekšņi ņemti. Sevišķi vērtīgs produkts ir bišu maize – bišu jau fermentēti ziedputekšņi.
Ziedputekšņi var būt ne tikai dzeltenīgi, bet arī pelēcīgi un pat zilgani – krāsu nosaka augi, no kā putekšņi ņemti. Sevišķi vērtīgs produkts ir bišu maize – bišu jau fermentēti ziedputekšņi.
Foto: Inita Šteinberga

Ziedputekšņi un bišu maize – kādus vitamīnus satur šie brīnumprodukti? 0

Kādus vitamīnus satur ziedputekšņi un bišu maize un kā tos pareizi lietot? Jautā Valentīna Sabilē.

Reklāma
Reklāma

Svaigi

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ziedputekšņi ir augstvērtīgs, bioloģiski aktīvs bišu radīts produkts, kurā ir aptuveni 50 dažādu komponentu – teju visas cilvēka organismam nepieciešamās vielas: pilnvērtīgas olbaltumvielas, kuras satur vairāk nekā 20 aminoskābju, fosfolipīdi, kas veicina šūnu membrānu caurlaidību un kam ir svarīga loma vielmaiņas procesos.

Ziedputekšņos ir ne mazums karotinoīdu, kas piedalās A vitamīna sintēzē, kā arī C, P, PP, D, E, K un B grupas vitamīni, ogļhidrāti (galvenokārt glikoze un fruktoze), minerālvielas, nedaudz taukvielu, fermenti un hormoni.


CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedputekšņi regulē vielmaiņu un stiprina imūnsistēmu.

Putekšņu apvalki, nonākot gremošanas sistēmā, palielina labvēlīgo baktēriju daudzumu un palīdz atbrīvot zarnu traktu no sārņiem, kā arī uzlabo asiņu sastāvu, veicinot sarkano asinsķermenīšu vairošanos.


Bitenieks Jānis Vainovskis skaidro, ka pūpolu, blīgznu un kārklu ziedputekšņos ir daudz silīcijskābes, tie ir vissaldākie un maigākie, tāpēc garšo arī bērniem. Rapša ziedputekšņi ieteicami cilvēkiem ar paaugstinātu holesterīna līmeni. Augļu dārzu un pieneņu ziedputekšņi stiprina imūnsistēmu un uzlabo izskatu, tomēr tīrus pieneņu putekšņus izdodas ievākt reti. No vasaras saulgriežu laikā ziedošā āboliņa, vējkaņepes, vīķu, pupu, magoņu un citu augu ziediem ievāktajos putekšņos ir visvairāk minerālvielu, tāpēc tie piemēroti cilvēkiem, kuri pakļauti lielām slodzēm, piemēram, sportistiem. Šie putekšņi pat izskatās daudz smagāki un blīvāki par pārējiem.


Konservēti


Arī bišu maize ir ziedputekšņi, taču šūnās pienskābā vidē pārveidoti – iekonservēti, pievienojot medu un bišu siekalās esošos fermentus. Dažu nedēļu laikā ziedputekšņu ķīmiskais sastāvs mainās – proteīni sašķeļas peptīdos un aminoskābēs, un bišu maizē ir 2,5 reizes vairāk ogļhidrātu. C vitamīna gan ir mazāk nekā ziedputekšņos, toties vairāk ir A, E un B grupas vitamīnu. Pavisam bišu maizē ir aptuveni 240 bioloģiski aktīvu vielu.


Reklāma
Reklāma

Neiroloģe un apiterapeite Maruta Solvita Iveta Naudiņa uzsver ziedputekšņu un bišu maizes vērtīgākās īpašības – šiem produktiem piemīt antisklerotiska un pretiekaisuma iedarbība, tie palielina eritrocītu daudzumu un normalizē leikocītu daudzumu asinīs, veicina sirds tonusu un gremošanas sistēmas darbību, uzlabo vielmaiņu un aknu darbību, paaugstina organisma izturību lielas fiziskās un garīgās slodzes laikā.


Bišu maizi organisms uzņem un izmanto labāk nekā ziedputekšņus, un bioloģiski aktīvās vielas iedarbojas straujāk. Tas ir svarīgi vecākiem un slimību novājinātiem cilvēkiem. 


Bišu maize un putekšņi ir īpaši piemēroti pēc antibiotiku lietošanas, lai organisms atjaunotos. Taču ziedputekšņus neiesaka vīrusu saslimšanu gadījumā.



Svarīgi – ne ziedputekšņi, ne bišu maize nav zāles – tikai bioloģiski aktīvi un augstvērtīgi pārtikas produkti.

Lietošana


Profilaksei ziedputekšņus ieteicams lietot divas reizes gadā 20 dienas pa divām ēdamkarotēm no rīta, bet bišu maizi – 20 dienas pa nepilnai vai pilnai tējkarotei no rīta. Devu var palielināt, ja ir ēšanas traucējumi, pārslodze, novājināts organisms, pārciestas smagas slimības un lietotas lielas medikamentu devas.


Bērniem ziedputekšņi vēlami ziemas un pavasara sezonā, kad izsīkst spēki un nav citu dabisko vitamīnu. Deva 3–5 gadu vecumā ir viena tējkarote dienā, bet 6–12 gadu vecumā – līdz divām tējkarotēm. Pusaudžiem ziedputekšņi jālieto piesardzīgi, jo tie veicina dzimumbriedumu.


Pieaugušie bišu maizi lēni sūkā pa 1–2 tējkarotēm, bērni līdz 12 gadu vecumam vai pubertātes sasniegšanai – pa pustējkarotei dienā. Kurss ir viens mēnesis vairākas reizes gadā, šajā laikā apēdot 250–300 gramu.


Abus produktus ieteicams lietot rīta pusē, jo daudzi cilvēki, iespējams, jutīs enerģijas pieplūdumu un vakarā būs grūti iemigt.


Ja ir alerģija pret bišu produktiem, arī bišu maize nav vēlama.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.