Uzzinām vairāk par ziedošo papardi 0
“Lūdzu, pastāstiet par milzu papardi, ko sauc par karalisko osmundu! Vai ir iespējams iegādāties šo paparžu stādus?” I. L. Madonas novadā
Karaliskā osmunda (Osmunda regalis) ir efektīga ilgmūža ziemciete, kas izceļas ar savu dižo augumu un lapojumu, radot iespaidu par ziedošu papardi. Viskrāšņāk tā izskatās no maija beigām līdz septembra beigām. Šai papardei sterilās lapas ir zaļas, lielas, bet fertilās lapu daļas pārveidojušās brūnās sporangiju vārpās. Sterilās lapas sāk attīstīties maijā. Jūnijā izveidojas fertilo lapu atzari, un šādu izskatu augs saglabā līdz sezonas beigām. Rudenī osmundas virszemes daļas atmirst.
LU Botāniskā dārza Lakstaugu laboratorijas pētniece Inese Nāburga-Jermakova stāsta, ka tur jau vairākus gadus aug trīs karaliskās osmundas eksemplāri. Šie lakstaugi ir viegli kopjami, bet jutīgi un var apsalt, tāpēc pirms ziemas cerus ieteicams piesegt ar trūdošām lapām. Reizēm osmundām daļu dzinumu nokož pavasara salnas, tomēr augi atkopjas un atsāk augt.
Arī alūksnieša, ainavu arhitekta Agra Veismaņa kolekcijā jau piecus gadus aug karaliskā osmunda, kas sasniedz līdz 1,2 m augstumu. Paparžu kolekcionārs stāsta, ka mūsu klimata apstākļos augu ir ļoti grūti pavairot. Savvaļā osmunda aug skābā augsnē, bieži sastopama purvainās vietās, reizēm arī uz klintīm. Paparde var pārsniegt simt gadu vecumu. Piemēram, Lielbritānijas rietumu daļā, kur osmundas izplatītas savvaļā, tās izaug lielākas nekā Latvijā un ļoti labi vairojas veģetatīvi. Augus pavairo arī ar sporām, bet tās jāiesēj tūlīt pēc ievākšanas, jo ļoti strauji zaudē dīgtspēju. Stādi jāaudzē sešus septiņus gadus. Mūsu klimata apstākļos pavairot ar sporām līdz šim nav izdevies, jo pēc sējas tās pa-rasti inficējas ar sēņu slimībām. Papardes izplešas lēni, tādēļ iespējams sadalīt tikai vecākus cerus.
Augiem nepieciešama paēna un mitra, barības vielām bagāta, kūdraina augsne ar skābu vai neitrālu reakciju. Var stādīt dīķmalā, slapjā vietā. Labi kaimiņaugi ir mūžzaļie rododendri, kazbārži, rodžersijas, saulpurenes, vējmietiņi, molīnijas. Stādot puduros, osmundas izvieto 1–1,5 m attālumā citu no citas.
Sarežģītās pavairošanas dēļ karaliskās osmundas stādi nav nopērkami nedz LU Botāniskajā dārzā, nedz pie Agra Veismaņa, tos nepiedāvā arī Latvijas stādaudzētavas. Paretam tos pārdod vienīgi privātdārzu īpašnieki stādu tirgos. Vēl ir iespēja iegādāties ārzemju interneta veikalos, piemēram, Anglijā vairākas stādaudzētavas piedāvā osmundas stādus par 5–10 mārciņām gabalā (tos pasūtot, papildus jāsedz arī transporta un pasta izdevumi).