Basām kājām nestaigāt 5
Tā kā sevišķi bīstams zibens ir klajā laukā, lūdzu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vecāko speciālisti Viktoriju Šembeli pastāstīt par drošības pasākumiem. “Ir vairākas zibens “iemīļotas” vietas: augsts vientuļi augošs koks, siena kaudze, augsta celtne, kalna virsotne, skurstenis. Mežā biežāk iesper ozolā, priedē, eglē, retāk – bērzā, kļavā. Galvenais – nevajadzētu palikt par augstāko objektu apkārtnē, slēpties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem, īpaši, ja stumbru jau ir bojājis zibens, vai nelielos šķūnīšos. Ja slēptuves nav, tad labāk nogulties zemē. Jāturas pēc iespējas tālāk no ūdenskrātuvēm, jo ūdens ļoti labi vada elektrību. Pat tad, ja zibens trieciens nav tiešs, elektriskās strāvas izlāde var skart plašu apkārtni (ūdens, mitra augsne) un traumēt tuvumā (līdz pat 50 m) esošos cilvēkus,” brīdina V. Šembele, iesakot gadījumos, ja ar laivu vairs nevar izkļūt krastā, notupties tās centrā maksimāli tuvu laivas dibenam un censties nesaskarties ar ūdeni un laivas metāla daļām.
Negaisa laikā nedrīkst staigāt basām kājām.
Nav ieteicams pārvietoties kājām, braukt ar velosipēdu, motociklu vai motorolleru. Ja tomēr jāiet, tad lēni, pa vienam, vismaz trīs piecu metru attālumā no citiem cilvēkiem un neizslejoties visā augumā. No braucamrīka jānokāpj un tas jānoliek vismaz 30 metru attālumā no sevis. Ja negaiss uznāk, atrodoties automašīnā, jāapstājas ceļmalā, tālu no augstiem vientuļiem kokiem vai ēkām, jāaizver logi un jānolaiž auto antena. Svarīgi nepieskarties durvju rokturiem vai metāliskām daļām.
Ieteicams noņemt no sevis visus metāliskos priekšmetus, piemēram, rotaslietas, ķēdīti, pulksteni. Arī atvērtu lietussargu vai citus garus priekšmetus – makšķeri, golfa nūju, izkapti, lāpstu, kapli – rokās turēt nedrīkst. No šiem priekšmetiem jāatkāpjas vismaz piecu metru attālumā. Tāpat drošības labad nevajadzētu tuvoties metāla žogiem, antenām, zibensnovedējam, elektropadeves līnijām, angāriem un nojumēm, kā arī lauksaimniecības tehnikai.
Kur tomēr paslēpties, ja negaiss pārsteidzis mežā? Šādās situācijās piemērotākā vieta ir zemi koki ar biezu lapotni. Izolācijai no mitrās augsnes zem kājām jāpaklāj zari, plastmasas maisiņi, akmeņi, apģērbs. Ja tuvumā ir kāda grava, grāvis, bedre vai cita dabas veidota paslēptuve, labāk doties uz turieni, iesaka V. Šembele.