Foto – Shutterstock

Žeņšeņs dzīves līdzsvaram: kam tieši šis augs palīdz 1

Mūsu modernajā pasaulē ikvienu ietekmē pieaugošās dzīves prasības gan darbā, gan mājās. Nepārtrauktie jauninājumi un tehnoloģijas prasa lielu koncentrēšanos, kas rada laika trūkumu, seko ieilgušas darba dienas un nepietiekama atpūta…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Straujais dzīves ritms noved pie daudzām modernās dzīves problēmām – arvien lielāks cilvēku skaits cieš no pastāvīgā noguruma jeb izdegšanas sindroma – hronisks nogurums, nervozitāte, viegla aizkaitināmība, biežāka saslimšana ar vīrusu infekcijām, miega traucējumi, apetītes traucējumi, sirds un asinsvadu slimības utt. Populārākais veids, kā cilvēki cīnās ar nogurumu, ir palielināta kafijas un alkohola lietošana. Uz īsu brīdi tas it kā palīdz, bet pamazām noved pie daudz nopietnākām sociālajām un veselības problēmām.

Kā pārvarēt nogurumu

Ar dzīves veida pārmaiņām – pēc iespējas mazināt moderno tehnoloģiju ietekmi, mainīt uztura paradumus, palielināt dabisku pārtikas produktu patēriņu. Mākslas terapija – slimības simptomus pacientam iespējams mazināt ar tādiem mākslas terapijas veidiem, kā, piemēram, zīmēšana, mūzika, plastika. Sarunu terapija – palīdz pārvarēt slimības radītās pārmaiņas dzīvē, kā arī atklāt iespējamas pagātnes pārmaiņas ietekmes, no kurām atbrīvojoties iespējams ceļš uz atveseļošanos. Medikamentozā terapija – iespējamas daudzas medikamentozas iespējas, kā uzlabot pacientu pašsajūtu, kā stimulēt imūnsistēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žeņšeņs – ārstniecības augs ar 4000 gadu vēsturi

Žeņšeņs kā ārstniecības augs ir zināms jau vairāk nekā 4000 gadu. Austrumos žeņšeņu lieto gadsimtiem ilgi, un arvien lielāku popularitāti šis tradicionālais līdzeklis iegūst Rietumos. Ārstniecības augu izmantošana medikamentu ražošanā pēdējos gados strauji pieaug. Šo popularitāti nodrošina vairāki faktori – pēdējos gados publicēti daudzi klīniskie pētījumi, kas pierāda ārstniecības augu preparātu efektivitāti; ārsti arvien vairāk izmanto ārstniecības augu preparātus savu pacientu ārstēšanā; sabiedrībā palielinās gados vecāku cilvēku daļa, kuri vēlas saglabāt augstu dzīves kvalitāti un tāpēc izvēlas ārstniecības augu preparātus, lai risinātu vecuma izraisītās problēmas. Šodien žeņšeņs ir vispazīstamākais tradicionālais ārstniecības augs. Pateicoties adaptogēnai iedarbībai, žeņšeņs spēj nolasīt novirzes organisma fizioloģisko funkciju līdzsvarā, normalizē un atjauno šo iekšējo līdzsvaru, palīdzot pielāgoties – adaptēties organisma speciālajām vajadzībām dažādās dzīves situācijās. Žeņšeņs palīdz cilvēkiem saglabāt augstu dzīves kvalitāti.

Foto – Shutterstock

KAS IR ŽEŅŠEŅS?

Tas ir sens savvaļas augs, kas sastopams galvenokārt Ķīnas un Korejas mežos. Tālajos Austrumos žeņšeņu kā ārstniecības augu izmanto jau vairāk nekā 4000 gadu. Pēc vēstures liecībām, no žeņšeņa saknes pagatavoja dzeramu ekstraktu. Sākotnēji žeņšeņu drīkstēja lietot tikai imperators un viņam tuvu stāvošie, taču, kad atklājās, ka karavīriem pēc nogurdinošas kaujas žeņšeņs palīdz ātri atgūt spēkus un dziedēt brūces, žeņšeņa izmantošana sāka arvien vairāk izplatīties.

Žeņšeņa sakne satur aktīvās vielas, ko sauc par žeņšenoīdiem. Tie pieder pie saponīnu grupas. Tās ir bioloģiski aktīvas vielas no glikozīdu ģints. Pašreiz izdalīti un zināmi ir 28 dažādi žeņšenoīdi.

Žeņšeņa ekstrakta iedarbības efektu lielā mērā nosaka ne tikai dažādo aktīvo vielu – žeņšenoīdu – daudzums, bet arī aktīvo vielu kombinācija. Liela nozīme ir ne tikai žeņšeņa daudzumam, ko izmanto ekstrakta ieguvei, bet arī tā kvalitātei.

Žeņšeņa saknes farmakoloģiskā iedarbība ir daudz lielāka un plašāka nekā jebkuram citam zināmam ārstniecības augam. Tas izskaidrojams ar to, ka žeņšeņa sakne satur daudz dažādu aktīvo vielu, kas katra atsevišķi ir ļoti svarīga organismam. Taču visinteresantākais ir tas, ka tikai kopumā tās spēj izraisīt pozitīvu ārstniecisko iedarbības efektu. Aktīvās vielas – žeņšenoīdi palīdz organismam normalizēt un atjaunot fizioloģisko līdzsvaru, tādējādi novēršot iespēju attīstīties slimībai un ikdienā izturēt gan garīgo, gan fizisko slodzi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.