Toms Ancītis: Dievkalpojumā kā lidostas drošības kontrolē. Svētku svinēšana terora aktu draudu ēnā 0
Kopš gadumijas masveida uzbrukumiem sievietēm Ķelnes centrālajā stacijā pagājis gads. Kas pa šo laiku mainījies? Cik tālu pavirzījusies izmeklēšana? Un kas Ķelni sagaida šajā Jaungadā? Pirms gadu mijas sajūtās par notiekošo Vācijā dalās žurnālists Toms Ancītis.
Tas ir dievkalpojums baznīcā, taču sajūta – kā lidostas drošības kontrolē. Ir Ziemassvētku vakars, Ķelnes katedrāles tornī dimd zvans, iezvanot pusnakts misi. Lai iekļūtu dievnamā, vispirms jāpaiet garām vairākām policijas automašīnām. Pēc tam – mašīnpistolēm bruņotiem vīriem formastērpos. Tālāk: jāļauj pārmeklēt somas saturu ar maziem lukturīšiem policistiem.
Procedūru iemesls ir terora draudi. Ne tieši, bet gan “abstrakti”, tā skaidrojis Ķelnes Doma garīdznieks Gerds Bahners. Pagājušas tikai dažas dienas pēc Berlīnes traģēdijas. Baznīca atbalstot to, ka policija cenšas uzturēt drošības sajūtu cilvēkiem, kuri baidās, ka uzbrukumi var atkārtoties citviet Vācijā.
Somu pārbaude pirms ieejas baznīcā notiek pirmo reizi. Turpretī daudzskaitlīga policijas spēku klātbūtne Ķelnes Doma un stacijas apkaimē jau sen vairs nav nekas jauns. Policija Doma apkaimē visu diennakti dežurē jau visu gadu – kopš masveida uzbrukumiem sievietēm pērnajā gadumijā.
Tolaik policija tika vainota bezspēcībā, nespējot aizsargāt upurus un novērst gadumijas haosu stacijā. Tagad tā cenšas atjaunot uzticību ar masīvu klātbūtni it visur.
Gatavojas gadumijai
Laukums starp katedrāli un centrālo staciju jau sen atgādina policijas autoparka stāvlaukumu. Cauru diennakti tur atrodas policijas furgons, kas kalpo kā miniatūrs policijas iecirknis, arī vairākas vieglās automašīnas. Uzstādītas papildu videonovērošanas kameras. Ierīkoti jaudīgāki prožektori apgaismei nakts stundās.
Drošības kulminācija plānota Jaungada naktī. Tad Ķelnes iekšpilsētā būs norīkoti 1500 policistu – desmit reižu vairāk nekā pirms gada. Pie Doma būs aizliegts šaut petardes, tiks pārbaudītas somas. Drošībniekus varēs sastapt arī vilcienos, un vajadzības gadījumā ieradīsies papildspēki ar helikopteru.
Ir dažas dienas pirms Jaungada, Ķelnes stacijas laukums ir cilvēku pilns. Lai vai kur vērstu skatu, visur vīd pa kādam drošībnieka stāvam. Ja kas atgadās, policists būs klāt pārdesmit sekunžu laikā.
Tātad droši. Tomēr vienlaikus uztraucoši. Spilgtās policijas vestes visapkārt it kā signalizē: acīmredzot ir nopietns pamats, kādēļ policistu ir tik daudz. Un zem lupas nu ir ne vien tie, kuriem ļauni nolūki, bet gan ikkatrs. Tūristi, vietējie, caurbraucēji. Ar nemitīgo kontroli šī allaž dzīvīgā vieta šķiet zaudējusi daļu savas agrākās brīvības gaisotnes.
Tiesa gan, ne visi to uztver šādi. Annikai un Kristīnai, divām jaunām sievietēm, kuras laukumā patlaban gaida savu draudzeni, policistu klātbūtne liekoties apsveicama. “Es jūtos drošāk, ja apkārt ir daudz policijas. Un Jaungada naktī te tiks norīkots vēl vairāk policistu, pat vairāk, nekā vajadzīgs,” saka Annika.
Tomēr pat tas nespēšot viņas Jaungada naktī pamudināt doties uz Ķelni. Pēdējā laika notikumu dēļ viņas bīstoties uzturēties vietās, kur daudz cilvēku: “Mēs nedzīvojam pilsētā, nākam no laukiem un apsvērām domu Jaungadā doties uz Ķelni. Taču nolēmām: labāk paliksim mājās, jo nejūtamies droši sabiedriskās vietās.” Tas tā esot ne Jaungada uzbrukumu dēļ: “Tas ir visu uzbrukumu dēļ kopā.” Kristīna papildina: “Visa tā dēļ, kas pašlaik notiek Vācijā.”