“Zemzari” vaino dzirnavniekus bankrota veicināšanā; “Dobeles dzirnavnieks” norāda uz izvairīšanos no saistībām 3
Latvijas lielākie graudu pārstādes uzņēmumi – AS “Dobeles dzirnavnieks” un AS “Rīgas dzirnavnieks” – nav ļāvuši parādniekam – Mores pagasta zemnieku saimniecībai “Zemzari” – sakārtot saistības un panākuši saimniecības bankrotu, kas liecinot par šo uzņēmumu vēlmi iznīcināt vietējo ražotāju, uzskata “Zemzaru” īpašnieks Kaspars Liepiņš.
Tikmēr “Dobeles dzirnavnieks” norāda, ka zemnieku saimniecība nav pildījusi savas saistības un tagad mēģina izvairīties no parādu nomaksas, turklāt bankrotējušā uzņēmuma vietā tiekot atvērts cits.
“Zemzari” ar mērķi iegūt laiku kreditoru saistību nokārtošanai šā gada vasarā iesniedza tiesā ārpus tiesiskās tiesiskās aizsardzības plānu, kas ar tiesas lēmumu tika apstiprināts. Tomēr, kā apgalvo Liepiņš, “Dobeles dzirnavnieks” un “Rīgas dzirnavnieks” nav ļāvuši uzņēmumam sakārtot nepieciešamo dokumentāciju un panākuši īpašumu arestu, kas pilnībā izslēdz iespēju glābt saimniecību.
“Nenoliedzu, ka mums bija vairāk nekā 160 000 eiro parāds. Tomēr, ja kreditori būtu ievērojuši plānā noteikto kreditoru prasījumu pakāpenisku dzēšanas kārtību, mēs varētu visu sakārtot un “atsperties”, taču mums netika dots laiks, tā vietā strauji tika apķīlāti īpašumi,” sacīja Liepiņš.
Viņš norādīja, ka Cēsu rajona tiesas lēmumu ir pārsūdzējis, tomēr tas neglābšot saimniecību no bankrota.
“Tiesvedība prasa laiku, tikmēr piespiedu kārtā ir panākta saimniecības pasludināšana par maksātnespējīgu. Tas var novest pie uzņēmuma likvidācijas, kas varbūt arī ir divu Latvijas graudu biznesa lielāko monopolistu interesēs,” sacīja zemnieks.
Tikmēr “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils pauda viedokli, ka “Zemzari” realizējuši ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu nevis ar godīgu pieeju pret visiem kreditoriem, bet gan ar mērķi nenorēķināties ar kreditoriem.
“Par to liecina vairāki fakti procesa organizēšanā, piemēram, mainīta uzņēmuma adrese, paraksta tiesīgā persona utt. Ar “Dobeles dzirnavnieku”, kas ir lielākais nenodrošinātais kreditors, nav saskaņots “Zemzaru” ārpustiesas tiesiskās aizsardzības plāns, kas ir viens no procesa pamatdokumentiem. Dažādu komercdarbībai neatbilstošo darbību kopums liecina, ka īpašnieks ir apzināti atsavinājis īpašumus, lai izvairītos no saistību izpildes pret ražotājiem. Tāpēc vērsāmies tiesā, lai apturētu aktīvu tālāku aizplūšanu. Realizējot mantas apķīlāšanu, noskaidrojās, ka “Zemzaru” konti ir tukši un saimniecisko darbību [uzņēmums] neveic neatkarīgi no apķīlājuma,” norādīja Amsils.
Tāpat viņš akcentēja, ka patlaban visi “Zemzariem” atsavinātie aktīvi patlaban tiekot izmantoti komercdarbībā jaunas sabiedrības ar ierobežotu atbildību izveidei, kura tirgojot Lietuvas ražotāju produkciju.
Arī uzņēmuma AS “Rīgas dzirnavnieks” valdes loceklis Žilvinas Pakeltis uzsver, ka uzņēmums noliedz izteiktos apvainojumus. “Mēs kategoriski noliedzam izteiktos apvainojumus un, tieši pretēji, esam rīkojušies ar tiesiskām metodēm, aizstāvot mūsu kā kreditora tiesības.”
Konkrētajā gadījumā ar zemnieku saimniecību “Zemzari” “Rīgas dzirnavnieks” reaģējis uz parādnieka negodprātīgu rīcību. “Rīkojāmies saskaņā ar Latvijas tiesību aktiem, lai aizstāvētu savas kā kreditora intereses un nepieļautu nelikumības.”
Saskaņā ar “Firmas.lv” informāciju “Zemzaru” apgrozījums 2013.gadā bija 2,30 miljoni eiro, kas ir par 13% mazāk nekā 2,65 miljonu rādītājs 2012.gadā. Saimniecības peļņa pērn bijusi 60 886 eiro salīdzinājumā ar 3376 eiro iepriekšējā gadā.
Uzņēmuma darbības profils bija lopbarības ražošana un piegāde, rudzu miltu un dažāda veida putraimu ražošana, kā arī graudu iepirkšana un uzglabāšana. Tāpat saimniecība nodarbojās ar miltu un putraimu vairumtirdzniecību, produkciju importējot no Lietuvas un Polijas, bet eksportējot uz Krieviju, Ukrainu un Baltkrieviju.
“Dobeles dzirnavnieks” 2013.gadu noslēdza ar 84,8 miljonu eiro apgrozījumu un 2,8 miljonu eiro peļņu. Graudu pārstrādes apjoms bija aptuveni 150 000 tonnu, savukārt investīcijas ražošanas tehnoloģiskajās līnijās pagājušajā gadā sasniedza 10 miljonus eiro.
“Dobeles dzirnavnieks” dibināts 1994.gadā. Kopš 2008.gada uzņēmuma 90% kapitāldaļu īpašnieks ir Igaunijas miltu pārstrādes uzņēmums “Tartu Mill”.