“Zemnieku saeima” aicina ceļmalas un grāvjus pļaut ne biežāk kā divreiz sezonā 2

Biedrība “Zemnieku saeima” aicina lauksaimniekus, pašvaldības un Valsts Autoceļu uzturētāju ceļmalas un grāvjus pļaut ne biežāk kā divreiz sezonā, lai saglabātu dabas daudzveidību un samazinātu pļaušanas izmaksas, aģentūru LETA informēja biedrībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Zemnieku saeima” aicina ceļmalas un grāvjus pļaut ne biežāk kā divreiz sezonā – pēc vasaras Saulgriežiem jūlija sākumā un septembrī, jo vēlā pļaušana ļauj augiem noziedēt un pavairoties. Ceļmalas ir dzīvotne dabīgajiem apputeksnētājiem un

ligzdošanas vieta mazajiem putniem – ceļu malās paspēj izligzdot putni. Tikmēr nepārdomāta ceļmalu pļaušana samazina dabas daudzveidību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Intensīvā ceļmalu un grāvju pļaušana ir “padomju laiku” mantojums, jo tādi bija skaistuma un saimnieciskuma standarti. Šobrīd vērtīgāk būtu izmantot Skandināvijas un Rietumeiropas valstu pieredzi – ceļmalas saglabāt kā ziedošu dabīgo augu joslas, kas priecē autobraucējus ar savu krāšņumu un dod būtisku pienesumu biodaudzveidības saglabāšanā. Pļaujot ceļmalas sākot no jūlija sākuma palielinās augu dažādība, līdz ar to ir vairāk un ilgāk apputeksnētājiem pieejama barības bāze,” uzsvēra “Zemnieku saeima” priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja-Burmistre.

Viņa arī vērsa uzmanību, ka ne mazāk svarīgs retākai ceļu pļaušanai ir arī estētiskais faktors – autobraucēji var priecāties par krāsainajām ceļmalām. Līdz ar to ceļmalu pļaušana būtu jāizvērtē katrā konkrētajā situācijā, ņemot vērā ceļu satiksmes drošību un autobraucēju redzamību, kas ir viens no plaši izmantotiem argumentiem biežai ceļmalu pļaušanai. Ja grāvji ir aizauguši ar krūmiem un ir palikusi neliela ceļmala, tai jānodrošina labu redzamību, tātad jāpļauj salīdzinoši bieži.

Vienlaikus biedrība tomēr aicināja pamazām pārņemt citu valstu pieredzi un balstīties uz pētījumiem, kas parāda, ka, pāris gadus pļaujot vēlu un nopļauto masu novācot, ceļmalu augsnes auglība samazinās un tajā atgriežas liela augu dažādība. Tādējādi pēc pāris gadiem ir iespējams samazināt pļaušanu līdz maksimums divām reizēm gadā un ietaupītos līdzekļus izlietot citiem ceļu kopšanas darbiem.

Biedrība “Zemnieku saeima” ir ietekmīgākā lauksaimnieku organizācija Latvijā, kas dibināta 1999.gadā. Tās biedri ir gandrīz 900 mazas un lielas saimniecības no visas Latvijas, kas kopā apsaimnieko vairāk nekā 500 000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes un savās saimniecībās nodrošina darbu vairāk kā 4000 darbiniekiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.