Zemnieki bažīgi par degvielu sējai 0
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
“Ar bezakcīzes dīzeļdegvielu šobrīd ir tāda pati ažiotāža kā ar sāli – visa izpirkta,” tā “Latvijas Avīzei” nosaka kāds zemnieks, kurš vēlas palikt anonīms.
Viņš stāsta, ka patlaban liela daļa lauksaimnieku steidz iegādāties pienākošos bezakcīzes dīzeļdegvielu, jo litra cena šaujas debesīs ne pa dienām, bet stundām. Iznākumā šobrīd ir izsmelta zemniekiem martā atvēlētā bezakcīzes degvielas norma.
Tie, kuriem maks biezāks un sētā kāda brīva cisterna vai pat sava mobilā uzpildes stacija, to piepildījuši līdz lūpai, kamēr tie, kuriem rocība mazāka, palikuši bešā. Tā kā sējas laiks tūlīt būs klāt, tas nozīmē laikus neapsētus laukus.
“Lielie zemnieki rēķina katru centu mēnešiem uz priekšu, mēs pērkam uzreiz 20–30 tonnas. Jā, tas ir dārgi, toties garantija, ka būs ar ko darbināt tehniku. Bezakcīzes degvielai nav nekādas talonu sistēmas, tu vari nopirkt uzreiz visu, kas saimniecībai pienākas.
Taču sankcijas diktēs vēl augstākas cenas, turklāt klīst runas, ka Mažeiķu naftas fabriku dažus mēnešus slēgs ciet uz rekonstrukciju. Ja mazais zemnieks var atļauties degvielu ieliet kannā arī parastajā uzpildes stacijā, lielsaimniekam tās ir astronomiskas izmaksas, tā ka mēs labāk iepērkam tagad visu mēneša normu uzreiz,” tā saimnieks.
Zemnieku bažas apstiprina arī Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Edgars Treibergs. “Vakar ielēju par 1,75 eiro, pirms dienas vēl bija 1,50 eiro litrā. Cena ir tāda, ka tūlīt tā bezakcīzes degviela pārvērtīsies pa akcīzes degvielu.
Visi, kam lielās mucas, tās jau ir piepildījuši, bet mazie zemnieki, kuri laikus nepadomāja, tagad paliek tukšā,” tā E. Treibergs. Viņš arī atzīst, ka zemnieki vērsušies pie Zemkopības ministrijas (ZM) ar lūgumu risināt situāciju, ļaujot jau tagad iegādāties aprīlim un maijam paredzēto degvielu.
“Degvielu lauksaimniecības produkcijas ražotājiem piešķiram līdz kārtējā gada 30. jūnijam, precīzāk – 90% no kopējā paredzētā marķētās dīzeļdegvielas daudzuma konkrētajam saimnieciskajam gadam, bet tos atlikušos 10% – rudenī,” apliecina Kristīne Ilgaža, ZM Informācijas departamenta Klientu apkalpošanas daļas vadītājas pienākumu izpildītāja.
Atgādināsim, ka marķēto jeb iekrāsoto dīzeļdegvielu ar samazināto akcīzes nodokļa likmi lauksaimnieki var iegādāties kopš 2015. gada. Šo dīzeļdegvielu var izmantot tikai lauksaimniecības tehnikā – traktortehnikā un lauksaimniecības pašgājējmašīnās.
Lopkopības saimniecībām pienākas 150 litru, bet graudkopības saimniecībām – 100 litru degvielas uz vienu hektāru. Tāpat saimniecībām jāuzrāda vismaz 350 eiro ieņēmumi no hektāra par lauksaimnieciskās vai akvakultūras produkcijas ražošanu. Patlaban valstī ir 1,2 miljoni hektāru lauksaimniecības platību un apmēram 18 000 saimniecību, kas pretendē uz šo samazinātās akcīzes degvielu.