Foto: Fotolia

Zemniekam zināšanai. Jaunumi AAL sarakstā – dzīvos organismus saturošie preparāti 0

Daknusa sistēma

– bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas satur parazītlapseni (Dacnusa sibirica) un ko izmanto lapu alotājmušu apkarošanai tomātu, papriku, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu, kā arī krizantēmu, gerberu un citu ziedaugu sējumos un stādījumos segtās platībās. Izmanto arī alotājmušu ierobežošanai koku un krūmu stādos kokaudzētavās segtās platībās. 3. reģ. klase.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Parazītlapsene parazitē un iznīcina visu sugu lapu alotājmušas. Spēj atšķirt vēl neparazitētus lapu alotājmušas kāpurus no jau parazitētiem un savas olas dēj tikai vēl neparazitētos kāpuros. Labi darbojas zemā temperatūrā; ja tā ir 15 ºC, attīstības ilgums no olas līdz imago ir 30 dienas; ja 22 ºC – 15,7 dienas, ja 27 ºC – 13 dienas. Pieaugušie īpatņi sasniedz dzimumgatavību uzreiz pēc piedzimšanas, un mātītes drīz pēc tam uzsāk olu dēšanu. Dzīves ilgums atkarībā no vides temperatūras – 8 līdz 20 dienas. Dzīves laikā viena mātīte spēj izdēt 50–225 olas.
 

Sferoforia sistēma

– bioloģisks augu aizsardzības līdzeklis, kas satur ziedmušu (Spaerophoria rueppellii) un kuru izmanto dažādu sugu laputu iznīcināšanai tomātu, papriku, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu un dekoratīvo augu sējumos un stādījumos atklātā laukā un segtās platībās. 3. reģ. klase.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augiem jāizdala nektārs un ziedputekšņi ziedmušu barībai. Augos, kuri neizdala nektāru, ziedmušu izlaišanas vietu tuvumā ieteicams izvietot Jūrmalas lobulārijas (dažkārt mēdz saukt par alisēm), lai ziedmušām būtu barība.

Ziedmuša ir laputu dabiskais ienaidnieks – tās kāpuri savā barībā patērē visu sugu laputis, neskatoties uz to izmēriem. Kāpurs aktīvs naktīs (dienās nav novērojams, jo slēpjas tumšās vietās). Savas attīstības laikā apēd līdz 200 laputīm. Par kāpuru darbību liecina melni ekskrementi laputu kolonijās. Ziedmušas preparātu var izmantot arī profilaktiski – kāpuri var izdzīvot, barojoties ar citiem augu kaitēkļiem, piemēram, lapu baltblusiņām, tripšiem vai tīklērcēm. Ziedmušas imago pārtiek no nektāra un putekšņiem, sava salīdzinoši lielā auguma dēļ pārvietojas lielā attālumā un labi meklē laputu kolonijas.

Var izmantot kopā ar parazitārām lapsenēm, jo ziedmušas kāpuri neuzbrūk parazitētām laputīm. Viena ziedmušas mātīte var izdēt līdz 400 olām (20 olas dienā), attīstība no olas līdz pieaugušam īpatnim – 21 diena, kāpura stadija – 9 dienas. Ziedmušas aktīvas plašā temperatūras spektrā (12–40 ºC), bet vislabāk jūtas 25–35 ºC.
 

Steinernema sistēma

– bioloģiskais AAL, kas satur entomopatogēno nematodi (Steinernema feltiae) un ko izmanto trūdodu dzimtas kaitēkļu, kā arī citu augsnē mītošo kaitēkļu kāpuru, tripšu imago un kūniņu, lapu alotājmušas, smecernieku iznīcināšanai tomātu, papriku, gurķu, kabaču, baklažānu un citu dārzeņu, garšaugu, krizantēmu, gerberu un citu ziedaugu sējumos un stādījumos segtās platībās, kā arī sēņu audzētavās segtās platībās, dekoratīvo koku un krūmu sējumos un stādījumos kokaudzētavās segtās platībās.

Var izmantot arī kaitēkļu ierobežošanai zemeņu stādījumos atklātā laukā un segtās platībās. 3. reģ. klase.

Nematodes kukaiņa organismā nonāk caur ķermeņa atverēm un izdala baktērijas, kuru toksīni degradē kukaiņa audus un nogalina to 48 stundu laikā. Pieaugušās nematodes saimniekorganismā pārojas, un mātītes dēj olas, no kurām attīstību sāk nematožu nākamā paaudze.

Reklāma
Reklāma

Saimniekorganismā attīstās divas trīs nematožu paaudzes (atkarībā no pieejamās barības daudzuma), bet, kad barības pietrūkst, kāpuri pamet saimniekorganismu un meklē jaunu upuri, pārvietojoties pat vairāku desmitu centimetru attālumā. Pilns attīstības cikls atkarībā no vides temperatūras – 14–20 dienas.

Trūdodu dzimtas kaitēkļu ierobežošanai substrāts ar preparātu jāapstrādā pēc iespējas ātrāk pēc sēšanas vai spraudeņu izpiķēšanas, lēnāk augošām kultūrām apstrādes ieteicams atkārtot pēc sešu nedēļu intervāla. Nematode labi jūtas mitrā, siltā augsnē vai substrātā 15–20 ºC temperatūrā.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnāla agro Tops aprīļa numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.