Zemnieks ceturtajā paaudzē. “Zoltnera” īpašnieks par graudiem, alu un viesmīlību 0
Tērvetes novada Tērvetes pagasta zemnieku saimniecības “Strazdi” īpašnieks Valters Bruss sabiedrībā vairs nav īpaši jāpiesaka vai jāiepazīstina. Dzimis un izaudzis Tērvetē. Diplomēts agronoms, prasmīgs un veiksmīgs lauksaimnieks kopš valstiskās neatkarības atjaunošanas sākuma. Savulaik kopā ar domubiedriem nodibinājis un astoņus gadus vadījis Zemnieku saeimu. Viens no lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Latraps” dibinātājiem. 2013. gadā viņa vārds ar septiņu miljonu latu novērtētu īpašumu parādījās 100 Latvijas miljonāru sarakstā, un, kā šķiet, kopš tā laika tas no šī saraksta nav pazudis.
Pašlaik “Strazdos” apsaimnieko 1800 hektārus lauksaimniecībā izmantojamās zemes, no tiem lielākā puse ir īpašumā, bet mazākā nomāta. Ap 1000 hektāru aizņem ziemas kviešu, ap 500 hektāru – ziemas rapša sējumi. Atlikušo platību aptuveni līdzīgās daļās aizņem vasaras kvieši, vasaras mieži, zirņi. Saimniecībā izaudzētos graudus un rapsi nodod Elejā – kooperatīvam “Latraps”.
Vecajās kurpēs vairs neiekāpt
“Ar graudiem ir gan vienkāršāk, gan vieglāk nekā ar cukurbietēm, ko audzējām līdz 2006. gadam. Jā, arī ar cukurbietēm varēja diezgan labi nopelnīt. Bet to audzēšana un, pats galvenais, uzglabāšana bija ļoti smags darbs,” spriež V. Bruss. Ekonomiskie modeļi šajos gados ir krietni mainījušies, tāpēc diezin vai pašlaik vairs iespējams iekāpt vecajās kurpēs un atjaunot cukurbiešu audzēšanu. Kaut arī laiku pa laikam Latvijā izskan aicinājumi audzēt vairāk auzu, griķu vai citu kultūru, pamatkultūras tomēr ir tikai divas – kvieši un rapsis.
“Strazdu” saimnieks lēš, ka graudiem gada apgrozījumam jābūt ap 1000 eiro, rapsim – ap 1200 eiro uz vienu hektāru. Lai to dabūtu, graudu ražai ar pārdošanas cenu ap 150 eiro/t jābūt 6 līdz 7 tonnām no hektāra, savukārt rapša ražai ar pārdošanas cenu 360 eiro/t – 4 t no hektāra. Labos laika apstākļos 6 līdz 7 t graudu no hektāra arī esot tas, ko Zemgales laukos var iegūt.
Lauksaimniecībā, neskaitot Brusu ģimeni, nodarbināti 11 cilvēki, tostarp septiņi lauksaimniecības tehnikas vadītāji. “Strazdos” darbā pieņemtie ir pieredzējuši mehanizatori, kuri saimniecībā strādā jau vismaz desmit gadus un vēl ilgāk. Arī algas “Strazdos” saņem tādas, ka nekur projām nav jāskrien – pirms nodokļu nomaksas vidēji 1300 eiro mēnesī. Tiesa, par to sējas un ražas novākšanas laikā arī jāstrādā, stundas neskaitot.
Vecvectēva pēdās
“Šī gada 29. maijā apritēja 25 gadi, kopš esam atjaunojuši manam vecvectēvam Ernestam Zoltneram savulaik piederējušo saimniecību. Jā, gan ne gluži agrākajā vietā. Līdz 2005. gadam te vairāk saimniekoja mans tēvs, arī diplomēts agronoms. Bet, viņam aizejot viņsaulē, darbus pārņēmu es,” stāsta Valters. “Tagad ikdienas darbu vadību pamazām sāku nodot nākamajai paaudzei.”
Meklējot vietu, kur varētu nodarboties ar lauksaimniecību, daļu no zemes un ēku īpašuma Kroņaucē viņš iegādājies 1996. gadā, vēlāk piepircis klāt atlikušo. Sākumā domājis, ka “Strazdi” nekad nebūs lielāki par 300 hektāriem. Bet vēlāk domas mainījušās. Ar pašreizējiem spēkiem un prasmēm “Strazdi” varētu apsaimniekot arī lielākas platības. Bet sekmīgai saimniekošanai pietiekot ar to, kas ir. Kaut arī Brusu ģimenes apsaimniekotās zemes ir četros novados un astoņos pagastos, saimnieks apgalvo, ka visiem laukiem platību un nosaukumus zinot no galvas.
Jaunības nepiepildītie sapņi
Kopš 2015. gada “Strazdos” atvērta viesnīca, restorāns un alus darītava. Par godu savam vecvectēvam visi ar vienu nosaukumu – “Zoltners”. Valters ir pārliecināts, ka galvenais saimniecības ienākumu avots “Strazdos” ir un būs lauksaimniecība. Lauksaimniecība gan neesot nodarbošanās cilvēkiem ar vājiem nerviem, jo tā ir ļoti atkarīga no bieži mainīgajiem laika apstākļiem, kurus brīžiem grūti prognozēt. Bet šai tā dēvētajai viesmīlības nozarei pievērsies, gribēdams pierādīt, ka arī laukos var izveidot to, kas līdz šim vairāk pieejams tikai pilsētās.
“Latvijā ar viesmīlības pakalpojumiem nemaz tik spoži neiet. Laukos viesu namu it kā ir daudz, sevišķi tādu, kur klozetpodam vāks nolūzis, durvju kliņķis izļodzījies vai istabā spuldzīte izdegusi. Bet patiešām labu viesnīcu nav pārāk daudz. Ir dažnedažādas ēstuves. Nav daudz arī restorānu. Apkārtnē tuvākie ir tikai Dobelē un Jelgavā,” stāsta Valters. “Cenšamies, lai restorāna apmeklētājs Kroņaucē var ne tikai garšīgi paēst, bet arī atpūsties, izjust šīs vietas pievilcību tā, lai gribētos šeit atbraukt vēlreiz.”
Gada laikā, kopš atvērts restorāns, to apmeklējuši vairāk nekā 31 tūkstotis viesu, savukārt viesnīcā nakšņojuši 1332 cilvēki no divdesmit dažādām valstīm.
Viesnīcā, restorānā un alus darītavā strādā 16 cilvēki. Viesnīcā vienā reizē varot izguldināt ap divdesmit cilvēku.
“Ja gribētu pelnīt, piemēram, ar alu, tad man būtu jāuzceļ divreiz lielāks brūzis, kāds pašlaik ir Tērvetē un kur ražo pazīstamo Tērvetes alu. Šos viesmīlības pakalpojumus es drīzāk nosauktu par maniem jaunības gados nepiepildītajiem sapņiem, kurus tagad izdevies īstenot,” apstiprina Valters.
Pamats visam – zeme
“Ražošanas pamats ir zeme. Ja tev tā ir, tad pārējo jau var sagādāt krietni vieglāk un vienkāršāk. Šad tad jau kaut ko pārdod kāds, kurš izlēmis pārtraukt saimniekošanu vai līdz šim iznomājis, bet tad arī cenas ir tādas, par kurām pircējam stipri jādomā, vai var to atļauties – no 7 līdz 12 tūkstošiem eiro par hektāru. Par 12 tūkstošiem gan neviens nepērk. Bet par 10 tūkstošiem hektārā zemi esmu pircis pats,” saka “Strazdu” saimnieks.
“Es, protams, atbalstu centienus ierobežot spekulācijas ar zemi, kā to paredz no 1. jūlija spēkā esošie zemes iegādes noteikumi. Tomēr esmu pārliecināts, ka nekad neizdosies panākt to, ka zemi pirks tikai Latvijas pilsoņi. Tie, kas to sludina, kā šķiet, taisa sev politisku kapitālu, nevis problēmai meklē atrisinājumu.”
Veiksmes formula
Starts
Tērvetes novada Tērvetes pagasta zemnieku saimniecība “Strazdi” reģistrēta 1992. gada 28. maijā. Tās vienīgais īpašnieks – Valters Bruss, kuram šī gada 27. jūlijā apritēja 51. dzīves gadskārta.
Attīstība
Divdesmit gadu laikā dažiem apsaimniekotajiem hektāriem Kroņaucē saimniecība pievienojusi 1800 hektārus četros novados un astoņos pagastos.
Kopš 2015. gada “Strazdos” īstenots projekts ar zīmolu “Zoltners” – viesnīca, restorāns un alus darītava.
Apgrozījums
2014. gadā – 1 813 628 eiro
2015. gadā – 1 062 448 eiro
2016. gadā – 2 170 523 eiro
Peļņa
2015. gadā – 447 344 eiro
2016. gadā – 62 759 eiro