E. Ratnieks piedāvā un tiek pie amata Zemkopības ministrijā 2
Saistībā ar iespējamo augstskolu pārvaldības maiņu zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība) savu padomdevēju komandu papildinājis ar padomnieku augstākās izglītības un zinātnes jomā.
Tikmēr veselības ministre Ilze Viņķele, kaut viņas vadītās ministrijas pārraudzībā arī ir vairākas augstākās izglītības iestādes, uzskata, ka bez padomnieka šajā jomā var iztikt.
Kā zināms, valdība uzdevusi Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) kopā ar citām ministrijām, kuru pārziņā arī ir augstskolas, izstrādāt koncepciju par iespējamo augstskolu pārvaldības modeļa maiņu.
Šobrīd politiskajās aprindās runā par to, ka vismaz lielākajās universitātēs varētu ieviest padomes, kurās darbotos arī sabiedrības pārstāvji, līdz ar to daudzi stratēģiski jautājumi vairs netiktu izlemti tikai universitāšu iekšienē.
Tā kā Zemkopības ministrijas pārraudzībā ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), kā arī vairāki zinātniskie institūti, bet ministrijā nav atsevišķas struktūrvienības, kas nodarbotos ar lauksaimnieciskās izglītības un zinātnes politikas veidošanu, K. Gerhards par savu padomnieku šajā jomā pieņēmis Edvardu Ratnieku, kurš strādā arī Rīgas domes Nacionālās apvienības frakcijā, pēc izglītības ir jurists, savulaik vadījis Latvijas Studentu apvienību, bijis Latvijas Universitātes Studentu padomes priekšsēdētājs, kā arī Augstākās izglītības padomes loceklis.
Bijis arī prorektora pienākumu izpildītājs Ventspils Augstskolā laikā, kad rektore bija Gita Rēvalde. E. Ratnieks atzīst, ka pats piedāvājis sniegt ministram padomus attiecīgajā nozarē.
Viņš stāsta, ka viens no viņa uzdevumiem būs sadarboties gan ar LLU un institūtiem, gan arī ar IZM pārvaldības maiņas koncepcijas izstrādē. E. Ratnieks uzskata, ka augstskolu pārvaldību “noteikti vajag piekoriģēt”, bet pagaidām neprecizē, kā tieši tas būtu jādara.
Vēl viens darba uzdevums varētu būt gādāt par Malnavas koledžas un Jēkabpils Agrokoledžas pievienošanu LLU, kam jau pievienota Bulduru Dārzkopības vidusskola.
“Jau tikos ar LLU vadību. Sajūta, ka līdz šim tā bijusi nostumta malā. IZM par dažādiem augstskolu pārvaldības jautājumiem konsultējas tikai ar “savām” augstskolām,” tā E. Ratnieks.
Citas vidējās profesionālās mācību iestādes, kurās sagatavo lauksaimniecības speciālistus, patlaban ir IZM pārziņā, taču E. Ratnieks sola iesaistīties, ja arī šajā jomā būs kādi aktuāli risināmi jautājumi.
Šobrīd E. Ratnieks pieņemts kā ārštata padomnieks, tātad darba samaksu nesaņems.
K. Gerharda komandā ir vēl divi ārštata padomnieki – juridiskajos jautājumos padomus sniedz advokāts Edijs Vaznis, bet zivsaimniecības un mazo ostu jautājumos – Saulkrastu novada domes deputāts, Zemkopības ministrijas pārstāvis Salacgrīvas un Mērsraga ostu valdēs Ervīns Grāvītis.
Tikmēr algoti padomnieki ir trīs: padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Santa Vaļuma, padomnieks kopējās lauksaimniecības politikas jautājumos Aivars Lapiņš un padomnieks pašvaldību sadarbības un meliorācijas jautājumos Egils Helmanis.
Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par”) uzskata, ka līdzdarboties koncepcijas izstrādē varēs, izmantojot arī līdzšinējos ministrijas spēkus. Ministre uzticas ierēdņiem, kas jau līdz šim pārraudzījuši Rīgas Stradiņa universitāti un medicīnas koledžas.
Turklāt ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis pats vēl nesen strādājis augstākās izglītības jomā, vadot LLU Veterinārmedicīnas fakultāti, bet tagad Saeimā ir arī Augstākās izglītības un zinātnes apakškomisijas priekšsēdētājs.
Veselības ministre I. Viņķele piekrīt izglītības un zinātnes ministrei Ilgai Šuplinskai, ka ir jāstrādā pie augstskolu pārvaldības modeļa maiņas, taču, kādas tieši izmaiņas nepieciešamas, tas izkristalizēsies diskusijās.