Spēcīga saules uzliesmojuma dēļ Zemi sasniegs stipra magnētiskā vētra, kas varētu izraisīt “interneta apokalipsi” 29
Uz Saules noticis vēl viens spēcīgs uzliesmojums. Eksperti ir brīdinājuši, ka šodien Zemi sasniegs spēcīga, trīs dienas ilga magnētiskā vētra, kas var izraisīt “elektrotīkla svārstības”, raksta izdevums DailyMail.
Nacionālā okeānu un atmosfēras pārvalde (NOAA) brīdināja, ka ģeomagnētiskā vētra, kas ir nozīmīgs Zemes magnetosfēras traucējums, var traucēt satelītu orbītas, izraisīt radio saziņas pārtraukumus un radīt spilgtas ziemeļblāzmas, kas būs redzamas pat Ņujorkā.
Gaidāmās vētras saistās ar aktīvajiem Saules plankumiem, kuri šonedēļ ir izraisījuši vismaz 18 uzliesmojumus.
Magnētiskās vētras var izraisīt traucējumus energosistēmu darbībā, ietekmēt kosmosa kuģus. Meteoroloģiski atkarīgie cilvēki šādā situācijā var sajust vājumu, nespēku un hronisku slimību saasināšanos.
Šis notikums ir tikai viens no priekšvēstnešiem gaidāmajiem spēcīgajiem laikapstākļiem, jo nākamā gada vasarā, 2025. gada jūlijā, saule sasniegs savu “saules maksimumu”. Tas ir periods, kad Saules aktivitāte sasniedz savu augstāko punktu 11 gadu ilgajā Saules ciklā. Tas ir laiks, kad Saules magnētiskais lauks ir visstiprākais un vishaotiskākais, kas var izraisīt intensīvāku Saules laika apstākļu veidošanos uz Zemes. 2025. gada jūlijā tiek prognozēts, ka sāksies 25. Saules cikls, kas ilgs līdz aptuveni 2030. gadam.
Saules maksimuma laikā var palielināties saules plankumu skaits, kā arī notikt spēcīgākas saules vētras un koronālās masas izvirdumi, kas var ietekmēt Zemes kosmisko laika apstākļu sistēmu. Tas var radīt problēmas satelītu darbībā, radiosaizsardzības sistēmās.
Zinātnieki izmanto saules plankumus, lai sekotu Saules cikla progresam; tumšie plankumi uz Saules ir saistīti ar Saules aktivitāti, bieži vien kā izcelsmes punkti milzīgām eksplozijām – piemēram, saules uzliesmojumiem vai koronālām masas izvirdumiem – kas var izstarot gaismu, enerģiju un Saules materiālu kosmosā. Prognozes liecina, ka 25. Saules cikla maksimums varētu sasniegt aptuveni 115 saules plankumus 2025. gada jūlijā.