Foto – Shutterstock

Zemgrīdas apkures sistēmas. Kādas izvēlēties, kā ierīkot? 0

Ar vārdiem siltā grīda saprot sildelementus, kas atrodas zem grīdas seguma, pārsvarā zem flīzēm, lamināta vai kāda cita materiāla. Veidi ir dažādi – var būt gan elektriskās, gan ūdenscirkulācijas sistēmas, bet to ierīkošana un darbības princips atšķiras. Zemgrīdas apsildi mēdz izmantot ne tikai privātmājās, bet arī dzīvokļos, bērnudārzos, skolu sporta zālēs un pat industriālajās ēkās.

Reklāma
Reklāma

Silto grīdu ierīkošana

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Zemgrīdas apkuri iespējams ierīkot uz betona, koka sijām, arī uz iepriekš uzliktajām flīzēm. Šāds risinājums ir ērts, ja negribas tās demontēt un telpa ļauj grīdu pacelt apmēram par 30 mm. Elektriskās apsildes materiāli atšķiras, ir arī speciāli paredzēti kabeļi koka, rīģipša, flīžu vai parketa grīdām. Savukārt elektriskais grīdas paklājs Devimat ir kā atsevišķa niša un pavisam vienkārši ieklājams. SIA “DEVI” tirdzniecības vadītājs Rihards Zommers skaidro, ka 30% gadījumu to izmanto renovācijā un 70% gadījumu – jaunajos projektos. Paklājs visvairāk piemērots flīzēm, virs kurām var uzklāt betona izlīdzinošo kārtu, skaņas izolāciju un laminātu, bet koka grīdai tas nederēs.

! Cilvēki maldīgi uzskata, ka, izvēloties zemgrīdas apsildi padomju laikā celtajās mājās, telpas uzreiz piepildīs siltums. Bez kapitālā grīdas remonta ar atbilstīgu siltumizolāciju nav vērts runāt par lietderīgu siltumenerģiju, jo vecajās mājās liela daļa siltuma nonāk apakšējo kaimiņu griestos, nevis paliek dzīvoklī.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ieliekot paklāju uz betona grīdas (150 W/m²), temperatūra var būt +21…+24 ºC, taču SIA “DEVI” termoregulatori paredz iespēju sildīt līdz pat +45 ºC. Koka grīdai maksimāli var pieļaut 100 W/m², turklāt liekot speciālus termoregulatorus, kas mēra grīdas augšējo un apakšējo temperatūru. Darbības princips ir vienkāršs, jo, iestatot, piemēram, +26 ºC grīdai, sensors jūt, kad koks sasilst, un automātiski atslēdzas, neļaujot sakarsēt segumu, stāsta Rihards Zommers.

Ierīkojot Deviflex kabeli, uz iepriekš sagatavotās pamatnes (šķembām, betona vai flīzēm) liek putuplastu un virsū klāj armatūras sietu, pie kura stiprina kabeli. Taču likšanas procesā jāizvairās staigāt pa kabeli, kā arī, stiprinot pie armatūras sieta, jācenšas to pārāk asi nelocīt līkumos. Pēc tam lej betonu, sacietējušo masu izlīdzina un tālāk ieklāj paredzēto grīdas segumu.

Ja ūdenscirkulācijas siltā grīda uzklāta uz koka seguma, virsmas temperatūra nedrīkst pārsniegt +27 ºC, uz betona grīdas vai akmens flīzēm – +29 ºC, savukārt baseina, pirts telpās vai vannasistabā jābūt +32…+35 ºC. Dzīvojamajās telpās staigājot pa šādu grīdu, cilvēks nedrīkst just, ka grīda ir silta. Siltuma sajūta pieļaujama tikai vannasistabā un tualetē, kur uzturas īslaicīgi. Viesistabā vai guļamistabā temperatūrai jābūt ap +27 ºC, uzsver SIA “Uponor Latvia” pārstāvis Vladimirs Loiko.

Jaunbūvēs siltās grīdas ierīkošana sākas ar tā saukto melno grīdu. Vispirms sablietē atvestās šķembas vai smiltis, pēc tam liek 10–15 mm putuplasta izolācijas slāni (biezāks putuplasts nodrošina labāku siltuma izolāciju, un siltums nenonāk pazemē). Tad lej betona slāni, uz tā klāj speciālu putuplastu ar gropēm, kurās ievieto un ar skavotāju pieskavo ūdens caurules. Tālāk ir betona izlīdzinošā kārta, uz kuras liek paredzēto grīdas segumu – parketu, laminātu vai flīzes. Daudzdzīvokļu mājās, it sevišķi agrāk celtajās lietuviešu projekta vai t.s. Hruščova tipa mājās, liela nozīme ir ēkas hidraulikai. Visbiežāk tas ir siltummezgls, kas ir pakalpojumu sniedzēja ziņā, tāpēc darbi jāsaskaņo ar namu pārvaldi vai mājas īpašnieku. Bet, ja dzīvoklī ir elektriskais vai gāzes katls, grīdas ierīkošana ir pavisam vienkārša un jāmaksā tikai par patērēto siltumu.

Reklāma
Reklāma

Ūdenscirkulācijas grīdas ir dažādas, jo paredzētas ne tikai jaunbūvēm, bet arī telpām, ko plānots renovēt. Tātad var ieklāt ne tikai vannasistabās, bet arī virtuvē vai dzīvojamajās istabās. Izmantojot Uponor Siccus 14 mm diametra caurules, kuras ievieto putuplastā ar speciālām gropēm, kā arī alumīnija plāksnes, kas vienmērīgi izstaro siltumu, visa konstrukcija aizņems aptuveni 25–30 mm. Pēc tam jau ar laminātu, parketu vai flīzēm šī kārta veidosies biezāka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.