![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2013/10/g1/mutinus_ravenelii2.jpg)
Zemestauku radiniece 0
Kas tās par jocīgām sēnēm, kas dārzā aug jau no vasaras beigām un arī vēl tagad, rudenī? Sēnei ir dobs kātiņš rozā krāsā, gals – koši sarkans, klāts ar tumšu, pašķidru, pretīgi smirdošu masu. V. Kovale Rīgā
Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele ir pārliecināta, ka šī sēne ir Ravenela mutīne (Mutinus ravenelii). Tā ir parasto zemestauku radiniece, ko uzskata par ienācēju no Ziemeļamerikas. Bieži vien šīs sēnes atrodamas lielākās vai mazākās grupās. Jaunie augļķermeņi virs zemes parādās kā mazas, baltas oliņas. Tad ola plīst un no tās izaug 6 – 11 cm garš un 1,5 cm resns kāts (receptākuls), kas apakšdaļā ir bālgani iesārts, bet galotnē –aveņsarkans. Sākumā kāta galotnē veidojas pelēkzaļa, vēlāk – tumši zaļa masa (gleba), kurai tiešām ir spēcīga, nepatīkama smaka. Šajā masā attīstās sēnes sporas, bet smaka pievilina dažādus kukaiņus, kuri, ar glebu barodamies, izplata sporas (tās pielīp to kājām un ķermenim).
Ravenela mutīne nav indīga, bet nav arī ēdama sēne. Atrodama zālājos, dārzos, vienmēr cilvēka mītņu tuvumā. Domājams, sēne izplatās ar dažādu stādāmo materiālu, kūdru, zemi, kas satur sēnes micēliju.