Sergejs Kuzņecovs
Sergejs Kuzņecovs
Foto – Matīss Markovskis

Zemestauki un citi Latvijas brīnumi. Saruna ar Sergeju Kuzņecovu 1

Mežā zem prāviem kokiem atrodu noslēpumainu bumbuli, sēni. Tie ir zemestauki. Zinu, ka palīdzot cīņā ar vēzi. Kā labāk ar to rīkoties, nolemju pavaicāt Sergejam Kuzņecovam, kurš zemestaukus pēta jau ilgus gadus. Dakteris slavē sēnes veselīgumu un piebilst, ka Latvijas dabas lādē slēpjas vēl daudzi izcili augi. Piemēram, tie, ko var pārvērst vērtīgās eļļās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Prieks, ka atkal tiek atzītas vērtības, ko labi zinājuši un lietojuši mūsu senči,” uzsver Sergejs Kuzņecovs. Viņa vadītajā veselības laboratorijā tiek pētīti dažādi augi, no kā var izgatavot veselībai noderīgus līdzekļus.

Burka ar nezināmo ziedi

Jau mazotnē Sergejs Kuzņecovs vēlējies kļūt par ārstu, lai ar zināšanām spētu glābt savu radinieku un citu cilvēku dzīvību. Kad viņa vecvectēvam konstatēja ļaundabīgu audzēju, zēnam bija tikai astoņi gadi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Manī kā akmenī tika iekalts šis vārds – vēzis. Pusaudža gados es vispār daudz domāju par slimībām. Studēju profilaktisko medicīnu, bet mana lielākā vēlme bija izveidot iedarbīgas zāles. Strādāju Medicīnas akadēmijas toksikoloģijas laboratorijā, biju vecākais zinātniskais līdzstrādnieks, pētījām dažādas vielas un jaunas zāles, to ārstniecisko iedarbību. Tolaik pirmo reizi izdzirdēju par zemestaukiem. Pie rektora atnāca kaut kādi ļaudis un atnesa ārstniecisku ziedi. Nebija saprotams, no kā un kādā veidā tā izgatavota. Man iedeva šo līdzekli, lai izpētu sastāvu un iedarbību. Noslēpumaino burku rotāja uzraksts GIP,” atceras dakteris.“Tie izrādījās zemestauki. Burtus veidoja zemestauku latīniskā nosaukuma saīsinājums Phallus impudicus un ziedes autora uzvārda pirmais burts. To bija gatavojis biologs Gurvičs, viņš uzskatīja, ka sēne ārstē vēzi, piemēram, sarkomu. Pēc audzēja operācijas ziedi smērēja uz ādas, tās iedarbība palīdzēja organismam cīnīties ar vēzi. Daudzi to meklēja, un šo ziedi pētnieks sūtīja uz dažādām toreizējās padomijas vietām. Viņa arhīvā, ko pēc tam saņēmu, bija daudzu cilvēku atsauksmes – tiešām palīdzējis. Tomēr padomijas zinātne par zemestaukiem izpētīto neatzina, nosauca par šarlatānismu. Pagājušā gadsimta 70. gados Gurvičs bija spiests aizbraukt uz Ameriku.

Vēlāk atradu kādu vācu zinātnieka disertāciju, kurā bija atšifrēts zemestauku vērtīgums. Sēne satur fitoestrogēnus un vērtīgus polisaharīdus, kas stimulē imunitāti. Aizsūtīju paraugus uz onkoloģisko institūtu Ļeņingradā. Viņi konstatēja, ka zemestauki varot palīdzēt, lai gan preparātam neesot tiešas iedarbības uz audzēja šūnām. Arī Amerikā, Nacionālajā vēža institūtā, atzina – netiešs efekts esot. Taču klasisko onkoloģiju neinteresē netiešs ārstēšanas efekts.

Uzzināju, ka savulaik Stradiņos darbojās ārstu grupa Paula Stradiņa vadībā, kura izmantoja zemestauku sulu, ārstējot gan taisnās zarnas audzēja, gan ādas vēža pacientus,” stāsta Sergejs Kuzņecovs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.