Zemestauki – sēne, kas dziedina. Kā pareizi lietot zemestauku uzlējumu degvīnā? 4
Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Kā pareizi lietot zemestauku uzlējumu degvīnā? Māra Kalvenē
Latvijas mežos zemestauki (Phallus impudicus) atrodami no jūnija nogales līdz oktobrim, dažkārt pat novembrim. Visbiežāk tie aug brikšņainās vietās pie kritušiem kokiem, pirmajā mirklī ārēji līdzinās lielajam pūpēdim. Visvienkāršāk šīs sēnes atpazīt pārgriežot – pūpēdim iekšā ir stingrs baltums, bet zemestaukiem sēnes aizmetnis un receklis.
Uzskata, ka visspēcīgākā iedarbība ir sēnēm, kas ievāktas vēl pirms rasas, tāpēc pēc zemestaukiem uz mežu jāiet agri no rīta. Tautas medicīnā no zemestaukiem gatavo uzlējumus, tinktūras, sulu, pulveri – izžāvētus zemestaukus saberž pulverī.
Zemestauku uzlējums palīdz atbrīvoties no kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, olvadu un prostatas iekaisuma, podagras, dažādām zarnu trakta un nieru kaitēm, locītavu iekaisumiem.
Iekšķīgi zemestauku uzlējumu lieto pa 1–3 ēdamkarotēm 3 reizes dienā pusstundu pirms ēšanas.
Kurss – 2 mēneši, tad ievēro 2 mēnešu pārtraukumu. Ja nepieciešams, kursu var atkārtot. Zemestauki pazemina asinsspiedienu, tāpēc to lietošanas sākumā var reibt galva. Tad kādu laiku uzlējums jālieto pa tējkarotei 2 reizes dienā, ļaujot spiedienam pazemināties pakāpeniski.
Ārīgi ar zemestauku uzlējumu 2–3 reizes dienā ierīvē sāpošās locītavas un muguru, apstrādā grūti dzīstošas brūces, iekaisumus, ādas bojājumus, jo sēnes satur bioloģiskās vielas, kas veicina audu atjaunošanos.
Uzlējuma pagatavošana
Ņem 50 g svaigu vai 5 g kaltētu zemestauku, ieliek burciņā un aplej ar 200 ml degvīna. Liek ledusskapī, ļauj ievilkties 2–3 nedēļas. Sākumā burkā veidosies tāda kā bieza masa, kas pakāpeniski kļūs šķidrāka. Pirms lietošanas neizkāš!
Uzlējumu var uzglabāt ļoti ilgi, tikai burka jātur ledusskapī vai tumšā vietā.