Zemes malā 0
Līdz 30. jūnijam Jūrmalā privātajā izstāžu zālē “Inta un Imants Ozoliņi” skatāma Sanktpēterburgas mākslinieka akvarelista Aleksandra Saikova darbu izstāde “Zemes malā”.
Mākslinieks skatītāju vērtējumam nodevis 22 lielformāta akvareļus. Latvijas mākslinieki un arī mākslas cienītāji var iepazīties, kā tagad ir pieņemts teikt, ar “tuvo ārzemju” mākslinieku darbiem, mākslas virzību un tendencēm, kā arī ar tehniskajiem paņēmieniem. Darbi lielāko daļu gleznoti plenērā. Tematika – skarbā, mežonīgā pasaules mala – ziemeļi. Darbi tapuši Norvēģijas galējos ziemeļos, Lofotu salās, Jamalā, Urālu ziemeļos u. c. Ar ko tad izceļas viņa darbi? Kā jau minēju, tie ir lielformāta. Katrs, kas nedaudz iepazinies ar akvareļu glezniecību, zina, cik grūti uzgleznot lielformāta darbu, jo akvareļu glezniecība saistīta ar ūdeni un līdz ar to gleznojamie darbi ātri žūst. Akvareļos pārliecinoši parādīta ziemeļu skarbā daba. Tās ūdeņi, kalni un debesis. Tāda nav nevienā citā vietā. Sevišķi tas sakāms par debesīm, kuras uzgleznotas tik pārliecinošas, ka gribas teikt – redzamais nav akvarelis, bet realitāte. Šo attēlojumu var apskaust ne tikai akvarelisti amatieri, bet arī māk-slinieki ar cienījamu stāžu. Interesants ir paņēmiens, kā attēloti šīs ziemeļu zemes ūdeņi. Gaišie efekti nav panākti ar akvarelistiem tik iecienīto paņēmienu – padarīt vajadzīgo vietu krāsu nepieņemošu –, bet mākslinieks atradis citu, daudz efektīgāku paņēmienu, it kā noberžot krāsu no vietas, kur tai nevajadzētu būt. Bet kā? Tas ir mākslinieka noslēpums.
Mākslinieks savus darbus Latvijā izstāda ne pirmo reizi. Viņš 2011. gadā bija pārstāvēts izstādē “Marīna 2011”, kas notika Jūrmalas pilsētas muzejā. Šī izstāde varbūt ierosinās kādu no Latvijas akvarelistiem doties uz šīm neskartajām zemēm un gleznot. Žēl, ka izstādītajiem darbiem nav nosaukumu, jo tad varētu salīdzināt, vai mākslinieka dotais nosaukums atbilstu skatītāja iedomātajam nosaukumam.
Uzziņa Aleksandrs Saikovs dzimis Sibīrijas pilsētā Tom- skā. Tāpēc nav brīnums par viņa mīlestību pret ziemeļu skarbo dabu. Mācījies Sanktpēterburgas (Ļeņingradas) mākslas institūtā. Galvenokārt glezno akvareļu un eļļas glezniecības tehnikās. Darbi izstādīti Krievijā un daudzās valstīs ārzemēs. |