Zemes iekšējais kodols sācis griezties lēnāk. Ar ko šī noslēpumainā tendence var draudēt planētai? 48
Šī nav pirmā reize, kad zinātnieki izteikušies, ka mūsu planētas sirds sākusi griezties lēnāk. Zemes iekšējais kodols kopš 2010. gada griežas lēnāk nekā parasti. Šī noslēpumainā tendence var izraisīt nelielas izmaiņas planētas kopējā rotācijā un pagarināt mūsu dienas. Kā vēsta livescience.com, to visu apstiprina jauns pētījums, kas 12. jūnijā publicēts žurnālā Nature.
Zinātnieki ir atklājuši, ka mūsu planētas sirds pēdējo 14 gadu laikā ir griezusies neparasti lēni, un, ja šī noslēpumainā tendence turpināsies, tas, iespējams, var pagarināt dienas, lai gan sekas, visticamāk, mums būs nemanāmas. “Kad es pirmo reizi ieraudzīju seismogrammas, kas liecina par šīm izmaiņām, es biju neizpratnē. Taču, kad atradām vēl divus desmitus novērojumu, kas liecināja par to pašu modeli, rezultāts kļuva neizbēgams,” sacīja Dienvidkalifornijas universitātes seismologs Džons Vidale.
Pētnieki saka, ka gadījumā, ja iekšējā kodola rotācija turpinās palēnināt, tās gravitācijas spēks galu galā var likt mūsu planētas ārējiem slāņiem griezties nedaudz lēnāk, mainot mūsu dienu garumu. Tomēr Vidale sacīja, ka iespējamās izmaiņas būs sekundes tūkstošdaļās un tās būtu “ļoti grūti pamanāmas”. Tā rezultātā mums, visticamāk, nebūs jāmaina savi pulksteņi vai kalendāri, lai pielāgotos šai atšķirībai.
Tas arī norāda, ka šī nav pirmā reize, kad zinātnieki ziņo, ka Zemes iekšējais kodols palēninās. Atcerēsimies, ka agrākie zinātnieki atklāja, ka Zemes iekšējais kodols nav gluži tāds pats, kā tika uzskatīts iepriekš.