Foto: SHUTTERSTOCK

Zemes fonds iegādājies lauksaimniecības zemi 50 miljonu eiro vērtībā 0

“Attīstības finanšu institūcijas “Altum”” (“Altum”) pārvaldītais Zemes fonds piecu gadu pastāvēšanas laikā iegādājies lauksaimniecības zemes īpašumus 50 miljonu eiro vērtībā, aģentūrai LETA pavēstīja institūcijas pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kopš fonda izveidošanas iegādāti 824 īpašumi par kopējo platību 17 000 hektāru.

Institūcijā norādīja, ka piecu gadu darbības laikā nedaudz vairāk kā 500 zemes īpašumos 10 000 hektāru platībā Zemes fonds ieguldījis 32 miljonus eiro, savukārt gandrīz 18 miljoni eiro ieguldīti vairāk nekā 300 reversās nomas darījumos ar kopējo platību 6350 hektāru.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Vēl neilgi pirms fonda dibināšanas 2015.gadā varējām tikai minēt, vai un kāda būs atdeve no fonda darbības. Šodien redzam, ka Zemes fonda izveidošana un tā līdzšinējā darbība sevi ir attaisnojusi ar uzviju – mūsu rīcībā ir finanšu portfelis 50 miljonu eiro vērtībā. Pieprasījums ir augsts, 95% iegādātie fonda īpašumi ātri tiek iznomāti lauksaimniekiem, tostarp arī jaunajiem,” pauda “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Viņš arī norādīja, ka Covid-19 pandēmijas laikā interese par zemes nomu nav apstājusies.

“Prognozējam, ka šāda – pieaugoša – tendence būs arī turpmāk. Ar biržas atbalstu kapitāla tirgos esam piesaistījuši papildu finansējumu 20 miljonu eiro apmērā, kas ļaus turpināt strādāt, lai palīdzētu lauksaimniekiem iegādāties vai nomāt zemi, vienlaikus sekmējot lauksaimniecības zemes platību ilgtspēju un izmantošanu lauksaimniecības darbiem,” minēja Bērziņš.

Institūcijā informēja, ka šogad lielāko interesi par fonda iegādātajiem īpašumiem izrādījušas vidējas un lielas saimniecības, kurām nepieciešami papildu finanšu resursi tālākai attīstībai vai saimnieciskās darbības restrukturizācijai.

Visbiežāk saimniecības pārstāv graudkopības vai jauktās lauksaimniecības nozares. Mazāks pieprasījums novērots no mazajām saimniecībām, kuras vēl meklē vietu tirgū, attīstot dažādus nišas produktus.

Lielākā fonda darījumu aktivitāte nemainīgi novērota Zemgales reģionā, kur fonds iegādājies 326 īpašumus vairāk nekā 6000 hektāru platībā, no tiem 142 fondam pārdoti ar nomas un atpakaļpirkuma tiesībām.

Kurzemē fonds iegādājies 176 īpašumus aptuveni 4000 hektāru platībā, no tiem 75 ir reversās nomas darījumi, Vidzemē 3500 hektārus – 148 īpašumus (56 reversā noma), bet Rīgā iegādāti 104 īpašumi (24 reversā noma) platībā virs 2000 hektāru.

Reklāma
Reklāma

Latgalē, kur īpašumi nereti ir aizauguši un nekopti, darījumu apmēri ir viszemākie, fonda īpašumā esot 70 zemes gabaliem 1000 hektāru platībā, no tiem 22 – reversā noma.

Zemes fonds darbojas kopš 2015.gada jūlija. Zemes fonds iegādājas lauksaimniecības zemi no īpašniekiem, kas kādu iemeslu dēļ nevar vai nevēlas īpašumu apsaimniekot.

Savukārt reversās nomas darījumā iegūtos resursus klienti visbiežāk izmanto, lai iegūtu naudu citas zemes vai tehnikas iegādei, ja nauda tam nav pieejama bankā, kā arī apgrozāmajiem līdzekļiem, kad banka esošo kredītsaistību dēļ saimniecībai nevar izsniegt jaunu apgrozāmo līdzekļu aizdevumu, un, lai norēķinātos ar piegādātājiem.

“Altum” ir valsts kapitālsabiedrība, kas ar valsts atbalsta finanšu instrumentu palīdzību sniedz atbalstu noteiktām mērķa grupām finanšu instrumentu veidā (aizdevumi, garantijas, ieguldījumi riska kapitāla fondos u.c.), konkrētu programmu ietvaros, papildinot to arī ar nefinanšu atbalstu (konsultācijas, mentorings), kā arī realizējot citas valsts deleģētas funkcijas.

“Altum” 40% akciju turētājs ir Finanšu ministrija, 30% akciju turētājs – Ekonomikas ministrija un 30% akciju turētājs – Zemkopības ministrija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.