FOTO: SHutterstock.com

Zemeņu stādus izaudzēt pašiem nav sarežģīti, taču jādomā par to veselīgumu 1

Zemeņu stādus izaudzēt pašiem nav sarežģīti, svarīgi tikai, vai var nodrošināt stādu pietiekamu veselīgumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Visbiežāk stādus iegūst no jaunajām stīgu rozetēm. Dažas remontantās šķirnes stīgo ļoti vāji vai pat nemaz. Tās jāpavairo citādi, piemēram, ar ceru dalīšanu.

Mātesaugu atlase. Lai stādi būtu veselīgi un ražīgi, viens no galvenajiem priekšnosacījumiem ir mātesaugu atlase. Jaunos stādus vēlams ievākt tikai no ražīgākajiem, veselīgākajiem un šķirnei atbilstošajiem mātesaugiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parasti visvairāk stīgo mazražīgākie un slimību inficētie augi. No tiem stādus nedrīkst ievākt.

Stādi no veciem stādījumiem. Nav ieteicams stādus ievākt no veciem stādījumiem, jo tad ir lielāks infekciju risks. Turklāt, jo vecāks stādījums, jo tas mazāk stīgo.

Ražojošā stādījumā ļaujot augam stīgot un veidot jaunos stādus, tas atdod daudz spēka un var samazināties ražība. Tāpēc stādus var ievākt jau rozešu stadijā, kad tiem tikko sāk parādīties sakņu galiņi. Rozetes izpiķē dobēs irdenā augsnē vai podiņos, kur ļauj pilnībā apsakņoties. Ja saknītes ir vairākus centimetrus garas, var stādīt paliekošā vietā, tomēr jāņem vērā, ka ne visi stādi ieaugs, it īpaši, ja būs stādīti karstā laikā. Sakņošanās laikā augi pastiprināti jālaista, un, lai labāk saglabātos mitrums, tos vēlams piesegt ar agrotīklu. Augi apsakņojas apmēram mēneša laikā.

Šo metodi izmanto arī tad, ja grib iegūt stādus, audzējot zemenes ar plēvi vai polipropilēnu mulčētās dobēs, kur stādi nevar apsakņoties.

Atsevišķs stādījums. Vislabāk, ja stādu ieguvei var ierīkot atsevišķu stādījumu vai ievākt stādus tikai pirmajā audzēšanas gadā un pēc tam turpmākos gadus vākt ražu.

Vai pirmie stādi ir labāki? Pastāv uzskats, ka pirmie stādi uz stīgām ir labāki nekā pēdējie. Ģenētiski visi jauniegūtie stādi neatkarīgi no tā, cik tālu no mātesauga uz stīgas tie atradušies, būs līdzīgi mātesaugam, vienīgi pēdējie stādi nepaspēs tik labi attīstīties kā pirmie un varbūt būs sīkāki.

Reklāma
Reklāma

Lai augi labāk stīgotu, tiem izkniebj visus ziednešus. Parasti to dara ziedēšanas laikā, taču daži zinātnieki iesaka ziednešus izkniebt tikai pēc zaļo ogu parādīšanās.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.