Zemeņu stādījumā bija izplatījies tripsis. Kā pasargāt jaunos stādus? 0
Pērn ar sauso un karsto laiku zemeņu stādījumos bija izplatījies tripsis. Kā to varētu ierobežot, lai nesabojā šāgada ražu? Kā pasargāt jaunos stādus? VILNIS SMĀRDĒ
“Iespējams, zemenes pērn bojāja nevis tripsis, bet saule,” savos novērojumos dalās Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale. Pagājušā gada karstajai vasarai bija raksturīgs, ka ogu sāni gluži vai apdega, veidojot bojājumus, kas līdzinās tripša izraisītajiem. Sevišķi cieta vēlāko šķirņu ogas.
Cīņa mazdārziņā ar tripšiem diemžēl ir bezcerīga. Viņi ir visur! Nav jēgas lietot kaut kādus līdzekļus tieši vienā vagā, ja tripši ir turpat blakus pļavā un uz citiem augiem.
Tripši pārziemo augsnē, uz augu atliekām, tiem gadā attīstās vairākas paaudzes. To postījumu apmērs arī atkarīgs no katra gada īpašajiem laika apstākļiem. Kaitēkļus var ierobežot, izliekot starp ogu ceriem zilos līmes vairogus (var iegādāties veikalā), jo tiem patīk zilā krāsa.
Daži iesaka praksē pārbaudītu metodi – zemeņu tuvumā iestādīt arī dažādas ilgi ziedošas smaržīgas puķes. Tās tripšiem pat labāk patīk nekā zemenes. Sevišķi iedarbīgi pie zemenēm iestādīt smaržīgās alisītes (postītājiem patiks mieloties ar šo puķu putekšņiem).
Pavasarī, kad būs beigušās lielās salnas, ieteicams novākt visas vecās, ziemā bojā gājušās zemeņu lapas, kas ir tuvu augsnei, jo arī uz tām ziemo tripsis. Rudenī vai pārāk agri pavasarī tās nevajag nogriezt, jo lapas sargā ogulājus no nelabvēlīgajiem laika apstākļiem.
Tripšu izlīšanu no augsnes pavasarī var kavēt augsnes mulčēšana, tiem arī nepatiks augsnes virskārtas rušināšana vēlu rudenī, kas traucē to pārziemošanu.