Foto: Tomasz Klejdysz/SHUTTERSTOCK

Zemeņu ražu bojā smecernieks. Kā tikt vaļā no kaitēkļa? 0

“Zemenes aug labi, taču ļoti daudz pumpuru kļūst melni, tos nokož dūrējs. Ko varētu darīt, lai tiktu no kaitēkļa vaļā?” VELGA JELGAVĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Smecernieks tiešām var nodarīt lielu kaitējumu zemeņu ražai. Tas ir pārziemojis augsnē un, kad sāks veidoties ziedpumpuri, dosies meklēt zemeņu pumpurus, lai iedētu tajos oliņas,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale.

Indēt atturas

Cīņai ar smecernieku nopērkami insekticīdi, taču tos var iegādāties un lietot tikai ar speciālām atļaujām. Turklāt jāzina īstais brīdis, kad kaitēkli apkarot. Ja to izdara par vēlu, nebūs vajadzīgās efektivitātes, kā arī jāievēro nogaidīšanas laiks no indes lietošanas līdz ogu ēšanai, tas var sagādāt nopietnas problēmas cilvēka veselībai. Teorētiski pirmoreiz zemenes vajadzētu nomiglot, kad manīti pirmie kaitēkļi (piemēram, ar līdzekli Fastac 50), parasti tas ir tad, kad jau izauguši ziedkāti. Miglošana reizēm jāatkārto vēl pēc nedēļas vai divām. Taču neprofesionālim īsto apstrādes laiku noteikt būs grūti, turklāt katru gadu vabole savus posta darbus var veikt citā laikā – dažkārt vairāk bojājot agro, dažreiz vēlo šķirņu ziedpumpurus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču mazdārziņa ogu vērtība ir to ekoloģiskā audzēšana, tad labāk no insekticīdu lietošanas atturēties.

Rīkojas zaļi

Lai mazinātu smecernieku skaitu, zemeņu dobēs uz zemes dažkārt mēdz nolikt dzeltenos līmes vairogus.

Smecernieku atbaidīšanai pa zemi var izbārstīt kapātas egļu skujas. To dara, kad pamana pirmo vaboli vai parādās zemeņu pumpuri. Skuju iedarbība ir tikmēr, kamēr tās svaigas. Lai būtu efekts, tās jāuzber atkārtoti.

Daļu zemeņu var pārklāt ar plēvi, tā piemānot smecernieku, jo tas vēl nebūs gatavs bojāt pumpurus, un pie reizes pasteidzinot ražu. Plēve arī pasargās zemenes no salnām. Vēsos pavasaros arī zem agrotīkla seguma bojājumu būs mazāk. Taču šīs metodes ir derīgas tikai vēsos pavasaros. Siltos pavasaros daba mostas strauji, un lecektī zem seguma kaitēklis jutīsies kā paradīzē.

Maina vietu

Kaitēkļu postījumus samazina arī profilakse. Ieteicams nolasīt un sadedzināt smecernieka bojātos, sakaltušos ziedpumpurus. Tādējādi tiks iznīcinātas kaitēkļa iedētās oliņas. Mazdārziņā šis paņēmiens ir efektīvs un paveicams.

Zemeņu stādījumus regulāri atjauno, mainot dobēm atvēlēto vietu. Tā vēlama saulaina, kur brīvi staigā vējš.

!!! Jaunās zemenes nevajag stādīt tuvu vecajām un avenēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.