Foto: PantherMedia/Scanpix/LETA

Zemeņu lapu un stīgu apgriešana: kad, kā un kāpēc 0

Cik dārzkopju, tik viedokļu: vieni uzskata, ka zemeņu krūmiņi jāapgriež līdz 20.jūlijam, citi sāk apgriešanas procedūru augustā, bet trešie vispār noliedz apgriešanas nepieciešamību. Tik pretrunīga informācija var samulsināt jebkuru dārznieku iesācēju!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kā tad īsti ir – kad apgriezt zemenes, un vai tas augam kaitē vai nāk par labu? Zemeņu krūmiņu apgriešanas pretinieki min šādus apsvērumus: lapas ir ļoti svarīgas zemeņu fotosintēzē, uz to rēķina krūmiņš “elpo”. Likvidējot tik svarīgus auga orgānus, mēs zemenēm “nogriežam skābekli”, kā rezultātā tiek apgrūtināta ogu krūmiņa sagatavošanās ziemai.

Cīņā ar kaitēkļiem un slimībām apgriešana ir bezjēdzīga, jo no nogrieztajām zemeņu lapiņām kaitēkļi un sēnīšu sporas nokrīt zemē, saglabājas augsnē un nākamajā sezonā “pārceļas” uz jaunajām lapiņām.
CITI ŠOBRĪD LASA

No otras puses, arī pats var pamanīt, ka zemeņu lapas saglabā veselīgumu tikai divus mēnešus – pēc tam parādās sarkani plankumi, rūsa un citas slimīgas pazīmes. Tas nozīmē, ka lapa jau ir palikusi veca un tā ir jānogriež, lai vietā izaugtu svaiga, zaļa lapiņa.

Kaitējumu ogu krūmiņam, apgriežot lapas, tu nenodarīsi, jo zemenes vairojas ar stīgām un diezgan ātri spēj uzaudzēt svaigu “zaļo masu”. Bet, lai novērstu slimības izraisošas sporas un baktērijas augsnē, tā ir jāapsmidzina ar īpašiem preparātiem, jāaplaista ar kālija permanganātu un jāapkaisa ar koksnes pelniem. Tas ir jādara jebkurā gadījumā, neraugoties uz to, vai tu apgriez zemenes vai ne.

Kā apgriezt zemeņu krūmiņus

Stingri pieturēties pie termiņiem nav īpašas jēgas: apgriešanu var veikt līdz 20.jūlijam vai vēlāk. Svarīgi, lai pirms ieziemošanas zemeņu lapas jau būtu apgrieztas, ar jauniem dzinumiem, kas izauguši rudenī.

Izplatītākais variants – apgriešana augusta sākumā, kad augs vairs nedod augļus. Ieteicams izvēlēties sausu dienu, kad spoži nespīd saule un nelīst lietus, ieplānojot apgriešanu no rīta vai vakarā. Apgriezt lapas un stīgas var ar asām dārza grieznēm vai asām šķērēm.

Ja sāks raut stīgas ar rokām, var kaitēt pašam augam un tā sakņu sistēmai, jo stīgas ir daudz stingrākas nekā krūmiņi.

Nemēģini apgriezt lapiņu pie pašas saknes! Zemeņu dobē ir jāpaliek krūmiņiem ar aptuveni 10 centimetru gariem stublājiem, jānogriež tikai pašas lapu plātnītes.

Tā tu noteikti saglabāsi “augšanas punktu”, no kura pēc tam izaugs jauni dzinumi. Var nogriezt tikai apvītušas, neveselīgas lapas, vai arī pilnībā nogriezt visu zemeņu krūmiņa lapotni. Nogriežot liekās stīgas, vairošanai atstāj nelielas veselīgas stīdziņu rozetes, tuvāk zemeņu krūmam.

Šīs rozetes ierok zemē, lai tās iesakņotos. Gadījumā, ja zemeņu pavairošana ar stīgām tevi neinteresē, bez žēlastības nogriez no krūmiņiem visas “ūsiņas”. Atstāt tās nav jēgas – stīgu savairošanās tikai izraisīs nākamās sezonas ogu ražas samazināšanos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.