Šķirne Sonata Latvijā ir labi zināma
Šķirne Sonata Latvijā ir labi zināma
Šķirne Sonata Latvijā ir labi zināma

Zemenes pret tripšiem var aizsargāt arī bioloģiski 0

Latvijā zemeņu audzētāji bieži vien nepievērš pietiekamu uzmanību augu un ražas aizsardzībai pret tripšiem. Šie sīkie, grūti saskatāmie kaitēkļi spēj būtiski samazināt ražu un pasliktināt tās kvalitāti.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Tripši sūc augu sulu, atstājot sīkas, gaišas svītras uz lapām, un bojā ziedus, izraisot ogu deformēšanos. Ķīmisko insekticīdu lietošana ziedēšanas laikā nav vēlama, jo traucē bišu un kameņu darbību, un tieši šā kaitēkļa apkarošanai zemenēs šogad nav reģistrēts neviens insekticīds. Vienīgais risinājums paliek bioloģiskās metodes lietošana.

Beļģijas speciālisti stāsta, ka laikus pamanīt tripšu klātbūtni stādījumos (siltumnīcās un atklātā laukā) palīdzot gaiši zilo līmes plākšņu izvietošana starp augiem. Šādas plāksnes Latvijā piedāvā vairākas firmas. Protams, plāksnes regulāri jāapskata. Tiesa, entomofāgi ir dzīvi organismi, tāpēc to uzglabāšanas laiks ir ļoti īss un visi entomofāgu izplatītāji piegādā tos pēc iepriekšēja pasūtījuma. Kamēr pamana kaitēkli, kamēr izdomā lietot entomofāgus un pasūta tos, kamēr tos atved, paiet laiks, un visu šo laiku kaitēkļi barojas un vairojas. Ir iespējama arī profilaktiska entomofāgu izlaišana, bet arī tas jāizdomā un jāizplāno laikus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Plēsīgā ērce Amblyseius swirskii spēj vairoties zemeņu stādījumā arī pirms kaitēkļu parādīšanās, ja vien plēsīgās ērces tiek piebarotas ar speciālo barību Nutrimite. To ražo no speciāli atlasītiem ziedputekšņiem. Ja tripši jau ir invadējuši zemenes, ērces aktīvi meklē kaitēkļus ziedos, uz lapām un arī uz ogām. Tāpat plēsīgās ērces A.swirskii barojas ar tīklērcēm un baltblusiņām, arī šie kaitēkļi bieži bojā zemenes siltumnīcās un atklātā laukā.

Beļģijas firmas Biobest speciālisti iesaka izvietot vienu paciņu ar plēsīgajām ērcēm ik pēc 2 m katrā augu rindā. Ērces iesaka piebarot ar barību Nutrimite ik pēc 15 dienām. Tas nodrošina strauju un vienmērīgu populācijas izveidi. Atsevišķos gadījumos, kad kaitēkļu ir ļoti daudz, var būt vajadzīga entomofāgu atkārtota izlaišana.

Zemenes bieži bojā arī laputis. Tiesa, to ierobežošanai šogad ir reģistrēti vairāki insekticīdi, bet, lietojot tos, jāievēro nogaidīšanas laiks. Tas nav tik vienkārši, ja ar laputīm jācīnās ražas vākšanas periodā. Risinājums varētu būt tā sauktā Afidoletes sistēma – pangodiņš Aphidoletes aphidimyza. Šo entomofāgu var droši izlaist, ja gaisa temperatūra pārsniedz 16 oC.

Vairāk žurnāla Agrotops šā gada jūnija n
umurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.