Zemenes zied, bet neražo. Kas par vainu? 0
Mums jau otro gadu zemenes zied, bet ogu tikpat kā nav. Nozied, ogu aizmetņi kļūst melni, ogas neaug. Kāpēc tā notiek? RITA LĪVĀNOS
Pēc Dārzkopības institūta vadošās pētnieces Valdas Laugales teiktā, pumpuri kalst tāpēc, ka tos bojā aveņu ziedu smecernieks (Anthonomus rubi). Tad pumpurs viegli atdalās, un uz kātiņa bojājuma vietā redzams melns punktiņš. Ja kaitēklis stipri savairojies, bojā var aiziet pat vairāk nekā puse ziedpumpuru. Profilaktiskie pasākumi: augsni rušina ap 10 cm dziļumā un mulčē (mulčai der salmi, lapas, kūdra un citi materiāli), apkaro nezāles, ievēro augu seku. Visus iekaltušos pumpurus savāc un iznīcina, lai neattīstītos jaunā aveņu ziedu smecernieka paaudze.
Bieži vien vainojamas salnas. Tad zieda centrs kļūst melns, un oga neattīstās. Šogad tas bija īpaši izteikti, jo zemeņu ziedēšanas laikā Latvijā novēroja spēcīgas salnas. Ja tās bieži nodara postījumus, visticamāk, izvēlēta zemenēm ne visai piemērota vieta. Turpmāk augus labāk stādīt citā vietā. Lai pasargātu no salnām, zemenēm var uzklāt agrotīklu, turklāt pat vairākās kārtās. Visstiprāk salnas bojā atplaukušus ziedus, bet mazāk – pumpurus un noziedējušus augus, kam jau aizmetušās ogas. Salnu risku var samazināt, audzējot vairākas šķirnes ar dažādu ziedēšanas laiku.
Dažkārt ziedi iet bojā, ja ir stipra pelēkās puves infekcija vai ziedu apputeksnēšanās problēmas.