Kāpēc zemenes zied, bet neražo 1
Jau otro gadu pēc kārtas neražo zemenes. Stādi ļoti skaisti, zied bagātīgi, bet neveidojas ogas, ziedkopas kļūst melnas. No šīs šķirnes neesam pagaršojuši nevienu ogu. ANITA
Neražai iespējami vairāki iemesli. Dārzkopības institūta zinātniece Valda Laugale domā, ka vainojamas augu apputeksnēšanās problēmas. Pēc lapām spriežot, attēlos redzama nevis parastā lielogu dārza zemene (Fragaria x ananassa), bet gan muskatzemene (Fragaria moschata). Tā ir divmāju augs, respektīvi, daļai stādu attīstās sievišķie ziedi, bet daļai – tikai vīrišķie, kas neveido ziedus. Augi ar vīrišķajiem ziediem stīgo intensīvāk, un, ja neveic stādu atlasi, iespējams, ir savairotas un iestādītas tikai muskatzemenes ar vīrišķajiem ziediem. Ir gan izveidotas šķirnes arī ar divdzimumu ziediem, bet šī, visticamāk, nav tāda.
Zemeņu pētniece piebilst, ka tā vēl varētu būt kāda zemeņu šķirne, kas, intensīvi stīgojot, piesārņo zemeņu stādījumus, ir mazražīga vai vispār neražo, bet tikai zied. Ziedi varētu būt cietuši arī no salnām, bet tad parasti pilnīgi visi ziedi nenosalst, jo nezied vienlaikus un vismaz kādai ogai vajadzētu būt.
– Attēlos var redzēt arī prāvus kukaiņu bojājumus. Liels ienaidnieks ir aveņu ziedu smecernieks, kas diezgan krietni pabojājis ziednešus. Vēl varētu būt vainojamas nakts salnas (zemenes bijušas piesegtas, lai veģetācija notiktu ātrāk), kad pēc sala ziedi kļūst melni un neražo. Ir vēl trešais variants: attēlos redzu īpatnējas uzbūves ziednešus, kādi manā laukā ir tikai šķirnei ‘Senga Sengana’, tāpēc domāju, ka tā ir svešapputes šķirne (līdzīga šķirnei ‘Pandora’), kura bez citas šķirnes līdzās neapputeksnējas. Kopumā par ticamāko variantu šajā gadījumā uzskatu kukaiņu bojājumus, lai gan iespējami arī pārējie varianti dažādās kombinācijās, – rezumē SIA “Ogu aģentūra” vadītājs, zemeņu audzētājs Sandijs Stendze.