Foto – Valdis Semjonovs

Tuneļu tehnoloģijas
 2

Tuneļi Haygrove maksā diezgan dārgi, jo izgatavoti no īpaši izturīga, speciāli apstrādāta plānsienu tērauda, to konstruktīvais risinājums nodrošina konstrukcijas izturību, pat ja vēja ātrums ir virs 40 m/s. Pagaidām šos modernos tuneļus izmanto tikai aptuveni 20 saimniecības Latvijā. Katrs tunelis ir 100 m garš, 8 m plats un 3,5 m augsts, apvilkts ar izturīgu plēvi, kas kalpo piecus gadus. Zemenes tajos SIA “Aizporu dārzi” saimnieki stādīja dobēs divās rindās, izvietojot pamīšus un 50 cm attālumā citu no citas. Katrā tunelī izveidotas piecas zemeņu dobes. Tās paredzēts audzēt kā trīsgadīgu kultūraugu. Vēlāk, kad sāks ražot krūmmellenes, Reinkopi tuneļus plāno pārcelt uz melleņu stādījumu. Šādi varēs iegūt agrāku ražu, nekā audzējot atklātā lauka platībās, kā arī pasargāt ogas no putnu postījumiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Tuneļus var viegli izjaukt un pārvietot. To konstrukcija sastāv no taisnām, 10 metru garām caurulēm, kuras uzstādot izliec puslokā ar speciālu tehniku. Tuneļi balstās uz vītņveida kājām – tās ar hidrosūkņa starpniecību ieskrūvē zemē 75 cm dziļumā,” skaidro saimnieks.

Pērn no jūnija vidū tuneļos stādītajām zemenēm ražu audzētāji sāka vākt jau pēc piecām nedēļām (jūlija beigās, augusta sākumā) un turpināja vēl 3–4 nedēļas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Rudenī segumu no tuneļiem ņemam nost, jo ziemā nepieciešams, lai stādījumus nosegtu sniegs, kas pasargā tos no sala postījumiem. Ja plēvi atstātu, tuneļos augi ciestu no kailsala. Pavasarī pēc iespējas agrāk atkal uzklājam plēvi. Citi audzētāji to parasti dara februārī vai martā, kad konstrukcijas vairs neapdraud sniegs, slapjdraņķis. Ja sniega sakrājas par daudz, konstrukcija, tāpat kā visas neapkurināmās siltumnīcas, var deformēties,” stāsta zemeņu audzētāji. “Šogad zemenes mūsu saimniecībā ražoja no jūnija sākuma, jo plēvi tuneļiem uzlikām tikai aprīļa vidū. Ja uzklātu trīs nedēļas ātrāk, zemenes ziedētu agrāk un stipri ciestu pavasara salnās. Uz zemeņu ceriem ziedēšanas laikā neklājam agrotīklu, jo tas apgrūtina ogu apputeksnēšanos, kas savukārt pazemina ogu kvalitāti un kvantitāti.”

Karstā laikā augstajos tuneļos jānodrošina laba vēdināšana, lai mikroklimats būtu līdzīgs dabiskajiem zemeņu audzēšanas apstākļiem. Temperatūra zem segumiem nedrīkst pārsniegt +25 °C, citādi samazinās ogu kvalitāte un augi var apdegt. Tāpēc karstā laikā plēvi abos sānos un galos paceļ, lai tuneļi vēdinās un veidojas dabisks klimats.

“Uzstādot tuneļu konstrukcijas novietojām ziemeļu–dienvidu virzienā, nepieļaujot novirzes vairāk par 5–10 grādiem. Šādi visas zemeņu dobes tiek vienmērīgi apsauļotas. Tomēr mūsu dārza teritorija nav aizsargāta no valdošajiem vējiem, stādījumi atrodas klajā laukā. Ziemā zemenēm bīstams ir kailsals. Citi audzētāji, tuvojoties aukstumam, zemenes apsedz ar salmiem. Mēs tos neizmantojam, jo sniegotās ziemās stādījumi zem pārāk biezas seguma kārtas izsūt. Mūsu saimniecībā zemenes ziemo bez jebkāda pieseguma, diemžēl mazāk salcietīgajām šķirnēm ‘Florence’, ‘Darselect’, ‘Rumba’ stipri cieta ziedpumpuri, jo aizvadītajā ziemā nebija sniega un vairākas dienas pieturējās -20 °C sals. Tāpēc šoziem gar ziemeļu pusi vēja aizturēšanai liksim salmu ķīpu rindu,” saka Eduards Reinkops.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.