Zemas enerģijas māja 0
Saskaņā ar ES Direktīvu “Par ēku energoefektivitāti”, piemēros zema enerģijas patēriņa ēku kritērijus, mājas ilgtspējas līmeni noteiks, saskaitot katrā no deviņiem kritērijiem iegūtos punktus.
1. Jāsamazina primārās enerģijas patēriņš un jāpalielina atjaunojamo resursu īpatsvars.
2. Jānodrošina laba gaisa kvalitāte, regulējams iekštelpu klimats un trokšņu līmenis, maksimāli jāizmanto dienas gaisma.
3. Būvniecības un apdares materiāliem jāizvērtē iespaids uz vidi visā to ciklā, sākot no ieguves līdz utilizācijai. Priekšroka jādod vietējas izcelsmes, dabīgiem, atjaunojamiem vai pārstrādājamiem materiāliem.
4. Dzeramais un mājsaimniecībā lietotais ūdens jāizmanto racionāli, jānodrošina ērti pārraugāma ūdens patēriņa kontroles sistēma.
5. Ēkas racionāli izvieto pret debespusēm, lai vairāk izmantotu dienas gaismu. Jāsamazina ietekme uz vides bioloģisko daudzveidību, plānojot apbūvi, jādod priekšroka jau apdzīvotai zonai, attīrot degradētas vides un objektus.
6. Iespējami jāsamazina radītais piesārņojums (notekūdeņi, emisijas no apkures iekārtām, troksnis, nevēlama gaisma).
7. Iekļaušana kopējā transporta infrastruktūrā ļauj izvēlēties labāku pārvietošanās risinājumu – ar kājām, velosipēdu, sabiedrisko vai zemas emisijas transportu, uzlabojot pilsētvides kvalitāti.
8. Pareiza atkritumu uzglabāšana un kompostēšana samazina to daudzumu.
9. Nododot ēku ekspluatācijā, jāveic lietotāju apmācība par inženiertehnisko iekārtu pareizu un energoefektīvu ekspluatāciju.