Zemās ECB likmes ir izdevīgas kredītņēmējiem ar mainīgo procentu likmi 0
Eiropas Centrālās bankas (ECB) 8.marta lēmums nemainīt bāzes procentu likmi, saglabājot to 1% robežās, iepriecināja kredītņēmējus ar mainīgajām procentu likmēm, atzina biznesa portāla “Nozare.lv” aptaujātie ekonomisti.
“SEB” bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis skaidroja, ka līdz ar ECB aktivitātēm samazinājušās arī EURIBOR likmes, iepriecinot kredītņēmējus ar mainīgajām procentu likmēm. Patlaban trīs mēnešu EURIBOR ir nokritis zem 1% līmeņa. Nepilna gada laikā trīs mēnešu EURIBOR sarucis par aptuveni 0,7 procentpunktiem – no 1,615% pērnā gada jūlijā līdz 0,902% šā gada 8.martā.
“Līdz ar to kredītņēmējiem, kuriem ir kredīts eiro valūtā ar mainīgu kredīta procentu likmi, ikmēneša maksājums jau ir sarucis vai tuvākajā laikā saruks salīdzinājumā ar 2011.gadu. Atkarībā no kredīta termiņa kredītmaksājums varētu būt samazinājies par 3%-12%,” teica Rudzītis.
Pēc viņa domām, EURIBOR likmes varētu turpināt kritumu, lai gan 2010.gada martā sasniegtā vēsturiski zemākā trīs mēnešu EURIBOR likmes atzīme (0,634%), visticamāk, netiks sasniegta.
“Lai arī tuvākā gada laikā kredītņēmēji varēs nesatraukties par EURIBOR strauju kāpumu, tomēr likmes mūžīgi nebūs zemas un nākotnē tās atkal var palielināties, atveseļojoties eirozonas ekonomikai un/vai pieaugot inflācijas spiedienam eirozonas valstīs,” teica “SEB bankas” eksperts.
“DNB bankas” ekonomikas eksperts Pēteris Strautiņš atzina, ka zemu procentu likmju politika ir izdevīga Latvijas kredītņēmējiem. Viņš piebilda, ka procentu likmes, ko maksā uzņēmumi un mājsaimniecības, ir atkarīgas arī no naudas cenas bankām un to noteiktā uzcenojuma. “Visai saspringtās situācijas finanšu tirgos dēļ starpība starp naudas cenu komercbankām Latvijā un ECB bāzes likmi ir pieaugusi. Taču, ja turpināsies spriedzes samazināšanās finanšu tirgos un Latvijas ekonomikas nostiprināšanās, tad arī nauda tās gala lietotājiem kļūs lētāka,” prognozēja eksperts.
ECB ceturtdien, 8.martā, pieņēma lēmumu nemainīt bāzes procentu likmi. Tādējādi procentu likme galvenajām refinansēšanas pozīcijām arī turpmāk veidos 1%. Procentu likme tika saglabāta nemainīga arī janvārī un februārī pēc iepriekšējos divos mēnešos īstenotā samazinājuma.